Pching Biden

NAŽIVO

Kubánske úrady začali s prepúšťaním väzňov na základe dohody s administratívou odchádzajúceho prezidenta Joea Bidena, ktorá Kubu vyradila zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.

Včera 20:29

Komisárka EÚ pre Sredomorie Dubravka Šuicová privítala dohodu o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Únia podľa nej zostáva odhodlaná podporovať všetko úsilie o trvalý mier a obnovu. 

Včera 20:28

Švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová oznámila, že krajina zváži možnosť povinnej vojenskej služby pre ženy a pre “každú osobu švajčiarskej štátnej príslušnosti”. Presný návrh reformy armády by mali vládni predstavitelia zverejniť do konca roka 2027.

Včera 20:27

Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání potvrdili, že Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov. Prímerie by malo oficiálne začať v nedeľu 19. januára.

Včera 20:27

Bombu pochádzajúcu z čias druhej svetovej vojny zneškodnili v meste Hanau na západe Nemecka. 

Včera 20:20

Od nového roka môžu už aj posudkoví lekári Sociálnej poisťovne ukončiť pacientom dočasnú pracovnú neschopnosť. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá platí od 1. januára tohto roka.

Včera 19:46

Spojené štáty musia ukázať Číne, že za prípadnú inváziu na Taiwan by zaplatila príliš vysokú cenu, uviedol počas vypočúvania v Senáte USA nominant novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa diplomacie Marco Rubio.

Včera 19:45

Dve stovky taxikárov, medzi nimi aj taxikári spoločností Bolt a Uber, protestovalo na budapeštianskom Námestí hrdinov a ďalších miestach. Vodiči požadovali najmä zmenu daňových pravidiel dopravcov v Budapešti, uviedol server 24.hu.

Včera 19:44

Nastupujúca americká administratíva sa bude usilovať o “odvážnu diplomaciu” s cieľom ukončiť ruskú inváziu na Ukrajinu, uviedol nominant novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na post šéfa diplomacie USA Marco Rubio.

Včera 19:43

Znečistenie miest je stále veľkou environmentálnou hrozbou pre zdravie v EÚ. Upozornil na to v správe Európsky dvor audítorov.

Včera 19:42

Poľsko a súčasná poľská vláda neplánuje v najbližšej budúcnosti otvoriť otázku vstupu krajiny do eurozóny. Spravodajcovi TASR to vo Varšave potvrdil poľský minister financií Andrzej Jan Domanski, ktorý zástupcom európskych médií predstavil priority svojej krajiny na čele EÚ.

Včera 19:41

Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar skrátil svoju návštevu Talianska, aby sa mohol zúčastniť na hlasovaní o dohode o prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy a o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. 

Včera 19:39

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval západné krajiny, aby poskytli Ukrajine približne 250 miliárd dolárov zo zmrazených ruských aktív na nákup nových zbraní a ďalších vojenských prostriedkov pre Ukrajinu. Vyhlásil to počas návštevy Poľska, kde sa stretol s premiérom Donaldom Tuskom.

Včera 19:38

TikTok plánuje zatvoriť svoju aplikáciu pre používateľov v USA od nedele (19. 1.), keď by mohol vstúpiť do platnosti jej zákaz, pokiaľ ho americký Najvyšší súd nezablokuje. Uviedli to zdroje oboznámené s touto záležitosťou.

Včera 19:37

Znečistenie miest v Európskej únii je naďalej veľkou environmentálnou hrozbou pre zdravie obyvateľov. Hoci sa kvalita ovzdušia v EÚ celkovo zlepšila, jeho znečistenie, najmä koncentrácia oxidu dusičitého spôsobená automobilmi a nákladnými vozidlami, zostáva veľkým problémom. Upozornila na to publikovaná správa Európskeho dvora audítorov.

Včera 19:36

Demonštrácie vyvolané inauguráciou nového mozambického prezidenta Daniela Chapa si doposiaľ vyžiadali najmenej sedem obetí. Podľa tamojšej mimovládnej organizácie Plataforma Decide zahynuli počas protestov v hlavnom meste Maputo a v provincii Nampula.

Včera 19:35

Česká vláda schválila návrh na vyhlásenie novej chránenej krajinnej oblasti Soutok, ktorá zahŕňa územie na pomedzí riek Morava a Dyje pri hraniciach so SR. To na tlačovej konferencii oznámil český minister životného prostredia Petr Hladík. Zdôraznil, že ide o najväčší komplex lužných lesov v strednej Európe.

Včera 19:34

Poľský premiér Donald Tusk sa vo Varšave poďakoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému za jeho vyhlásenie, že poľské firmy dostanú príležitosť zúčastniť sa na povojnovej rekonštrukcii Ukrajiny.

