Dánsko 28. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Mikhail Voskresenskiy)
Neprotirečí očkovanie islamským dogmám? Aký mal prorok Mohamed vzťah k medicíne? To sú len niektoré z otázok, ktoré obsahuje trochu kontroverzná brožúra, vydaná dánskymi zdravotníckymi úradmi s cieľom zvýšiť počty zaočkovaných medzi moslimami
Dánsko si spolu s niekoľkými európskymi štátmi všimlo, že u moslimskej menšiny je záujem o očkovanie proti covidu-19 nižší. So snahou túto situáciu napraviť, Národná rada pre zdravie kontaktovala islamskú organizáciu a imámov, aby pomohli presvedčiť moslimov nechať si aplikovať očkovaciu látku.
Brožúra, ktorá je zverejnená na stránkach Štátneho vakcinologického inštitútu sa snaží vyvrátiť mýty a nepravdivé konšpirácie, ktoré odrádzajú moslimov od očkovania. Vyvracia napríklad obavy moslimov z toho, že očkovacia látka obsahuje alkohol, želatínu z kostí ošípaných alebo bunky z plodov. Vakcína tiež nemôže ovplyvniť plodnosť očkovaných.
Generálny riaditeľ dánskeho zdravotníckeho úradu Søren Brostrøm v predslove uviedol, že brožúra obsahuje tisíce otázok týkajúcich sa covidu-19, na ktoré odpovedali nielen odborníci z oblasti medicíny, ale mnohé odpovede vychádzajú z výkladov Koránu.
“Moslimské organizácie, ktoré podporili túto brožúru, rešpektujú skutočnosť, že môže existovať množstvo interpretácií islamského učenia, a že s interpretáciami, ktoré sa objavujú tu, nemusia súhlasiť všetci. Preto vyzývame každého jednotlivca k otvorenému dialógu so svojimi duchovnými poradcami a zdravotníkmi,” napísal v predslove Naveed Baig jeden zo spoluautorov brožúry a imám, ktorý pôsobí v nemocnici.
Vstup do Mekky len zaočkovaným
Brožúra sa tiež odvoláva na vieru v Alláha a zdôrazňuje, že viera v Boha a aktívnu pomoc sebe samému nie sú v rozpore, ale naopak, tieto dve veci idú ruka v ruke.
Pre nikoho nie je žiadnym tajomstvom, že proroka Mohameda počas jeho života liečili. Ďalším závažným dôvodom na očkovanie pre každého moslima bude tiež to, že navštíviť Mekku budú môcť v súlade s požiadavkami saudských úradov iba s očkovaním.
Brožúra však vyvolala ostrú reakciu. Hovorca konzervatívcov Marcus Knuth túto skutočnosť označil za šialenstvo.
Pre noviny Kristeligh Dagblad povedal:
“To, že majú mešity natoľko veľkú autoritu nielen v náboženskej oblasti, ale aj v oblasti zdravotníctva, v prvom rade odráža nedostatočnú integritu niektorých moslimských komunít,” zdôraznil.
Národná rada pre zdravie svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že si všimla nedorozumenia, ku ktorým došlo v moslimských komunitách. Rada preto považovala za svoju povinnosť spojiť sa s moslimskými úradmi a vyvrátiť ešte v zárodku nedorozumenia, ktoré kolujú ohľadom islamu a vakcinácie.
Sandi Pedersen vysvetlil, že z tohto dôvodu je informácia v brožúre rozdelená na dve časti. Prvá časť je medicínska a druhá časť je teologická. Poznamenal však, že existujú miesta prieniku kde je prepojená medicína a teológia.
Podľa aktuálnych údajov z roku 2020 v Dánsku žije okolo 250 tisíc moslimov, čo predstavuje 4,4 percenta populácie. Spomeňme, že sa ich podiel v posledných desaťročiach značne zvýšil. Napríklad v roku 1980 moslimovia predstavovali len 0,6 percenta dánskej populácie.