Praha 2. mája 2023 (HSP/Youtube/Foto: Screenshoot)
“Nikdy by ma nenapadlo, že príde doba keď budem v hľadáčiku Centra hybridných hrozieb a budem označovaný za agenta nepriateľských mocností,” uviedol Daniel Vávra, známy český tvorca počítačových hier, vo svojom prejave na mediálnom výbore Poslaneckej snemovni Parlamentu Českej republiky
Vávrov prejav z apríla tohto roku sa týkal kontroly a cenzúry, ktorú majú na svedomí vládni predstavitelia.
Na začiatku v ironickom tóne spomenul, že “počul som od niekoľkých štátnych úradníkov, že to predsa nie je cenzúra, keď niekomu štát obmedzí dosah a on si ďalej môže písať čo chce, ak to nikto nevidí. Podobným spôsobom mohli spisovatelia za komunizmu písať knihy. U seba v pivnici.”
Pripomenul, že “aj v čase pandémie si každý mohol vykladať svoje názory o opatreniach a panovala tu bezbrehá sloboda, len niektorí o tom nemohli hovoriť vo verejnoprávnych médiách a ďalší nemohli chodiť všade kam by chceli. Napríklad na obed, alebo do telocvični. Tomu dopomohlo veľmi dobré rozhodnutie, zákaz zverejňovania štatistických údajov. Mohlo by to totiž spôsobiť zbytočné problémy, pretože by sa ukázalo, že segregácia nemá žiadny významný vplyv na boj s pandémiou.”
“Našťastie tu už máme vládny tím, ktorý anonymne monitoruje nálady v štátnej a verejne správe a včas identifikuje osoby, ktoré môžu šíriť antisystémové nálady a zapája ich do dialógu. Otázkou je čo budú robiť ak úradník bude mať aj po dialógu naďalej antisystémové nálady,” povedal Vávra.
“Podľa prieskumu renomovanej agentúry Ipsos zdieľa s vládou názor, že sme v informačnej vojne iba 37 percent ľudí, čo je od minulého roka výrazný pokles. Dá sa to vyložiť iba dvoma spôsobmi, buď dezinformácie víťazia, alebo víťazí znechutenie voličov z honu na čarodejnice a hysterickej dezinfománie,” upozornil.
“Z predtým uvedených informácií je evidentné, že sa naši vládni predstavitelia obávajú nálad medzi občanmi a miesto argumentov by nepohodlné názory radšej umlčali. Už samotný fakt, že sa to deje by mal byť alarmujúci. Obzvlášť v spoločnosti, ktorá má s cenzúrou a totalitou dlhoročné skúsenosti. Špeciálne, keď súčasná argumentácia v prospech cenzúry až desivo pripomína vtedajšiu argumentáciu. Nemenovaný poradca premiéra mi zdelil v debate o potrebe boja s dezinformáciami – vy ste inteligentný Dano a dokážete kriticky myslieť, ale my musíme chrániť tých, ktorí nie sú.” vyhlásil Vávra.
Upozornil, že samozrejmosťou demokratickej spoločnosti je pluralita názorov a slobodný prístup k informáciám.
“Ako môžem vedieť, že mi vláda neklame, keď mi znemožní prístup k informáciám o tom, čo presadzuje? Ako sa voliči a opozícia môžu slobodne rozhodovať, keď im vláda bráni k prístupu k informáciám, ktoré ona sama má a môže využívať. Na základe akého práva si niekto uzurpuje právomoc o tom kto je dostatočne spôsobilým aby mal prístup ku všetkým informáciám? Kto má od koho mandát aby mohol rozhodovať čo si kto môže myslieť?” Spýtal sa.
“To by predsa znamenalo, že spoločnosť je rozdelená na dve skupiny s úplne inými právami. Vládni úradníci majú právo a prístup ku všetkým informáciám a následne rozhodujú, k čomu z toho bude mať prístup aj zbytok občanov. Na základe čoho si to privlastnili? Vláda má byť zástupcom občanov, vykonávať ich vôľu a nesprávať sa ako privilegovaná aristokracia, ktorá sa snaží prevychovávať nevzdelaných poddaných. Je treba chrániť slobodu každého. Pokiaľ totiž niekoho umlčíte, jeho názor nezmeníte a len si vytvoríte zarytého nepriateľa do budúcnosti.” Dodal na záver prejavu.