Včera 19:18

Ruskú vládnu agentúru a spoločnosti zasiahli nové sankcie USA

Ministerstvo financií USA zaviedlo sankcie voči ruskej Federálnej službe pre vojensko-technickú spoluprácu, uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na jeho webovej stránke.

Na sankčný zoznam boli zaradené aj spoločnosti Tactical Missiles Corporation, Barnaultransmash a Voentorg. ministerstvo financií tiež zaviedlo sankcie voči šestnástim občanom Ruska, Turecka a Nemecka.

Včera 17:48

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres vyhlásil, že ľudstvo otvorilo “Pandorinu skrinku problémov”. Varoval tým pred “technológiami, ktoré sa vymkli spod kontroly” a ktoré môžu ohroziť existenciu ľudstva.

Včera 17:24

Izraelský dronový útok zasiahol prvýkrát vojenský cieľ patriaci novým islamistami vedeným úradom v Sýrii. O život prišli traja ľudia, uviedli Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva i mediálne zdroje.

Včera 17:15

Nemecká prokuratúra obvinila sýrskeho občana Usámu A. z vojnových zločinov, ktoré údajne spáchal ako bojovník džhihádistickej skupiny Islamský štát. Obvineného budú trestne stíhať pre členstvo v teroristickej organizácii, pre spoluúčasť na genocíde a pre ďalšie zločiny.

Včera 16:58

Česko za rok 2024 dostalo z fondu EÚ 372 miliónov korún (takmer 15 miliónov eur) ako kompenzáciu za svoju vojenskú pomoc Ukrajine. Od začiatku ruskej invázie je to už takmer 29 miliónov eur. V tlačovej správe uviedlo české ministerstvo obrany.

Včera 16:57

Američan David Rush z amerického štátu Idaho ohlásil, že počas 52 týždňov roka 2024 opäť prekonal 52 Guinessových svetových rekordov. 

Včera 16:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ďalšie jadrové ohnisko na svete

S rastúcim napätím okolo Taiwanu sa Spojené štáty a Čína potichu približujú k jadrovej konfrontácii, píše Michael T. Klare vo svojom poslednom príspevku

Pching Biden
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a americký prezident Joe Biden
❚❚
.

Vďaka nedávnej nepriamej hrozbe Vladimira Putina, že použije jadrové zbrane, ak USA a ich spojenci v NATO budú pokračovať vo vyzbrojovaní Ukrajiny – “Nie je to bluf,” zdôraznil 21. septembra – sa nebezpečenstvo rusko-ukrajinského konfliktu opäť dostalo na titulné stránky novín.

Ale vydržte! Ako to už býva, Ukrajina nie je jediným miestom na planéte, kde by v blízkej budúcnosti mohol vypuknúť jadrový požiar. Smutné je, že aj v okolí ostrova Taiwan, kde sa americké a čínske sily zúčastňujú na čoraz provokatívnejších vojenských manévroch, sa zvyšuje riziko, že takéto kroky oboch strán môžu viesť k jadrovej eskalácii.

Hoci ani americkí, ani čínski predstavitelia výslovne nepohrozili použitím takýchto zbraní, obe strany upozornili na možné extrémne následky. Keď Joe Biden naposledy telefonicky hovoril so Si Ťin-pchingom 29. júla, čínsky prezident ho varoval pred tým, aby umožnil predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej navštíviť ostrov (čo sa napriek tomu stalo o štyri dni neskôr). “Tí, ktorí sa hrajú s ohňom, zahynú,” ubezpečil amerického prezidenta, čo bolo určite dvojzmyselné varovanie, ktoré však ponechávalo otvorenú možnosť použitia jadrových zbraní.

.

Akoby na zdôraznenie tohto bodu Čína, deň po stretnutí Pelosiovej s vysokými taiwanskými predstaviteľmi v Tchaj-peji, vypálila 11 balistických rakiet Dongfeng-15 (DF-15) do vôd okolo tohto ostrova. Mnohí západní pozorovatelia sa domnievajú, že táto paľba mala demonštrovať schopnosť Pekingu zaútočiť na akékoľvek americké námorné plavidlá, ktoré by mohli prísť na pomoc Taiwanu v prípade čínskej blokády alebo invázie na ostrov. Predpokladá sa, že raketa DF-15 s doletom 600 míľ je schopná vyslať nielen konvenčnú, ale aj jadrovú nálož.

V nasledujúcich dňoch Čína vyslala ťažké bombardéry H-6 schopné niesť jadrové zbrane aj cez strednú líniu v Taiwanskom prielive, ktorá bola predtým rešpektovanou neformálnou hranicou medzi Čínou a týmto ostrovom. Čo je však ešte horšie, štátne médiá ukázali zábery hypersonických balistických rakiet Dongfeng-17 (DF-17), o ktorých sa tiež predpokladá, že sú schopné niesť jadrové zbrane, a ktoré boli presunuté do pozícií pri Taiwane.

