Bratislava 18. júna 2024 (HSP/ Patrick Breyer/ Proton/ Wikipedia/Stop Chat Control/ Foto: Pixabay)
„Zdá sa, že belgické predsedníctvo Rady EÚ sa chystá v stredu 19. júna povoliť vládam EÚ hromadné prehľadávanie našej súkromnej komunikácie v rámci nariadenia “Chat Control”,” upozorňuje bojovník za digitálnu slobodu a poslanec Európskeho parlamentu Patric Breyer
Zástancovia opatrenia Chat Control majú v úmysle využiť obdobie krátko po voľbách do Európskeho parlamentu, počas ktorého je pozornosť verejnosti menšia a nový Európsky parlament ešte nie je konštituovaný. Ak Rada Chat Control (“kontrola chatu”) schváli teraz, skúsenosti ukazujú, že existuje veľké riziko, že toto nariadenie bude prijaté na konci politického procesu.
Pôvodný návrh CSAR -“Regulácia na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí“ pochádza ešte z roku 2022. Obsahom regulácie je (okrem iného) aj povinnosť prezerať správy posielané medzi používateľmi. Digitálne nástroje umelej inteligencie správy skenujú a hľadajú v nich známky kriminálnej aktivity. Ak bude akákoľvek nelegálna aktivita v správach nájdená, systém by ju mal nahlásiť priamo na príslušné policajné oddelenie. Európsky parlament túto iniciatívu minulý rok zamietol, Rada EÚ sa ju chystá znova prerokovať 19. júna.
V princípe ide o skenovanie textov, obrázkov a videí pomocou umelej inteligencie. Konkrétna implementácia však nie je súčasťou predloženého návrhu – vyberie si ju konkrétna komunikačná platforma.
Prostredníctvom tohto nástroja by sa mali hľadať zobrazenia sexuálne explicitného obsahu ale tiež aj správy v rámci konverzácie s deťmi, ktoré budú obsahovať citlivé témy. Aktuálny návrh zatiaľ vylučuje kontrolu hlasovej komunikácie. Používateľ platformy však môže vysloviť nesúhlas – v takom prípade však nebude môcť posielať obrázky a linky.
Dobrou správou je, že mnohé vlády EÚ sa ešte nerozhodli, či budú súhlasiť s týmto záverečným belgickým tlakom na masový dohľad Chat Control, medzi nimi je napríklad Taliansko, Fínsko, Česká republika, Švédsko, Slovinsko, Estónsko, Grécko a Portugalsko.
Iba Nemecko, Luxembursko, Holandsko, Rakúsko a Poľsko sa pomerne jasne vyjadrili, že návrh nepodporia, čo však na “blokujúcu menšinu” nestačí.
Kritika
Dalo sa čakať, že voči návrhu vznikne vlna odporu. Kritici tvrdia, že v prípade zavedenia kontroly chatov hrozí vysoké riziko zbytočných falošných poplachov- umelá inteligencia upozorní aj na správy, ktoré v podstate nemusia byť nijako nebezpečné. Zostáva otázne, do akej miery sa tento návrh bude vzťahovať na rodičov : budú sledovaní políciou, ak si medzi sebou rodičia pošlú intímne zábery ich dieťaťa ?
Za podozrivé sa považujú úplne normálne fotografie, napríklad fotografie z dovolenky. Kontrola chatu preto portálu Stop Chat Control produkuje príliš veľa falošných výsledkov a preťažuje zodpovedné orgány. To povedie k menšiemu počtu úspešných vyšetrovaní.
Kontrola chatu nie je v súlade s Chartou základných práv. Kontrola chatu by čítala a kontrolovala všetky naše správy, e-maily, fotografie a videá na komunikačných platformách v reálnom čase .WhatsApp, Snapchat atď. sú nútené kontrolovať vek svojich používateľov pomocou kontroly chatu, aplikácie to budú musieť robiť s fotografiou s dokladom, napríklad pasom . Takže na anonymitu v zoznamovacej aplikácii môžete zabudnúť.
A je taktýto mechanizmus skutočne efektívny ? Nariadenie sa zameriava primárne na veľké komunikačné platformy, v rámci súkromných aplikácií alebo programov je toto opatrenie neúčinné.
„Kontrola komunikácie plánovaná predsedníčkou komisie Von der Leyenovou je agentúra Veľkého Brata, ktorá bude monitorovať súkromnú komunikáciu občanov EÚ. Musíme zabrániť takémuto masívnemu štátnemu dozoru,“ vyjadril sa poslanec EP Moritz Körner.
„Kontrola chatu je pre nás nebezpečná, pretože ohrozuje naše súkromie a slobodu prejavu. Monitorovaním a cenzúrou našej online komunikácie sa obmedzuje naša sloboda vytvárať si názory. Zároveň otvára dvere zneužívaniu a manipulácii zo strany vlád a autoritárskych organizácií. Je dôležité, aby sme bránili svoje práva na súkromie a slobodu prejavu, aby sme si zachovali otvorenú a demokratickú spoločnosť,“ dodáva Franziska Brandmannová, aktivistka z Nemecka.
Prečítajte si tiež :