Rím 15. december 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP Photo/Gregorio Borgia)
Taliansky senát prijal návrh zákona, ktorý umožňuje ťažko chorým pacientom uviesť, či chcú dostávať liečbu, ktorá by ich udržala pri živote, vrátane toho, či chcú byť napojení na umelú výživu
Po osemmesačnej rozprave bol schválený návrh zákona, s ktorým nesúhlasia pravicové strany a talianski biskupi. 180 poslancov hlasovalo za, 71 proti a 6 poslancov sa hlasovania zdržalo. Predmetom hlasovania bol návrh, ktorý umožní Talianom odmietnuť na sklonku života liečbu, ktorá by ich udržala pri živote. Zákon počíta aj so situáciou, že pacienti nebudú kvôli zdravotnému stavu schopní rozhodovania sa – umožňuje pacientom vopred pripraviť dokument, v ktorom sa vyjadria, ako si želajú byť v budúcnosti liečení.
Zatiaľ čo lekári musia splniť túžby, ktoré sú stanovené v pacientovej vôli, majú právo vzniesť námietky proti osobným alebo náboženským dôvodom, uviedla agentúra Reuters.
Premiér Paolo Gentiloni chválil návrh zákona a vyhlásil, že Senát pripravil “cestu pre civilizovanú voľbu.” Napísal na sociálnej sieti Twitter: “Je to krok vpred pre ľudskú dôstojnosť.” “Odteraz budú pacienti, ich rodiny a zdravotnícki pracovníci v menej dramatických situáciách,” povedala Laura Boldriniová, hovorkyňa dolnej komory, pre La Repubblicy.
Návrh bol prijatý vďaka spolupráci medzi vládnoucou Demokratickou stranou a hnutím Movimento 5 Stelle, ktorého člen Roberto Fico povedal, že Parlament spravil “civilizované rozhodnutie”.
Na protiľahlej strane, anti-prisťahovalecká Severná liga považovala zákon za “predchodcu eutanázie”. Talianske zhromaždenie biskupov, Biskupská konferencia Talianska (CEI), odmieta legislatívu a nazvala ju neúčinnou a vyhlásila, že “chráni lekárov tým, že ich zbavuje akejkoľvek zodpovednosti, ochraňuje verejné zdravotnícke služby, ale robí len málo na ochranu trpiacich pacientov.”
Hlasovanie v Senáte nasledovalo po súdnom konaní v Miláne v súvislosti s dôležitým prípadom talianskeho DJa Fabbia Antonianiho, známeho ako DJ Fabo, ktorému súd povolil vycestovať na kliniku asistovanej samovraždy vo Švajčiarsku. Obraz paralyzovaného, nevidiaceho Antonianiho napojeného na respiračné prístroje podľa La Repubblicy doviedol k slzám ľudi v súdnej sieni.
“Samozrejme, stále nám chýba legalizácia eutanázie, ktorú navrhneme budúcemu parlamentu,” povedal Cappato.