Washington vyslal do oblasti lietadlové lode a vojnové lode s riadenými strelami, čím signalizoval svoju schopnosť zaútočiť na pevninu v prípade vypuknutia vojny. Napríklad v čase, keď bola Pelosiová na Taiwane, námorníctvo rozmiestnilo v neďalekých vodách lietadlovú loď USS Ronald Reagan s flotilou sprievodných plavidiel. Vojenskí predstavitelia v oboch krajinách si až príliš dobre uvedomujú, že ak by takéto lode niekedy zaútočili na čínske územie, tieto rakety DF-15 a DF-17 by boli proti nim vypustené – a ak by boli vyzbrojené jadrovými hlavicami, pravdepodobne by vyvolali jadrovú odpoveď USA.

Implicitný odkaz na oboch stranách: jadrová vojna môže byť možná. A hoci – na rozdiel od Putinových komentárov – americké médiá nezdôraznili spôsob, akým by Taiwan mohol takýto požiar vyvolať, potenciál je tu až príliš zlovestný.

 

.
“Jedna Čína” a “strategická nejednoznačnosť”

V skutočnosti nie je nič nové na riziku jadrovej vojny o Taiwan. V oboch krízach v Taiwanskom prielive v rokoch 1954 – 1955 a 1958 Spojené štáty pohrozili vtedajšej nejadrovej Číne útokom takýmito zbraňami, ak neprestane ostreľovať Taiwanom kontrolované ostrovy Kinmen (Quemoy) a Mazu (Matsu), ktoré sa nachádzajú pri pobreží tejto krajiny. V tom čase Washington nemal žiadne formálne vzťahy s komunistickým režimom na pevnine a uznával Čínsku republiku (ROC) za vládu celej Číny. Nakoniec však predstavitelia USA zistili, že je výhodné uznať namiesto ROC Čínsku ľudovú republiku (ČĽR) a riziko jadrového konfliktu rapídne kleslo – až donedávna.

Novú, čoraz nebezpečnejšiu situáciu pripisujte meniacemu sa pohľadu Washingtonu na strategickú hodnotu Taiwanu pre dominantné postavenie Ameriky v Tichomorí, ktorá čelí výzve nástupu Číny ako veľmoci. Keď USA v roku 1978 oficiálne uznali ČĽR, prerušili formálne diplomatické a vojenské vzťahy s ROC, pričom “uznali čínske stanovisko, že existuje len jedna Čína a [že] Taiwan je súčasťou Číny”. Tento postoj – známy ako politika “jednej Číny” – v skutočnosti odvtedy podporuje mierové vzťahy medzi oboma krajinami (a autonómiu Taiwanu), pretože umožňuje čínskym predstaviteľom veriť, že ostrov sa časom pripojí k pevnine.

Bezpečnosť a autonómia Taiwanu sa v priebehu rokov zachovala aj vďaka ďalšiemu kľúčovému prvku politiky USA, známemu ako “strategická nejednoznačnosť”. Tá vznikla na základe zákona o vzťahoch s Taiwanom z roku 1979, ktorý bol prijatý po rozhodnutí USA uznať ČĽR za legálnu vládu celej Číny. Podľa tohto zákona, ktorý je stále v platnosti, sú USA oprávnené dodávať Taiwanu “obranné” zbrane, pričom s jeho vedením udržiavajú len polooficiálne vzťahy. Takisto sa v ňom uvádza, že Washington bude považovať akýkoľvek čínsky pokus o zmenu štatútu Taiwanu násilnými prostriedkami za vec “vážneho znepokojenia”, avšak bez výslovného vyhlásenia, že USA prídu Taiwanu na pomoc, ak by k tomu došlo. Takáto oficiálna nejednoznačnosť pomohla udržať mier, čiastočne tým, že vedeniu Taiwanu neposkytla žiadnu záruku, že ich Washington podporí, ak vyhlásia nezávislosť a Čína ich napadne, a zároveň neposkytla vedúcim predstaviteľom Čínskej ľudovej republiky žiadnu záruku, že Washington zostane bokom, ak sa tak stane.

Od roku 1980 sa demokratické aj republikánske administratívy spoliehali na takúto strategickú nejednoznačnosť a politiku jednej Číny, aby usmernili svoje mierové vzťahy s ČĽR. V priebehu rokov sa medzi Washingtonom a Pekingom vyskytli obdobia prudkého zvýšenia napätia, pričom štatút Taiwanu bol trvalým dráždivým faktorom, ale nikdy nedošlo k zásadnému narušeniu vzťahov. A to – ak chcete, zvážte iróniu – umožnilo Taiwanu vyvinúť sa v moderný, prosperujúci kvázi štát, pričom sa vyhol zapojeniu do konfrontácie veľkých mocností (sčasti preto, že v strategickom myslení USA jednoducho nefiguroval dostatočne výrazne).

