Nezaradení poslanci od utorka (18. 2.) blokujú miesto okolo rečníckeho pultu. Danko preto prerušil schôdzu aj v tento deň. V stredu boli poslanci vykázaní na celý rokovací deň. “Konštatujem, že aj po vašom opätovnom vykázaní sa zdržiavate v rokovacej sále, čo sa vo vašom prípade považuje už za druhú neospravedlnenú neúčasť na rokovacom dni NR SR,” vyhlásil Danko.
Podľa rokovacieho poriadku, ak parlamentný mandátový a imunitný výbor zistí, že poslanec narušil poriadok na schôdzi NR SR, odporučí jej, aby mu uložila pokutu až do výšky 2000 eur.
Danko na poslancov viackrát apeloval, že narúšajú priebeh rokovania. “Sme aj z iných parlamentov kolegiálne dopytovaní, že čo sa robí v rokovacej sále. Ak si niekto myslí, že mu to zarába percentá, tak je na omyle,” uviedol Danko s tým, že doteraz vždy vykázaní poslanci poslúchli a plénum opustili.
Poslanci majú na mimoriadnej schôdzi prerokovať tri vládne novely zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke. Tiež majú prijať uznesenie k Istanbulskému dohovoru. O novelách majú rokovať v skrátenom režime.
Nezaradení poslanci ďalej blokujú schôdzu, chcú, aby o nej rozhodol Ústavný súd SR
Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Miroslava Beblavého plánujú pokračovať v blokovaní mimoriadnej schôdze parlamentu. Priestor pred rečníckym pultom nechcú opustiť. Žiadajú, aby predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) podal podnet na Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý by v zrýchlenej lehote rozhodol o tom, či bola mimoriadna schôdze zvolaná zákonne a či môže pokračovať.
“My si myslíme, že nie. Ale je to otázka, ktorú by mohol definitívne vyriešiť len ÚS,” povedal Beblavý na stredajšom brífingu po tom, ako ich predseda parlamentu vykázal zo sály a prerušil schôdzu do nasledujúceho dňa. Beblavý naďalej tvrdí, že zákony predložili na mimoriadnu schôdzu nezákonne.
Poukázal na rokovací poriadok parlamentu a na to, že im neumožnili podať námietku voči ich vykázaniu z rokovacej sály. “Pán Danko stavil na stratégiu, že nás umlčí,” skonštatoval Beblavý a dodal, že v blokovaní schôdze budú pokračovať, pretože “ochrana parlamentarizmu” je pre nich dôležitejšia ako ich platy, o ktoré môžu prísť po ich vykázaní zo sály a nerešpektovaní výziev.
Matovič: Obštrukcia zmysel má, kempovanie v rokovacej sále nie
Obštrukcia pri rečníckom pulte podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča má zmysel, ostávanie v rokovacej sále v noci však nie. Skonštatoval to po prerušení mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR pre obštrukcie nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého. Podpredseda parlamentu Martin Klus (SaS) pripustil, že toto správanie môže byť precedensom do budúcna.
“Od tohto momentu do zajtrajšej deviatej hodiny nemá zmysle byť v rokovacej sále, lebo nič nezachránime tým, že tu budeme kempovať,” povedal Matovič. Obštrukcia pri rečníckom pulte zmysel podľa neho má, ale ostávať v pléne v noci nie. Dodal, že každý má svoje spôsoby, ako bojovať proti zlu. Na otázku, či nezaradených poslancov podporil v obštrukcii, odpovedal tým, že ich nekritizuje.
“Môže to byť do budúcna problém a asi sa budeme musieť zamyslieť aj nad tým, ako upraviť rokovací poriadok, aby sa toto nedialo,” podotkol Klus s tým, že aj v niektorých zahraničných parlamentoch majú inštitúty, ktoré umožňujú vyviesť poslancov v podobných prípadoch z rokovacej sály. Dodal, že o 11.00 h bude rokovať poslanecké grémium, riešiť by mali podľa neho zrejme ďalší postup na mimoriadnej schôdzi.
V prvom rade podľa neho treba zaviesť adekvátnu politickú kultúru do parlamentu. “A to tak, že sa osem dní pred voľbami nebude zvolávať mimoriadna schôdza o osemsto miliónoch, ktoré nemáme vo verejnom rozpočte. Tu treba začať a nie hneď odsudzovať tých, ktorí na to poukazujú, hoci svojským, ale dôležitým spôsobom,” poznamenal.
Petrák: Zvolanie mimoriadnej schôdze je v poriadku a v súlade so zákonom
Zvolanie aktuálnej mimoriadnej schôdze parlamentu je v poriadku a v súlade zo zákonom. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Ľubomír Petrák (Smer-SD). Opoziční poslanci sa podľa neho blokovaním schôdze diskvalifikujú v očiach verejnosti. Podpredseda parlamentu Béla Bugár (Most-Híd) si myslí, že by nemuselo k takejto situácii dôjsť, ak by koaliční partneri nezvolali niekoľko dní pred voľbami zbytočne schôdzu. “Pokojne by sme sa mohli pripravovať na voľby,” uviedol v stredu pred novinármi.
Podľa Petráka by opoziční poslanci nemali kritizovať opodstatnenosť skráteného legislatívneho konania pri daných návrhoch vopred. “Voči tomuto môžu protestovať iba vo chvíli, keď bude skrátené legislatívne konanie schválené,” povedal pred novinármi s tým, že protestovať dopredu je nemiestne. “Je to čistá obštrukcia parlamentu, ktorá ich diskvalifikuje v očiach verejnosti,” dodal. Vláda podľa neho pracuje do posledného dňa a parlament môže rozhodovať do dňa volieb,
Bugár sa podľa svojich slov na tomto “cirkuse” nechce zúčastňovať. “Už sa to nedá odstrániť, naťahuje sa jedna časť poslancov s druhou časťou poslancov,” reagoval na obštrukciu opozičných poslancov, ktorí obsadili rečnícky pult v rokovacej sále a nechcú ho opustiť.
“To, čo predvádzajú momentálne títo páni a dámy, je naozaj pod úroveň parlamentarizmu a rešpektovania akéhokoľvek normálneho priebehu schôdze,” povedal predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák. Dúfa, že poslanci čo najskôr odídu a parlament bude môcť pracovať.
Bernaťák kroku opozičných poslancov nerozumie, prezidentka SR Zuzana Čaputová má podľa neho právo vetovať prípadné schválené zákony. Myslí si, že blokovanie sa deje pre Istanbulský dohovor. “V prípade, ak by Národná rada SR odmietla ratifikáciu Istanbulského dohovoru, prezidentka by už nemala inú možnosť, iba oznámiť, že SR nebude viazaná Istanbulským dohovorom,” dodal.
Stále sa hľadá riešenie pre pokračovanie v rokovaní parlamentu
Riešenie pre odblokovanie schôdze Národnej rady (NR) SR sa stále hľadá. Uviedol to poslanec koaličného Smeru-SD Dušan Jarjabek po poslaneckom grémiu, ktoré sa zaoberalo vzniknutou situáciou. Rokovaniu momentálne bránia obštrukcie nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého.
“Žiadna zo strán, ktoré boli zastúpené na grémiu, nepodporili tých šesť ľudí, ktorí bránia rokovaniu v parlamente,” zdôraznil Jarjabek. Doplnil, že sa stále hľadajú technické riešenia, aby mohla schôdza vo štvrtok (20. 2.) pokračovať. Jednoznačný záver poslaneckého grémia tak nebol, čo potvrdil pre TASR aj predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.
Podľa podpredsedu poslaneckého klubu hnutia Sme rodina Petra Pčolinského sa na grémiu zhodli, že v súčasnosti nie je právne alebo legislatívne riešenie tejto situácie. Podotkol, že na Slovensku nie je parlamentná stráž ako inštitút, ktorý by vedel “vyviesť” blokujúcich poslancov.
Pčolinský zároveň uviedol, že predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) by mal mať ešte v stredu poobede stretnutie, na ktorom sa bude hľadať technické riešenie. “Myslím si, že do zajtra možno niečo vymyslia, možno navrhnú, aby Národná rada niečo odhlasovala,” poznamenal Pčolinský s tým, že sa môže odhlasovať napríklad prerušenie schôdze alebo aj to, že sa požiada úrad na ochranu ústavných činiteľov, aby zakročil.
Jednou z možností je ďalší rečnícky pult. “Rokovací poriadok hovorí o tom, že rozprava sa vedie z rečníckeho pultu. Len nikde nie je definované, ktorý je rečnícky pult,” skonštatoval Pčolinský. Zároveň však dodal, že každé miesto sa dá blokovať.
Žiga: Schôdzu NRSR otvorili legitímne,nevidím dôvod,prečo by sa nemalo rokovať
Minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) odmieta formu obštrukcií, ktorými časť nezaradených poslancov blokuje rokovanie Národnej rady (NR) SR. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády.
“Schôdza bola legitímne otvorená, viac ako 76 poslancov schválilo program schôdze, nevidím dôvod, prečo by sa nemalo rokovať,” uviedol Žiga. “To, čo sa v súčasnosti deje, sa nikdy v parlamente neodohrávalo a trochu to vnímam ako nebezpečné precedensy pre fungovanie zákonodarného zboru v ďalšom období,” upozornil.
Pripomenul, že každý z poslancov, ktorý sa na rokovaní zúčastní, môže v diskusii a následnom hlasovaní vyjadriť svoj názor k prerokovávaným bodom.
Beblavý: Situáciu v parlamente nevyvolala opozícia, ale vládna koalícia
Situáciu v Národnej rade (NR) SR nevyvolala opozícia, ale vládna koalícia. Parlament sa má obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR so žiadosťou o výklad situácie, aby bolo jasné, či môže o predložených zákonoch rokovať. V stredu to vyhlásil nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.
“To, čo sa tu dnes deje, nevyvolala opozícia a už vôbec nie koalícia PS-Spolu,” zdôraznil Beblavý. Dodal, že mali iné plány, a to pokračovať v kampani v regiónoch. Podotkol, že aj pre parlamentnú väčšinu platia pravidlá. Blokovanie schôdze je podľa jeho slov normálnou obštrukciou opozície. Deklaroval, že k násilným metódam blokovania schôdze nepristúpia.
Vysvetlil, že nezaradení poslanci žiadajú, aby sa v zmysle Ústavy SR obrátil parlament ako inštitúcia na ÚS a požiadal o výklad tejto situácie. Chcú, aby súd vysvetlil, či môže parlament o návrhoch rokovať.
Beblavý reagoval aj na vyjadrenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica. Ten podľa Beblavého klamal, keď tvrdil, že financie na navrhované opatrenia sú. Naďalej tvrdí, že návrhy nie sú rozpočtovo kryté a schôdza nebola zvolaná zákonným spôsobom.
Beblavý vysvetlil, že v noci ostali v parlamente preto, aby miesto okolo rečníckeho pultu ostalo obsadené. “Všetko sme ráno upratali, odniesli sme naše veci. To znamená, že my si ctíme dôstojnosť NR SR,” doplnil.