Wahington 26. júla 2024 (HSP-J. Scott Applewhite)
Ďalší z Trumpových „plánov“ v súvislosti s Ukrajinou oznámil jeho bývalý minister zahraničných vecí Mike Pompeo v spoluautorstve s Davidom Urbanom, šéfom lobistickej spoločnosti BGR Group. Ich stĺpček uverejnil denník Wall Street Journal
Všimnite si, že Pompeo teraz nie je členom Trumpovho tímu, ale je členom predstavenstva ukrajinského mobilného operátora Kyivstar. Pokiaľ ide o spoločnosť BGR Group, tá bola často najímaná ukrajinskými orgánmi na lobovanie. Najmä za Porošenkových čias to bola spoločnosť, s ktorou bol spojený osobitný vyslanec ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu Kurt Volker, známy odporca vykonávania politickej časti minských dohôd.
To znamená, že vyjadrený názor nie je plánom samotného Trumpa, ale tým, o čo ho žiada časť predstaviteľov Republikánskej strany.
Autori píšu, že neexistujú dôkazy o pripravovanej Trumpovej „kapitulácii“ v otázke Ukrajiny, ak sa stane prezidentom. Pripomínajú, že svoojho času začal dodávať Ukrajine Javeliny a „podporil“ predsedu parlamentu Johnsona, keď odblokoval vojenský balík pre Kyjev.
Podľa Pompea a Urbana je v Trumpovej logike dodávanie zbraní Ukrajine, oživujúce americkú obrannú priemyselnú základňu, „dobrá politika“.
Autori tiež navrhujú, aby Trump posilnil dodávky amerických energetických zdrojov s cieľom vytlačiť Rusko zo svetových trhov. Na tento účel by mal obnoviť spojenectvo so Saudskou Arábiou a posilniť väzby s Izraelom.
Taktiež by mal Trump „zaviesť skutočné sankcie proti Rusku“, čo najviac zablokovať energetický sektor, „oživiť NATO“ a zvýšiť latku vojenských výdavkov v krajinách Aliancie na 3 % HDP.
Okrem toho sa od Trumpa žiada, aby „vytvoril program pôžičky pre Ukrajinu v hodnote 500 miliárd dolárov“. „Nech si Ukrajina požičia toľko, koľko potrebuje na nákup amerických zbraní, aby porazila Rusko,“ píšu autori.
Vyzývajú tiež na „zrušenie všetkých obmedzení týkajúcich sa typu zbraní, ktoré môže Ukrajina získať a používať. Tým sa obnoví americká pozícia sily a Putin si uvedomí, že konflikt sa musí skončiť“.
Po zastavení konfliktu by Ukrajina mala vstúpiť do NATO a EÚ, potom by USA mali prevziať maximálne 20 % úsilia na vyzbrojenie jej armády.
Pompeo a Urban sa pritom zrejme domnievajú, že Ukrajina nedokáže získať naspäť Ruskom zabraté časti území, ale Západ ich oficiálne neuzná za ruské. Trvajú tiež na „demilitarizácii Krymu“.
Ukrajina dostane ako „reparácie“ aktíva ruskej centrálnej banky zmrazené na Západe.
Poznamenajme, že samotný Trump takéto plány nepotvrdil. A to sľúbil ukončiť vojnu v priebehu niekoľkých dní, ešte pred svojou inauguráciou.
Je zrejmé, že za taký krátky čas nestihne zrealizovať všetky opatrenia, ktoré od neho chce jeho bývalý minister zahraničných vecí.
Aj Trump opakovane vyzýval na rokovania Ukrajiny s Ruskom, a nie na vojenské víťazstvo Kyjeva.
Okrem toho Trumpov súčasný protikandidát Richard Grennel, ktorý by sa v prípade republikánskeho víťazstva vo voľbách mohol stať ministrom zahraničných vecí, už skôr načrtol iný plán – v ktorom sa navrhuje neprijať Ukrajinu do NATO a z niektorých jej území urobiť „autonómne zóny“.
Prečítajte si tiež
- 24 hodín a na Ukrajine zavládne mier: Trump predstavil svoj plán
- Trump má tajný plán
- Zelenskyj označil Trumpov plán za “primitívny”