V rokoch 1980 až 2001 sa najvyšší predstavitelia americkej zahraničnej politiky sústredili najmä na porážku Sovietskeho zväzu, riešenie problémov súvisiacich s koncom studenej vojny a rozširovanie možností globálneho obchodu. Potom, od 11. septembra 2001 do roku 2018, sa ich pozornosť presmerovala na globálnu vojnu proti terorizmu. V prvých rokoch Trumpovej administratívy však vysokí vojenskí predstavitelia začali presúvať svoju pozornosť z vojny proti terorizmu na tzv. veľmocenskú súťaž, pričom tvrdili, že dominantnou témou vojenského plánovania by malo byť čelenie “blízkym” protivníkom, konkrétne Číne a Rusku. A až potom získal Taiwan iný význam.

.

Nový strategický výhľad Pentagónu bol prvýkrát takto formulovaný v Národnej obrannej stratégii z februára 2018: “Hlavnou výzvou pre prosperitu a bezpečnosť USA je opätovný vznik dlhodobej strategickej súťaže” s Čínou a Ruskom. (A áno, dôraz bol v origináli.) Najmä Čína bola označená za životne dôležitú hrozbu pre pretrvávajúcu globálnu dominanciu Washingtonu. “Keďže Čína pokračuje vo svojom hospodárskom a vojenskom vzostupe,” tvrdilo sa v dokumente, “bude pokračovať v programe vojenskej modernizácie, ktorý sa v blízkej budúcnosti usiluje o hegemóniu v indo-tichomorskom regióne a o vytlačenie Spojených štátov s cieľom dosiahnuť globálnu prevahu v budúcnosti.”

Začala sa zlovestná éra “novej studenej vojny”.

 

Strategický význam Taiwanu rastie

S cieľom zabrániť Číne v dosiahnutí najobávanejšieho výsledku, “hegemónie v indo-tichomorskom regióne”, vypracovali vedúci predstavitelia Pentagónu viacnásobnú stratégiu, ktorá kombinuje zvýšenú vojenskú prítomnosť USA v regióne s posilnenými, ešte viac militarizovanými väzbami s americkými spojencami v tomto regióne. Ako sa uvádza v Národnej obrannej stratégii z roku 2018: “Posilníme naše spojenectvá a partnerstvá v indo-tichomorskom regióne, aby sme vytvorili sieťovú bezpečnostnú architektúru schopnú odrádzať od agresie, udržiavať stabilitu a zabezpečovať voľný prístup do spoločných oblastí.” Spočiatku mala táto “sieťová bezpečnostná architektúra” zahŕňať len dlhodobých spojencov, ako sú Austrália, Japonsko, Južná Kórea a Filipíny. Čoskoro sa však za kľúčovú súčasť takejto architektúry začal považovať aj Taiwan.

Aby sme pochopili, čo to znamená, predstavme si mapu západného Pacifiku. V snahe “zadržať” Čínu sa Washington spoliehal na reťaz spojencov z ostrovov a polostrovov, ktorá sa tiahla od Južnej Kórey a Japonska až po Filipíny a Austráliu. Najjužnejšie japonské ostrovy vrátane Okinavy – miesta hlavných amerických vojenských základní (a silného miestneho hnutia proti základniam) – siahajú až do Filipínskeho mora. Napriek tomu však medzi nimi a najsevernejším filipínskym ostrovom Luzon zostáva veľká medzera. Uprostred tejto medzery leží… áno, uhádli ste, Taiwan.

Podľa názoru najvyšších amerických vojenských a zahraničnopolitických predstaviteľov by Spojené štáty na to, aby úspešne zabránili Číne stať sa významnou regionálnou mocnosťou, museli sústrediť námorné sily tejto krajiny v rámci tzv. prvej ostrovnej reťaze – reťazca štátov tiahnuceho sa od Japonska po Filipíny a Indonéziu. Aby sa Číne darilo, podľa ich názoru by námorníctvo tejto krajiny muselo byť schopné vyslať svoje lode za túto líniu ostrovov a dosiahnuť hlboko do Tichého oceánu. Nebudete teda prekvapení, keď sa dozviete, že posilnenie americkej obrany pozdĺž tejto reťaze sa stalo najvyššou prioritou Pentagónu – a v tomto kontexte sa Taiwan, čo je dosť zlovestné, začal považovať za kľúčový prvok strategickej skladačky.

