Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/ Euronews / The European Conservative/ Foto: TASR/AP-Alexandru Dobre)
Ako bruselské politické elity vysvetlia svoju ďalšiu porážku, tentoraz v Rumunsku? No predsa hodia vinu na sociálne médiá – tentokrát TikTok (a nie X) – z údajného zavádzania dôverčivých voličov
Víťaz prvého kola nedeľných volieb v Rumusnku Călin Georgescu, ktorého prezidentská kampaň z veľkej časti prebiehala na populárnej platforme TikTok , je obvinený z porušenia Zákona o digitálnych službách – DSA, informuje Euronews.
Georgescu, označovaný ako “krajne pravicový”, “Moskve naklonený kandidát” výrazne stúpol v prieskumoch a stal sa lídrom prvého kola prezidentských volieb v Rumunsku, ktorému teraz hrozí anulovanie.
Nedeľné voľby preskúma ústavný súd
Dvaja kandidáti, ktorí v prvom kole prehrali, Christian Terheș a Sebastian Popescu, podali podnety voči výsledku volieb. Popescu tvrdí, že Georgescu zavádzal voličov a na posilnenie svojej kampane získal podporu z krajín mimo EÚ. Terheș uviedol, že odstúpenie ďalšieho kandidáta tesne pred voľbami zmiatlo voličov a podľa miestnych médií by mohlo znamenať volebný podvod.
Rumunský ústavný súd má prerokovať ich žiadosti o anulovanie výsledkov prvého kola prezidentských volieb, hoci nie je jasné, či Georgescuovi hrozí úplné vyradenie zo súboja.
Georgescu sa k sťažnostiam proti nemu priamo nevyjadril, ale predtým povedal, že nemal žiadny rozpočet na kampaň a pomáhal si prostredníctvom dobrovoľníkov. Bývalý expert na trvalo udržateľný rozvoj mal deň pred nedeľňajším hlasovaním v prieskumoch tesne pod 5 %, ale vo výsledku, ktorý ohromil rumunský politický establišment, sa umiestnil na prvom mieste.
V druhom kole volieb, ktoré je naplánované na 8. decembra, sa Georgescu stretne s proeurópskou centristkou Elenou Lasconiovou.
Jeho súperka v pondelok povedala: „Povedzme si to jasne, Calin Georgescu je otvoreným obdivovateľom Vladimira Putina. Je otvorene proti NATO a Európskej únii… Je za izoláciu Rumunska, ktorú nazýva neutralitou… A bez NATO sme vydaní napospas Rusku.“
Georgescu odmietol kritiku, ktorá voči nemu lobovala, že je extrémista, a povedal: „Zostávame priamo spojení s európskymi hodnotami, ale musíme nájsť naše (vlastné) hodnoty.“
Ako si výhru vysvetľuje Brusel?
The European Conservative v článku uvažuje nad tým, ako bruselské politické centrum vysvetlí svoju ďalšiu porážku, tentoraz v Rumunsku. Ako inak – Brusel hodí vinu na sociálne médiá – tentoraz TikTok, a nie Twitter (alebo X) – z údajného zavádzania dôverčivých voličov.
Poslankyňa Európskeho parlamentu Valerie Hayerová, šéfka liberálnej skupiny Renew, vyzvala generálneho riaditeľa spoločnosti TikTok Shou Zi Chewa, aby predstúpil pred Európsky parlament a odpovedal na otázky o rizikách politického zneužívania jeho platformy po šokujúcom víťazstve málo známeho nezávislého kandidáta v prvom kole prezidentských volieb v Rumunsku.
Na utorkovej tlačovej konferencii Hayerová vyzvala generálneho riaditeľa TikToku, aby “ vystúpil pred Parlamentom a zabezpečil, aby jeho platforma neporušovala predpisy DSA“ – odkazujúc na súbor pravidiel EÚ pre online obsah, Zákon o digitálnych službách (DSA).
„Rumunsko je varovným zvonom: K radikalizácii a dezinformáciám môže dochádzať v celej Európe a môže to mať škodlivé následky,“ dodala.
Pre liberálov z EÚ je toho v hre viac, keďže Georgescovou vyzývateľkou v druhom kole 8. decembra bude bývalá televízna moderátorka a primátorka Elena Lasconiová, ktorá zastupuje liberálno-progresívnu stranu USR, ktorá je členom Renew.
Niet pochýb o tom, že prieskum verejnej mienky zlyhal, keď predpovedal, že Georgescu skončí na štvrtom až šiestom mieste s podporou nanajvýš 5%. Ako sa však nezávislému technokratovi s prakticky nulovou prezentáciou v médiách podarilo vyšplhať na prvé miesto s 23 % všetkých hlasov?
Výtlak cez TikTok
Ako sme spomenuli, šesťdesiatdvaročný prezidentský kandidát si vybudoval úspešnú kampaň prostredníctvom čínskej aplikácie TikTok, na ktorej zverejňuje videá z návštev v kostole, alebo ako športuje či diskutuje v podcastoch.
Jeho úspech v tejto aplikácii bol taký veľký, že Pavel Popescu -zástupca riaditeľa telekomunikačného regulačného orgánu krajiny ANCOM- požiadal o pozastavenie TikToku v Rumunsku až do konania volieb v obave, že kampaň bola podporená prostredníctvom botov(falošných účtov), ktoré zdieľali jeho príspevky.
Georgescova popularita v posledných týždňoch prudko vzrástla a niekoľko dní pred prvým kolom hlasovania získal na príspevkoch až 52 miliónov zobrazení.
Rumunská Národná audiovizuálna rada tiež požiadala Európsku komisiu, aby začala formálne vyšetrovanie úlohy TikToku vo voľbách.
Georgescu má na TikToku približne 300 000 sledovateľov a jeho príspevky boli “lajknuté“ takmer štyri milióny krát, ale do kampane nebol zapojený len jeho vlastný účet. Len od septembra nazbieral hashtag #călingeorgescu na TikToku neuveriteľných 120 miliónov zobrazení.
„ Domnievame sa, že TikTok bol zneužitý a k tomu ho viedol Georgescu a armáda falošných účtov, ktoré boli použité na jeho rekalmu,“ povedal Bogdan Manolea, výkonný riaditeľ Rumunskej asociácie pre technológie a internet. TikTok si podľa neho mal byť vedomý “vlny tisícov falošných účtov“, ktoré šírili pro-Georgescuovský obsah, a preto by mal niesť zodpovednosť na základe zákona DSA.
Platená politická reklama nie je na TikToku podľa jeho podmienok povolená, ale používatelia môžu “organizovane zdieľať politický obsah“. Pozorovatelia teraz obviňujú stránku, že využíva “dobrovoľníkov“ alebo skryté transakcie na to, aby toto pravidlo obišli.
Georgescu opakovane vyhlásil, že na svoju kampaň neminul vôbec žiadne peniaze, ale influenceri pre rumunské médiá uviedli, že im jeho tím zaplatil za propagáciu jeho osoby v online priestore.
Nič však nenaznačuje zapojenie Ruska alebo iného štátneho subjektu. Toto prvotné podozrenie vzniklo preto, lebo Georgescu dal niekoľkokrát jasne najavo, že sympatizuje s Putinovým režimom, a jedným z jeho hlavných zahraničnopolitických cieľov je obmedzenie prítomnosti NATO v krajine vrátane možného zastavenia prebiehajúcej výstavby najväčšej vojenskej základne aliancie v Európe, ktorá sa nachádza v blízkosti rumunského pobrežia Čierneho mora.
Prečítajte si tiež: