Davos 16. januára 2023 (HSP-Markus Schreiber)
Politické “hviezdy” vynechávajú každoročný festival vo švajčiarskych Alpách, zatiaľ čo podnikateľská elita prichádza v húfoch, píše POLITICO
Každoročné konkláve Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskych Alpách je najväčším stretnutím bohatstva a politickej moci v celosvetovom kalendári, ale tento rok sa rovnováha mení.
Organizátori fóra si zvykli každý rok v januári oznámiť ďalší rekordný zoznam národných lídrov, globálnych predstaviteľov a členov kráľovskej rodiny, ktorí sa chystajú na toto exkluzívne stretnutie.
WEF by prilákalo aj tých najsilnejších skeptikov globalizácie: od amerického prezidenta Donalda Trumpa až po bývalého brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara a bojovníčku za klímu Gretu Thunbergovú.
Do Davosu tento rok mieri 52 hláv štátov a vlád, chýbajú však najvyšší predstavitelia. Americký prezident Joe Biden a jeho čínsky a ruský kolegovia Si Ťin-pching a Vladimir Putin sa na Davose neobjavia.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sľúbil, že urobí planétu opäť veľkou, sa spolu s novým britským premiérom Rišom Sunakom a znovuzvoleným brazílskym prezidentom Luizom Ináciom Lulom da Silvom tiež nezúčastní na tomto podujatí.
Namiesto toho je na zozname hostí veľa Európanov: Nemecký kancelár Olaf Scholz je jediným lídrom z krajiny G7, ktorý sa delí o hlavné slovo s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ďalšou Nemkou.
Dokonca aj z radov európskych kráľovských rodín sa tohtoročného fóra zúčastňuje holandská kráľovná Maxima, ktorá je vyslankyňou OSN pre finančné začlenenie, a nie environmentálni aktivisti ako kráľ Charles a princ William.
Niektoré z najvýznamnejších technologických spoločností znižujú svoju účasť v súvislosti s hromadným prepúšťaním.
A najväčších hostiteľov večierkov v meste – ruských oligarchov – naďalej vytláčajú sankcie uvalené od Putinovej invázie na Ukrajinu vo februári 2022.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má medzi davom v Davose bezkonkurenčnú hviezdnu silu – ale aj jeho tohtoročné videopríhovory budú považované za podpriemerné vzhľadom na to, koľko ich teraz robí.
Je to C-Suite, hlupák!
Keďže globálna politická elita väčšinou absentuje, WEF sa tento rok rozhodol zamerať na rastúci počet generálnych riaditeľov.
Spomedzi 2 700 účastníkov oficiálnych zasadnutí WEF “pravdepodobne prekonáme starý rekord z roku 2020 so 600 globálnymi generálnymi riaditeľmi – vrátane celkovo 1 500 na úrovni C-suite,” uviedol šéf digitálneho a marketingového oddelenia WEF George Schmitt, ktorý dodal, že 80 z generálnych riaditeľov je v Davose po prvýkrát.
Tí, ktorí tvrdia, že Davos je mŕtvy, ešte len dostanú za pravdu, ale kritici WEF sa teraz rozširujú aj mimo sveta aktivistov, ktorí už dlho znevažujú spojenie bohatstva súkromných lietadiel s panelmi o globálnej chudobe.
V delegácii USA sú aj členovia vlády, ako napríklad vyslanec pre klímu John Kerry, ktorý bude v Davose pôsobiť väčšinu týždňa, ale ďalší, ako napríklad ministerka financií Janet Yellenová, sa zúčastnia na podujatí.
Nie je to preto, že by Yellenová mala doma lepšie veci na práci: Vydáva sa na 11-dňovú cestu so zastávkami v Senegale, Zambii a Južnej Afrike, pričom na Davos nemá čas.
Nositeľka Nobelovej ceny za mier Beatrice Fihnová, ktorá vedie kampaň za odstránenie jadrových zbraní, povedala, že “skutočne zabudla, že Davos sa stále koná”.
“Formát sa zdá byť už trochu zastaraný. Súkromné lietadlá a večierky oligarchov už nezodpovedajú modernému biznisu,” povedal Scott Colvin, veterán Davosu, ktorý je teraz riaditeľom pre verejné záležitosti v spoločnosti Aviva. “Podujatia okolo COP [výročného klimatického samitu OSN] sa teraz zdajú byť väčšou udalosťou, keďže sa zameriavajú na konkrétny globálny politický cieľ,” dodal.
WEF je obeťou svojho vlastného úspechu a uviazol v demografickej pasci.
Model fungovania fóra si vyžaduje, aby poskytovalo priestor pre rozhovory najmocnejších a najvplyvnejších ľudí na svete.
V roku 2020 sa k nemu podľa výpočtov agentúry Bloomberg pripojilo 119 miliardárov, ktorých celkové čisté imanie presahuje 500 miliárd dolárov.
Úsilie WEF spojiť uber-elitu je každoročnou ostrou pripomienkou, že nevyzerajú ako my ostatní.
Najlepší pomer účastníčok v 52-ročnej histórii osobných stretnutí WEF bol 24 % v roku 2020.
Napriek dlhoročným výzvam a stimulom pre členov, aby priviedli viac kolegýň, sa toto číslo často pohybuje v rozmedzí 18 až 20 percent. Hovorca WEF uviedol, že tento rok bude 42 percent rečníkov tvoriť ženy.
WEF sa snaží o globálny dosah – ale namiesto toho často pristane uprostred Atlantiku.
Tento rok Európa dodá najviac politických lídrov, zatiaľ čo korporátna delegácia USA bude opäť masívne prevažovať nad ostatnými. Počet 700 Američanov, ktorí sa tento rok zúčastnia na WEF, prevyšuje počet čínskej delegácie približne v pomere 20 ku 1.