Námestník ministra obrany pre indo-tichomorské bezpečnostné záležitosti Ely Ratner v decembri minulého roka zhrnul nový spôsob uvažovania Pentagónu o geopolitickej úlohe ostrova, keď vystúpil pred senátnym výborom pre zahraničné vzťahy. “Taiwan,” povedal, “sa nachádza v kritickom uzle v rámci prvého ostrovného reťazca, ktorý je kotvou siete spojencov a partnerov USA, ktorá je rozhodujúca pre bezpečnosť regiónu a má zásadný význam pre obranu životne dôležitých záujmov USA v Indopacifiku.”

Toto nové vnímanie “kritického” významu Taiwanu viedlo vysokopostavených politikov vo Washingtone k prehodnoteniu základných vecí vrátane ich záväzku voči politike jednej Číny a strategickej nejednoznačnosti. Prezident Biden síce stále tvrdí, že politika jednej Číny zostáva politikou Bieleho domu, ale opakovane až príliš jednoznačne trvá na tom, že USA sú povinné brániť Taiwan v prípade napadnutia. Keď sa ho nedávno v relácii Sixty Minutes opýtali, či “by americké sily… bránili Taiwan v prípade čínskej invázie”, Biden bez váhania odpovedal: “Áno.” Administratíva tiež zlepšila svoje diplomatické vzťahy s ostrovom a prisľúbila mu transfery zbraní a iné formy vojenskej pomoci v hodnote miliárd dolárov. Tieto kroky v podstate predstavujú faktické opustenie politiky “jednej Číny” a jej nahradenie politikou “jedna Čína, jeden Taiwan”.

Nie je prekvapujúce, že čínske orgány reagovali na takéto vyjadrenia a kroky, ktoré ich sprevádzali, s rastúcimi obavami a hnevom. Z pohľadu Pekingu predstavujú úplné odmietnutie viacerých vyhlásení, v ktorých sa uznáva nedeliteľnosť väzieb Taiwanu na pevninu, ako aj potenciálnu vojenskú hrozbu prvého rádu, ak by sa tento ostrov stal formálnym spojencom USA. Pre čínskeho prezidenta a jeho spolupracovníkov je to jednoducho neprípustné.

“Opakované pokusy taiwanských orgánov hľadať v USA podporu pre svoj program nezávislosti, ako aj zámer niektorých Američanov využiť Taiwan na zadržiavanie Číny” sú hlboko znepokojujúce, povedal prezident Si Bidenovi počas ich telefonátu v novembri 2021.

.

Odvtedy čínski predstavitelia neustále stupňovali svoju rétoriku a vyhrážali sa vojnou čoraz jednoznačnejšie. “Ak sa taiwanské orgány, povzbudené Spojenými štátmi, budú naďalej uberať cestou nezávislosti,” povedal v januári 2022 Čchin Gang, čínsky veľvyslanec v USA, typicky pre NPR, “s najväčšou pravdepodobnosťou sa Čína a Spojené štáty, dve veľké krajiny, dostanú do vojenského konfliktu.”

Čína začala pravidelne vykonávať letecké a námorné cvičenia vo vzdušnom a námornom priestore okolo Taiwanu, aby demonštrovala svoju vážnosť. Takéto manévre zvyčajne zahŕňajú nasadenie piatich alebo šiestich vojnových lodí a tucta alebo viac vojnových lietadiel, ako aj stále väčšie ukážky palebnej sily, zjavne so zámerom zastrašiť taiwanské vedenie. Napríklad 5. augusta Číňania rozmiestnili v oblastiach okolo Taiwanu 13 vojnových lodí a 68 vojenských lietadiel a o dva dni neskôr 14 lodí a 66 lietadiel.

Zakaždým Taiwanci v reakcii na to vypustili vlastné lietadlá a nasadili pobrežné obranné plavidlá. Preto s rastúcim rozsahom a frekvenciou čínskych manévrov je riziko náhodného alebo neúmyselného stretu čoraz pravdepodobnejšie. Čoraz častejšie nasadzovanie amerických vojnových lodí do blízkych vôd túto výbušnú zmes len umocňuje. Zakaždým, keď je cez Taiwanský prieliv vyslaná americká vojenská loď, čo sa v súčasnosti deje takmer raz za mesiac, Čína spustí svoju vlastnú protivzdušnú a námornú obranu, čím vzniká porovnateľné riziko neúmyselného násilia.

Tak tomu bolo napríklad 28. augusta, keď sa cez prieliv plavili krížniky s riadenými strelami USS Antietam a USS Chancellorsville. Podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťiana čínska armáda “vykonávala bezpečnostné sledovanie a monitorovanie prechodu amerických vojnových lodí počas celej ich plavby a mala všetky pohyby amerických vojnových lodí pod kontrolou”.

