Bratislava 5. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR/DPA-Julian Stratenschulte)
Vedci po celom svete pracujú na vynájdení účinnej vakcíny proti COVID-19. Čoraz častejšie sa preto diskutuje o tom, či bude vakcína proti koronavírusu bezpečná a či by očkovanie malo byť povinné. Ako to vnímajú politici, nechali by sa proti koronavírusu zaočkovať?
V ankete portálu tvnoviny.sk niektorí politici odpovedali na otázku, či by sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 a či by to odporučili aj ľuďom.
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) odpovedal “áno“.
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) uviedol, že sa očkovať dá, „ak bude k dispozícii bezpečná vakcína“.
Rovnako by sa nechala zaočkovať aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), ktorá uviedla, že ak bude dostupná vakcína nechá určite zaočkovať aj svoje deti. Rovnako zmýšľa aj poslankyňa Vladimíra Marcinková (Za ľudí), ktorá svoju odpoveď podčiarkla slovami, že nemá odborné vzdelanie v oblasti zdravotníctva a tento svoj postoj nekonzultovala s našimi expertmi strany Za ľudí, ale osobne očkovanie považuje “za kľúčový nástroj, ako zvýšiť kolektívnu imunitu voči agresívnemu vírusu Covid.”
Predseda Smeru-SD Robert Fico zase uviedol, že vôbec nemá chuť dať sa zaočkovať a „pchať” do seba chémiu, na ktorej zarábajú len a len farmaceutické spoločnosti. Podľa Fica treba takmer za každou pandémiou hľadať práve farmaceutické spoločnosti.
Nezaradený opozičný poslanec Tomáš Taraba (KDŽP) na sociálnej sieti napísal, že sa zaočkovať nenechá. “Osobne sa vzdávam mojej vakcíny na koronavírus a darujem ju ministrovi Krajčímu, aby si mohol dať dvojitú dávku. Som proti povinnému očkovaniu na Covid 19.”
Hlavné správy položili túto otázku aj ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu, ten sa však momentálne nachádza na dovolenke, preto odpoveď, či on sám sa dá touto vakcínou zaočkovať, dostaneme neskôr.
Lekár a opozičný poslanec Richard Raši sa k našej otázke vyjadril všeobecne: “Ja som svoj osobný názor už viackrát povedal – očkovanie proti Covid 19 by malo byť dobrovoľné, u vysokorizikových skupín odporúčané a pre všetkých hradené z verejného zdravotného poistenia. Podmienkou je absolútna bezpečnosť vakcíny na základe EBM (Evidence based medicine).”
Ministerstvo: Konečné slovo o tom, či vakcína bude povinná, budú mať odborníci
Čoraz častejšie sa diskutuje aj o tom, či by v prípade, že bude vakcína dostupná, malo byť očkovanie proti ochoreniu COVID-19 povinné alebo dobrovoľné. Hoci mnohé spoločnosti a krajiny pracujú na vývoji vakcíny, zatiaľ na trhu neexistuje registrovaná očkovacia látka, ministerstvo zdravotníctva preto k tejto otázke nevie zaujať jasné stanovisko.
Na sociálnej sieti rezort uvádza, že pri posudzovaní bude pre nich prvoradá účinnosť a bezpečnosť očkovacej látky, vrátane dôkladného vyhodnotenia účinkov vakcíny.
„V súčasnej dobe neexistuje registrovaná očkovacia látka proti ochoreniu COVID-19. Práve preto je predčasné zaujať jednoznačné stanovisko k povinnosti vakcinácie. Konečné slovo budú mať odborníci, keďže na problematiku je nutný komplexný pohľad. Cieľom ministerstva je zabezpečiť dostupnosť očkovacej látky. Tá by mala byť prioritne určená pre rizikové skupiny obyvateľstva,“ uviedol štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.