V spomínanej správe napríklad uvádzajú, že iba 17 percent sýrskych žien má prácu, a to po piatich rokoch bývania v Dánsku (zo sýrskych mužov pritom pracuje menej ako polovica). Rovnaká tendencia je pozorovaná aj u žien z ďalších krajín Blízkeho východu.
“Bohužiaľ, sa nemáme čomu diviť. Keď presadzujeme rovnakú integračnú politiku, dostávame rovnaké výsledky,” povedal Tesfaye pre denník Kristeligt Dagblad.
“Vieme, že imigrácia z Blízkeho východu znamená integračné starosti. Vieme tiež, že prisťahovalci z východu – Thajska, Filipín a Číny – sa integrujú do dánskej spoločnosti lepšie,” komentoval.
Aby dánska sociálnodemokratická vláda zmenila túto tendenciu, plánuje prijať rad opatrení, vrátane zrušenia dávok sociálneho zabezpečenia pre nových utečencov. Tí budú musieť hľadať prácu, a ak by sa im to nepodarilo, budú venovať 37 hodín týždenne integračnému programu, ktorý má byť prvým krokom k zvýšeniu ich aktivity.
“Nejde o zmenu niektorých bodov imigračnej politiky, ide o zmenu požiadaviek pre nováčikov, ktorí začnú svoj život v Dánsku,“ povedal Tesfaye a poznamenal: “Novinkou je, že budeme tiež žiadať utečencov, aby sa vrátili domov, keď je tam mier. Dúfam, že Sýrčania budú prvou skupinou, pre ktorú “dočasný pobyt” bude dočasným aj v skutočnosti.“
Politik si myslí, že imigračná politika má vychádzať z toho, že niektoré skupiny imigrantov sa prispôsobia v dánskej spoločnosti, zatiaľ čo iné toho nie sú schopné ani po niekoľkých generáciách. Preto dospel k záveru, že je dôležité obmedziť príliv imigrantov z krajín, kde sú problémy s integráciou najväčšie.
Údaje dánskych úradov, konkrétne Danmarks Statistik, svedčia o tom, že imigranti a ich potomkovia tvoria takmer 14 percent z celkovej populácie Dánska. Tá súčasne dosahuje 5,8 milióna ľudí.
Sám Tesfaye tiež pochádza z imigrantského prostredia – jeho otec pricestoval do Dánska z Etiópie. Bývalý murár sa stal ministrom sociálnej demokratickej vlády v júni 2019, predtým zastupoval ďalšie ľavicové strany, vrátane teraz neexistujúcej komunistickej strany DKP/ML a Jednotnej kandidátky – Červeno–zelení (Enhedslisten – De Rød–Grønne).