 

.
Žiadne prekážky pre eskaláciu?

Keby nebolo zdanlivo nekonečnej vojny na Ukrajine, nebezpečenstvo toho všetkého by mohlo byť oveľa zjavnejšie a považované za oveľa viac hodné pozornosti. Žiaľ, v tejto chvíli nič nenasvedčuje tomu, že by Peking alebo Washington boli pripravené obmedziť svoje provokatívne vojenské manévre v okolí Taiwanu. To znamená, že kedykoľvek môže dôjsť k náhodnému alebo neúmyselnému stretu, ktorý by mohol vyvolať konflikt v plnom rozsahu.

Nancy Pelosiová taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen
Na snímke predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová (uprostred) hovorí počas stretnutia s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen

Predstavte si teda, čo by mohlo znamenať rozhodnutie Taiwanu vyhlásiť úplnú nezávislosť alebo rozhodnutie Bidenovej administratívy upustiť od politiky jednej Číny. Čína by nepochybne reagovala agresívne, možno námornou blokádou ostrova alebo dokonca inváziou v plnom rozsahu. Vzhľadom na čoraz zjavnejší nezáujem kľúčových strán o kompromis sa násilný výsledok zdá byť čoraz pravdepodobnejší.

Nech už takýto konflikt vypukne akokoľvek, môže sa ukázať, že je ťažké zvládnuť boje na “konvenčnej” úrovni. Koniec koncov, obe strany sa obávajú ďalšej opotrebovacej vojny, aká sa odohráva na Ukrajine, a namiesto toho formujú svoje vojenské sily na rýchly, palebne intenzívny boj zameraný na rýchle dosiahnutie rozhodujúceho víťazstva. Pre Peking by to mohlo znamenať vypálenie stoviek balistických rakiet na americké lode a letecké základne v regióne s cieľom eliminovať akúkoľvek americkú schopnosť zaútočiť na jeho územie. Pre Washington by to mohlo znamenať vypálenie rakiet na kľúčové čínske prístavy, letecké základne, radarové stanice a veliteľské centrá. V oboch prípadoch by to mohlo mať katastrofálne následky. Pre USA by to znamenalo stratu lietadlových lodí a iných vojnových lodí, pre Čínu stratu samotnej schopnosti viesť vojnu. Akceptovali by vodcovia porazenej strany takúto situáciu bez toho, aby sa uchýlili k jadrovým zbraniam? Nikto to nemôže povedať s istotou, ale pokušenie eskalovať by bolo nepochybne veľké.

Nanešťastie v súčasnosti neprebiehajú žiadne rokovania medzi USA a Čínou s cieľom vyriešiť otázku Taiwanu, zabrániť neúmyselným stretom v Taiwanskom prielive alebo znížiť riziko jadrovej eskalácie. V skutočnosti Čína po návšteve Pelosiovej na Taiwane celkom verejne prerušila všetky diskusie o bilaterálnych otázkach, od vojenských záležitostí až po klimatické zmeny. Preto je nevyhnutné, napriek súčasnému sústredeniu sa na riziko eskalácie na Ukrajine, uznať, že vyhnúť sa vojne o Taiwan nie je o nič menej dôležité – najmä vzhľadom na nebezpečenstvo, že takýto konflikt by sa mohol ukázať ako ešte ničivejší. Preto je také dôležité, aby Washington a Peking odložili svoje spory na dostatočne dlhý čas a začali rozhovory zamerané na predchádzanie takejto katastrofe.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Juraj Tušš

Erik Majercak

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

.
.
.

Trumpov tím pripravuje sankcie proti najbližšiemu okoliu Zelenského

Administratíva novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa už pripravila sankcie proti okoliu Vladimira Zelenského vrátane vedúceho jeho kancelárie Andreja Jermaka, tvrdí…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Víťaz zrušeného kola volieb rumunského prezidenta Georgescu urobil zásadné odhalenie

Rumunský prezidentský kandidát Calin Georgescu, ktorý vyhral zrušené prvé kolo volieb, povedal, že Západ chce na Ukrajine tretiu svetovú vojnu,…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tibor Gašpar: Fico pôjde na Deň víťazstva do Moskvy s veľkou delegáciou

Premiér SR Robert Fico odcestuje do Moskvy spolu s veľkou delegáciou na oslavy Dňa víťazstva 9. mája. Uviedol to v…

15. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rubio tvrdí, že Ukrajine dochádza dôležitejšia vec ako sú peniaze

Rubio: „Problémom Ukrajiny nie je, že jej dochádzajú peniaze, ale že jej dochádzajú Ukrajinci.“

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Húsíovia tvrdia, že zaútočili na americkú lietadlovú loď pomocou riadených striel a dronov

