Berlín 7. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/dpa-Kay Nietfeld)
Aktualizované 7. novembra 2024
Vládna kríza v Nemecku, v ktorej sa fakticky rozpadá vládna koalícia a ktorá môže viesť k predčasným voľbám do Bundestagu, je pozoruhodná tým, že ju iniciuje samotný kancelár Scholz
Z funkcie ministra financií a lídra koaličnej partnerskej strany FDP odvolal Lindnera, pričom Scholz si určite uvedomoval, že to bude znamenať vystúpenie slobodných demokratov z koalície a jej rozpad.
Takéto Scholzovo správanie sa zdá byť paradoxné. Jeho strana SPD má v súčasnosti slabý rating, a preto by zrejme nebolo v jeho záujme viesť stranu do predčasných volieb, ktoré by pravdepodobne prehrala.
V konaní kancelára je však logika za predpokladu, že sa sám rozhodol zhodiť zo svojich pliec bremeno moci, a to čo najskôr. Bez toho, aby čakal na voľby naplánované na jeseň budúceho roka.
Najpravdepodobnejším dôvodom, prečo to chce Scholz urobiť, je Trumpovo volebné víťazstvo, ktoré mohlo kancelára podnietiť k urýchlenému odchodu.
Rozsah problémov, ktorým čelí Nemecko a EÚ vo všeobecnosti po Trumpovom víťazstve, je taký obrovský, že nie každý je pripravený prevziať zodpovednosť za ich riešenie. Mnohí však možno budú chcieť „odskočiť“ nabok a nechať tieto problémy vyriešiť niekoho iného. Navyše pre stredopravú CDU (ktorá sa po voľbách pravdepodobne dostane k moci) môže byť ľahšie nájsť spoločnú reč s Trumpom ako pre ľavicového sociálneho demokrata Scholza.
Problémy, ktorým Nemecko čelí, však budú viacvrstvové. Najzjavnejším z nich je hrozba obchodnej vojny medzi USA a EÚ. Trump sa netají tým, že EÚ a Nemecko nepovažuje ani tak za spojencov, ako skôr za nebezpečných konkurentov, ktorí do USA predávajú viac tovaru, ako od nich kupujú americký tovar, čo pre USA vytvára veľký obchodný deficit. Trump a jeho spolupracovníci tiež obviňujú Európu, že všetky náklady na vlastnú bezpečnosť presúva na USA, a to treba urýchlene zmeniť. Je preto možné, že nebude trvať dlho a Nemecko a EÚ budú musieť čeliť tomu, že Američania na ich tovar uvalia obchodné clá a zároveň budú musieť zvýšiť svoje výdavky na obranu.
To by mohlo mať pre nemecké hospodárstvo fatálne dôsledky. Už teraz zažíva zlé časy. Dôvodom je aj prerušenie hospodárskych väzieb s Ruskom – prudké zníženie dodávok lacného plynu a strata ruského trhu pre nemecký tovar. Vďaka „prebytkovému“ obchodu so Spojenými štátmi sa však nemecká ekonomika drží nad vodou. Ak tento faktor Trump zruší, hospodárska kríza v Nemecku a EÚ v plnom rozsahu sa stane dosť pravdepodobnou.
To bude mať pravdepodobne aj geopolitické dôsledky. Obchodná vojna s USA a rastúce hospodárske problémy by mohli dať Rusku a Číne príležitosť rozohrať na týchto rozporoch vlastnú hru s cieľom „odtrhnúť“ EÚ od Ameriky. Teraz sa to, samozrejme, zdá nepravdepodobné. Ak sa však obchodná vojna medzi Európou a Amerikou stane realitou, ani tie najdramatickejšie zvraty v európskej politike sa nebudú zdať fantastické.
Nie je však isté, či sa Trump rozhodne čo najviac sprísniť politiku voči EÚ. Okrem iného aj preto, aby ju netlačil smerom k Rusku a Číne.
Jeho blížiaci sa nástup k moci však vytvára pre Európanov situáciu mimoriadne znepokojujúcej neistoty. Práve to pravdepodobne podnietilo Scholza, aby urýchlil prípravy na „odchod“.
A ešte jedna poznámka. Prudká zmena situácie v západnom svete po Trumpovom víťazstve môže spôsobiť turbulencie v náladách európskej verejnosti a posilniť pozície extrémnych „antielitárskych“ strán. A to vytvára neistotu z hľadiska výsledku predčasných volieb v Nemecku, ak sa uskutočnia.
Alternatíva pre Nemecko a aliancia Sarah Wagenknechtovej by mohli dosiahnuť vážny výsledok, ktorý by sťažil zostavenie novej vlády okolo „slušných“ strán, ako je CSU, a vo všeobecnosti by vytvoril novú politickú realitu v krajine.
Oficiálnym dôvodom je Ukrajina
Kancelár Scholz uviedol, že minister financií a líder FDP Christian Lindner bol odvolaný preto, že nechcel prideliť peniaze Ukrajine, informoval Focus.
„Zvyšujeme našu podporu Ukrajine, ktorá čelí ťažkej zime. Po voľbách v USA je to veľmi dôležitý signál: je na nás spoľahnutie. Musím však zopakovať: federálny minister financií neprejavuje ochotu realizovať tento návrh vo federálnej vláde pre dobro našej krajiny. Nie som viac ochotný vystaviť našu krajinu takémuto správaniu,“ povedal Scholz.
Ukrajina je jedným z dôvodov. Lindner odmietol Scholzov komplexný štvorbodový návrh rozpočtu.
Medzitým je otázne, či samotná Scholzova vláda vydrží pohromade. Nemecký prezident Steinmeier už povedal, že je pripravený podporiť predčasné voľby, ak kancelár neustojí hlasovanie o nedôvere.
„Ak Bundestag stiahne dôveru spolkovému kancelárovi v súlade s článkom 68 základného zákona, som pripravený prijať takéto rozhodnutie. V našej ústave sa toto rozhodnutie prijíma za určitých podmienok. Naša krajina však potrebuje stabilnú väčšinu a vládu schopnú konať. To bude mojím kritériom,“ vyhlásil prezident.
Pripomeňme, že o toto hlasovanie požiadal sám Scholz po tom, ako strana FDP opustila koalíciu. Hlasovanie by sa mohlo uskutočniť v januári. Ak bude kancelárovi vyslovená nedôvera, predčasné voľby do Spolkového snemu sa môžu konať už v marci.
Prečítajte si tiež:
- Nemecká vláda sa zrútila – kancelár Scholz odvolal lídra koaličnej strany Lindnera z funkcie ministra financií
- Nemeckí podnikatelia a ekonómovia sa obávajú, že po Trumpovom návrate sa môže začať nová obchodná vojna medzi USA a Európskou úniou