Moskva 29. júna 2023 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP)
Bojan Pancevski, európsky korešpondent denníka Wall Street Journal, ktorý napísal článok: Wagnerov Prigožin plánoval zajať ruských vojenských veliteľov, ma veľmi rozosmial, píše Larry Johnson. Tvrdí, že má informácie o tom, ako západné spravodajské služby vopred vedeli, že Prigožin “sa to chystá dať na Benedicta Arnolda”, ale je taký naivný, že si neuvedomil, že ho kŕmia rozprávkou. Napísal:
Podľa osoby oboznámenej s týmito zisteniami sa západné spravodajské služby o plánoch Prigožina, bývalého Putinovho dôverníka, dozvedeli včas aj vďaka analýze odpočúvania elektronickej komunikácie a satelitných snímok. Západní predstavitelia uviedli, že podľa nich mal pôvodný plán veľkú šancu na úspech, ale po úniku informácií o sprisahaní zlyhal, čo Prigožina prinútilo improvizovať alternatívny plán.
Toto je žalostná krycia historka. Je urážkou vašej inteligencie, keď od vás žiada, aby ste uverili, že západní spravodajcovia zistili, že Prigožin sa spreneveril “analýzou zachytených elektronických komunikácií a satelitných snímok”. Ako presne “satelitné snímky” povedia nejakému tlmočníkovi fotografií, že sa chystá prevrat? Napísal Prigožin svoje zámery na veľkú tabuľu a nosil ju vonku, aby si ju všetci mohli prečítať? Možno sa pokúšal naverbovať nejakú silu na cestu do Moskvy. “Hej, idem do Moskvy chytiť Šojgua. Pridajte sa ku mne!”
Podľa mojich skúseností si osnovatelia štátnych prevratov dávajú pozor, aby svoje plány nedali písomne alebo o nich otvorene nehovorili do telefónov či rádií. Skutočný prevrat sa začína tým, že sprisahanci predpokladajú, že v prípade neúspechu plánu môžu zomrieť. Túto triezvu myšlienku zvyčajne sprevádzajú opatrné, tlmené aktivity, nie bezohľadné chvastanie alebo vyťahovanie. To zahŕňa aj vyhýbanie sa hojnému používaniu textových správ alebo e-mailov.
Pamätáte si na prvé pravidlo Klubu bitkárov? O Klube bitkárov sa nehovorí. No prvé pravidlo špionáže je, že NEPREZRADÍŠ svoje zdroje. Keď sa nad tým zamyslíme, kedysi to bolo aj základné pravidlo žurnalistiky. “Úradník”, ktorý Pancevského kŕmil “tajným” opisom toho, ako neohrození analytici západných tajných služieb vyriešili hádanku Prigožinovho puču, toto pravidlo porušil. Zdá sa mi, že si bol istý, že v Pančevskom má ochotný nástroj a môže sa spoľahnúť, že presvedčí dôverčivú verejnosť, že CIA je v odpočúvaní naozaj dobrá.
Skutočnosť, že CIA informovala Gang of Eight v Kongrese o Prigožinovom plánovanom povstaní dva dni predtým, znamená, že CIA mala informácie z ľudského zdroja. Mohol to byť naverbovaný agent CIA alebo niekto naverbovaný a kontrolovaný zahraničnou spravodajskou organizáciou. Ale niekto blízky Prigožinovi to vyžvanil. Alebo to možno bol sám Prigožin.
Považujem za pozoruhodné, že Bidenova administratíva vyvinula mimoriadne úsilie, aby trvala na tom, že o prevrate nič nevedela a rozhodne ho nepodporovala. Ale nie. Biden, Blinken a Nulandová nechcú Putina zvrhnúť silou. Zavrhnite tú myšlienku.
Myslím si, že tento únik informácií k Pančevskému poskytuje ďalšie potvrdenie toho, že Prigožin konal v súčinnosti s agentmi západných spravodajských služieb. Zostáva neznáme, či Prigožin skutočne spolupracoval so Západom, alebo predstieral, že špehuje pre Západ, zatiaľ čo v skutočnosti ho kontrolovali ruské orgány. Naďalej sa domnievam, že ide o druhú možnosť. Ak sa Prigožin dopustil zrady, potom Putinovo rozhodnutie odísť bez ujmy do bieloruského exilu vysiela signál, že môžete ísť po Putinovi a žiť. To nie je veľkorysosť, to je šialenstvo.
Článok vo Wall Street Journal čítam tak, že ide o najnovšiu iteráciu skrytej akcie Západu na formovanie verejnej mienky, ako aj na kontrolu škôd. Nie je náhoda, že sa Pancevskému hovorí, že ostatní ruskí generáli sú pod mrakom podozrenia:
Keď sa Prigožin dozvedel o úniku informácií, bol nútený konať skôr, ako plánoval, a v piatok sa mu podarilo obsadiť juhoruské mesto Rostov, kľúčový veliaci bod pre inváziu na Ukrajinu. Ľahkosť, s akou Wagnerove jednotky obsadili mesto s miliónom obyvateľov, v ktorom sa nachádza veľké vojenské letisko, podľa západných spravodajských služieb naznačuje, že niektorí velitelia pravidelných síl mohli byť súčasťou sprisahania.
Západní predstavitelia uviedli, že sa domnievajú, že Prigožin oznámil svoje zámery vyšším vojenským dôstojníkom, možno vrátane generála Sergeja Surovikina, veliteľa ruských vzdušných síl. Nebolo možné určiť, či Surovikin odovzdal tieto informácie FSB, ani to, ako sa agentúra dozvedela o Prigožinových plánoch.
Áno, hodiť Surovikina pod autobus podozrenia. Prečo by preboha CIA alebo MI6 chceli spochybniť Surovikina? Mohlo by ho to oslabiť a ovplyvniť jeho schopnosť čeliť ukrajinskej ofenzíve. Aha, už to mám. Nevadí. Tento článok je názorným príkladom toho, že Západ vo svojej kampani na zničenie Ruska nepoľaví bez ohľadu na neúspechy na Ukrajine. Zaujímalo by ma, či Putin, Gerasimov a Šojgu túto skutočnosť chápu.