Hútijskí povstalci z jemenského hnutia Ansar Allah zaútočili na údernú skupinu americkej lietadlovej lode USS Harry S. Truman pomocou riadených…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Kotlár by mal mať väčšie kompetencie. Vláda schválila jeho správu o činnosti

Splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Peter Kotlár by mal mať v budúcnosti…

15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

FPV dron Prince Vandal vyrobený v Novgorode spôsobil NATO škody za 300 miliónov dolárov

Optický FPV-dron Princ Vandal z Novgorodu z novgorodského výskumného a výrobného centra Ushkuynik zničil v zóne špeciálnej vojenskej operácie techniku…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Svetielko na konci tunela? Zmazané dáta o prevádzkovaní MOM bude možné obnoviť, tvrdí Andrassy

Zmazané dáta z informačného systému Moje eZdravie, týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest počas pandémie COVID-19, bude s vysokou pravdepodobnosťou…

15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Politik obviňuje Zelenského, že pracuje na tom, aby sa z Ukrajincov stali prisluhovači Západu

Ukrajinský politik Viktor Medvedčuk obvinil režim Vladimíra Zelenského z okupácie Ukrajiny a snahy premeniť jej obyvateľov na národ prisluhovačov Západu…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov

Dom poslanca Ľuptáka v plameňoch. Škody sú vysoké. Nedá sa vylúčiť cudzie zavinenie, v strane majú obavy

V dome poslanca Národnej rady SR Pavla Ľuptáka došlo v stredu o 1.30 h k požiaru. Predbežnú škodu odhaduje na…

15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kyjev ponúkol ruským vojakom 1 milión dolárov za opustenie Gorlovky

Ukrajinská vojenská rozviedka ponúkla ruským vojakom milión dolárov za opustenie pozícií pri meste Gorlovka v Doneckej ľudovej republike , vyplýva…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Návrat Trumpa viac privítajú jeho oponenti, než jeho spojenci

Prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy ukázal, že návrat novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa na svetovú scénu vítajú skôr tradiční oponenti…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Kým Macron a Starmer opäť hovorili o možnosti prítomnosti európskych síl na území Ukrajiny, v pozadí sa už niečo dialo

Keď francúzsky prezident Emmanuel Macron a britský premiér Keir Starmer minulý týždeň opäť hovorili o možnosti prítomnosti európskych síl na…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Čakajú nás predčasné voľby? Uprace si vlastných? Niektorí poslanci majú potrebu sa zviditeľňovať, konštatuje Eštok

Predčasné voľby by boli absolútnou rezignáciou na predvolebné sľuby a plány, ktoré koalícia predložila v programovom vyhlásení vlády. Pred stredajším…

15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Aktualizované 15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Avantúra opozície sa môže zvrhnúť a hrozí, že Matovič by sa mohol vrátiť

Nápad časti slovenskej politickej opozície pokúsiť sa o návrat k moci s pomocou Igora Matoviča je pomerne nešťastné rozhodnutie. Má…

15. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kanaďania sú proti tomu, aby sa z nich stali Američania, tvrdí šéf kanadskej energetiky

Kanaďania sa dôrazne ohradili proti nedávnym vyhláseniam novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý navrhol, aby sa Kanada v záujme národnej…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Putinov najvernejší spolupracovník varuje Trumpa pred atentátom

Bývalý šéf ruskej bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev, známy ako “Putinov mozog“, varuje novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa pred atentátom. Informuje…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Fico sa vyjadril ku gestu študenta Omaníka: Keby som bol na mieste prezidenta… Niekto tu potrebuje tri facky

Slovenskom posledné dni rezonuje “hrdinské gesto“ študenta, ktorý odmietol najvyššej autorite štátu, prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, podať ruku pri prevzatí ocenenia.…

15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Pavel Sibyla mal byť odvolaný už dávno, bývalé ministerstvo kultúry nekonalo a malo

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová odvolala riaditeľa Slovenského literárneho centra Pavla Sibylu. Vyvolala tým opäť rozruch v „kultúrnej obci“, nakoľko ide…

15. 01. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Čo vieme o zatknutí juhokórejského prezidenta Yoon Suk Yeola

Príslušníci juhokórejských orgánov činných v trestnom konaní zatkli prezidenta Yoon Suk Yeola v súvislosti s prípadom vzbury, uviedol Úrad pre…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zajatá ukrajinská pohraničná stráž odhaľuje korupciu a nízku morálku v armáde

Ukrajinskí vojaci sú údajne nútení zhromažďovať vlastné peniaze na zabezpečenie základných potrieb, ako je plyn a pohonné hmoty, čo ich…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

15 spôsobov, ako ušetriť peniaze a stále si užívať život

V dnešnej uponáhľanej a materiálne náročnej dobe sa čoraz viac ľudí začína zaujímať o efektívne riadenie svojich financií. Šetrenie peňazí…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

Dag Daniš: Opozícii trochu rozumiem. Ide na zotrvačník

Minulý týždeň bol Denník N sklamaný, že Šimečka a opozícia neorganizujú “slovenský majdan”. Denník N ich vyzval, aby pritvrdili a…

15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prekvapujúce fotografie ľudí, ktorí si s ničím nerobili starosti

V dnešnom svete nájdeme stres naozaj všade. Práve kvôli tomuto by sme sa mali naučiť relaxovať. Po ťažkom dni si tak…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

.

Revolúcia v automobilke: Hyundai spojí sily s gigantom umelej inteligencie!

15.1.2025 Redakcia Auto trendy . Automobilka Hyundai šokuje svet prevratným oznámením. Spojí svoje sily s technologickým gigantom Nvidia, aby priniesla…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

Fico má božskú trpezlivosť

Po nedeľňajšom nedôstojnom výpade ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na adresu premiéra Roberta Fica mal predseda vlády SR plné právo uplatniť…

15. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | PR článok | 3 min. čítania | 0 komentárov

Lacné riešenie, ako ochrániť auto pred mrazom.

15.1.2025 Redakcia Auto trendy . Ráno vás čaká zamrznuté auto, sklá pokryté vrstvou ľadu a vy strácate čas jeho škrabaním?…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

EÚ ruší jednorazové plastové obaly

Európska únia nevzdáva svoj boj proti nadmernému používaniu obalov. V decembri zaviedla novú smernicu zameranú na ich zníženie, opätovné použitie…

15. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kubánske úrady začali s prepúšťaním väzňov na základe dohody s administratívou odchádzajúceho prezidenta Joea Bidena, ktorá Kubu vyradila zo zoznamu krajín podporujúcich terorizmus.

Včera 20:29

Komisárka EÚ pre Sredomorie Dubravka Šuicová privítala dohodu o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas. Únia podľa nej zostáva odhodlaná podporovať všetko úsilie o trvalý mier a obnovu. 

Včera 20:28

Švajčiarska ministerka obrany Viola Amherdová oznámila, že krajina zváži možnosť povinnej vojenskej služby pre ženy a pre “každú osobu švajčiarskej štátnej príslušnosti”. Presný návrh reformy armády by mali vládni predstavitelia zverejniť do konca roka 2027.

Včera 20:27

Americký prezident Joe Biden a katarský premiér Muhammad bin Abdarrahmán Ál Sání potvrdili, že Izrael a Hamas súhlasili s dohodou o prímerí v Pásme Gazy a prepustení rukojemníkov. Prímerie by malo oficiálne začať v nedeľu 19. januára.

Včera 20:27

Bombu pochádzajúcu z čias druhej svetovej vojny zneškodnili v meste Hanau na západe Nemecka. 

Včera 20:20

.

Trio Su-57, Kalibre a Ch-101. Dnešný ruský útok svojou netradičnou taktikou zaskočil celú Ukrajinu

Rusko, 15. januára 2025 - Ruská armáda dnes ráno spustila masívny raketový útok na vojenské zariadenia kyjevského režimu v rôznych regiónoch…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

Chápadlá amerického Deep State siahajú až do Bruselu. Čo to znamená pre Slovensko?

Dnes sa pokúsim veľmi jednoduchým spôsobom poukázať na skutočnosť, že za oponou vrcholovej politiky sa ukrývajú „vyššie inštancie“, ktoré nie sú…

15. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zásadné včerajšie vyhlásenia Lavrova

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov včera na tlačovej konferencii zhodnotil výsledky ruskej diplomacie za rok 2024 a odpovedal…

15. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

Projekt „ópium pre ľudí“ z dielne Deep State. Prečo je OSN bezmocná voči rastúcej narkománii ľudstva

USA, 15. januára 2025 - Už ako školák som počul výraz \"ópium pre ľudí\". Povedali nám, že Karel Marx tak…

15. 01. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Expert ukazuje prstom na USA a EÚ v pokuse o sabotáž TurkStreamu

Spojené štáty a Európska únia majú zrejme záujem na útoku na infraštruktúru plynovodu TurkStream, povedal pre agentúru TASS popredný turecký…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Grónsko je diskreditované podľa scenára z Donbasu

Médiá uvádzajú, že Trump ml. podplatil bezdomovcov, aby podporili kúpu Grónska Spojenými štátmi, píše ukrajinský politik Oleg Carev pre ruské…

15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
15. 01. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Juraj Tušš

Erik Majercak

Milan Šupa

Ivan Štubňa

René Pavlík

Miroslav Iliaš

.
.
.

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov