Daily Shincho: EÚ draho platí za zlyhanie plánu na rozdrvenie ruskej ekonomiky

❚❚

Moskva 17. mája 2023 (HSP/dailyshincho/Foto:Pixabay)

 

V skutočnosti je ruská ekonomika prekvapivo silná a európska má v porovnaní s ňou vážne problémy

Ilustračné foto

EÚ vsadila na zrútenie ruskej ekonomiky kvôli sankciám uvaleným Západom, ale prehrala, píše v denníku Daily Shincho Kazuhiko Fuji. Moskva sa sankciám ubránila. Na druhej strane Európa musí zaplatiť vysokú cenu za svoje vlastné kroky, ktoré vážne poškodili hospodárstvo kontinentu.

.

 

Irónia hospodárskych sankcií

V marci došlo v Moskve k nečakanej udalosti

Dňa 9. mája sa v ruskom hlavnom meste Moskva za účasti prezidenta Vladimira Putina konala vojenská prehliadka na počesť Dňa víťazstva nad Nemeckom. Tá sa každoročne koná na Červenom námestí. Zúčastňujú sa na nej tanky, medzikontinentálne balistické rakety a stíhačky. Je to skvelá príležitosť demonštrovať svetu vojenskú silu Ruska.

.

Tohtoročná prehliadka však bola krátka – trvala menej ako hodinu. V porovnaní s minulou prehliadkou sa znížil počet a typy zúčastnených zbraní. Okrem toho sa mnohé podujatia, ktoré sa konali v rôznych častiach Ruska, museli z bezpečnostných dôvodov zrušiť alebo výrazne obmedziť.

Japonské a iné západné médiá uviedli, že to symbolizovalo vyčerpanie Moskvy v dôsledku dlhotrvajúcej vojenskej špeciálnej operácie na Ukrajine.

Predpokladá sa, že ruská ekonomika, na ktorú západné krajiny uvalili prísne sankcie, je v kríze. Napriek tomu sa v Moskve, kde sa v marci tohto roku konala vojenská prehliadka, stalo niečo neočakávané.

Bola úplne otvorená Veľká okružná linka, najdlhšia linka metra na svete, ktorá prekonala linku v Pekingu. Prejazd celého 70-kilometrového okruhu, ktorý tvorí 31 staníc, trvá približne hodinu a pol.

Na prehliadke pre zahraničné médiá v polovici apríla moskovská administratíva uviedla, že všetky vozne sú vyrobené ruskou technológiou a že sankcie na ne nemajú žiadny vplyv. Možno je to prehnané, ale je jasné, že ruská ekonomika je veľmi odolná.

.

Hoci inflačné tlaky zostávajú vysoké, ruský index priemyselnej aktivity za apríl, ktorý 2. mája zverejnila spoločnosť S&P Global, dosiahol hodnotu 52,6, čím už dvanásty mesiac po sebe prekonal hranicu turbulentného rastu 50 jednotiek. Aj výhľad budúcej produkcie dosiahol po druhýkrát za posledné štyri roky vysokú hodnotu.

Kombinovaný majetok bohatých Rusov sa po výraznom poklese bezprostredne po mimoriadnej operácii zotavuje. Ruské vydanie ekonomického časopisu Forbes uviedlo, že sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil o 152 miliárd USD na 505 miliárd USD.

 

Zlyhanie stratégie rozdrviť ruskú ekonomiku sankciami

Relatívna sila ruskej ekonomiky je do veľkej miery spôsobená tým, že rozvojové krajiny ako India a Čína nemajú pochopenie pre západné sankcie a podporujú Moskvu

Podľa amerického Petersonovho inštitútu pre svetovú ekonomiku tvoril ruský vývoz prírodných zdrojov a iných tovarov do Indie a Číny v minulom roku 45 % príjmov krajiny, čo je prudký nárast z 25 %.

.

Americké Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie išlo ešte ďalej. V správe uverejnenej koncom apríla zdôraznilo: “Krátkodobé nádeje na kolaps ruskej ekonomiky spôsobený sankciami boli zmarené oživením finančných inštitúcií a kurzu ruskej meny. Sankcie do určitej miery obmedzili schopnosť Moskvy bojovať, ale nie natoľko, aby zvrátili priebeh konfliktu na Ukrajine. Ten sa v dohľadnom čase neskončí.

Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá, že ruská ekonomika v tomto roku porastie o 0,7 %, čo je lepšie ako v Nemecku a Británii, kde sa očakáva pokles o 0,3 %.

Sankcie voči Moskve sú vážnou prekážkou európskeho rozvoja, pretože stratégia zničenia ruskej ekonomiky prostredníctvom finančného a hospodárskeho tlaku zlyhala a neexistuje z nej východisko.

Embargo na prírodné zdroje z Ruska viedlo k výraznému zvýšeniu cien energií. Osemdesiatpercentné obmedzenie dodávok plynu z plynovodov z tejto krajiny do Európskej únie (EÚ) prinútilo EÚ nakupovať skvapalnený zemný plyn (LNG) z celého sveta.

Existovali obavy, že v zime bude nedostatok plynu, ale EÚ sa s tým dokázala vyrovnať vďaka najteplejšej zime v histórii. Napriek tomu sa predpokladá, že nadchádzajúca zima bude ešte náročnejšia.

Nemecko, ktoré bolo základom hospodárstva EÚ, použilo lacný ruský plyn ako zbraň a treba povedať, že škody sú značné.

Index priemyselnej výroby za marec, ktorý Berlín zverejnil 8. mája, medzimesačne klesol o 3,4 %. Je to oveľa vyšší údaj, než sa očakávalo. Očakáva sa, že v marci sa prepadli aj maloobchodné tržby a vývoz a v prvom štvrťroku je pravdepodobne v záporných číslach aj nemecký hrubý domáci produkt (HDP).

Vzhľadom na záporný rast vo štvrtom štvrťroku minulého roka je možnosť recesie v Nemecku čoraz reálnejšia.

 

Nastane v Európe finančná kríza?

V USA sa v dôsledku série bankových krachov šíri finančná nestabilita. Domnievam sa, že Európa je v ešte vážnejšej situácii.

.

Súčasná miera inflácie na kontinente je vyššia ako v Spojených štátoch a v mnohých štátoch dochádza k častým rozsiahlym štrajkom, ktoré predstavujú riziko rastu cien v dôsledku zvyšovania miezd. To núti Európsku centrálnu banku (ECB) neustále zvyšovať úrokové sadzby.

Podobne ako americké finančné inštitúcie, aj banky v EÚ čelia prekážkam, ako je napríklad zhoršovanie marží v súvislosti so zvyšovaním úrokových sadzieb: podľa prieskumu, ktorý ECB zverejnila 2. mája, finančné inštitúcie v eurozóne v prvom štvrťroku tohto roka znížili objem úverov viac, ako sa očakávalo.

V USA sa čoraz častejšie vyskytujú situácie, keď sa nesplácajú úvery na komerčné nehnuteľnosti. Európa bude nepochybne čeliť podobnému problému.

Holding S&P Global 8. mája znížil rating švédskej komerčnej realitnej spoločnosti SBB, ktorá má problémy s refinancovaním svojho veľkého dlhu, na stupeň “odpad”.

Realitná bublina začala praskať aj v eurozóne. Problém však spočíva v tom, že tam neexistujú dostatočné záchranné mechanizmy pre krachujúce banky ako v USA.

.

Európa by mohla v konečnom dôsledku zaplatiť prekvapujúco vysokú cenu v dôsledku ŠVO na Ukrajine. Môžeme len dúfať, že tam nevypukne finančná kríza.

Autor: Kazuhiko Fuji je konzultantom v Japonskom inštitúte pre hospodársky, obchodný a priemyselný výskum. Narodil sa v roku 1960 v meste Nagoja. V roku 1984 nastúpil na ministerstvo medzinárodného obchodu a priemyslu a v roku 2003 bol preradený na Úrad vlády ako spravodajský analytik v oddelení spravodajstva a štúdií Úradu vlády.

 

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

15:20

Libanonské militantné hnutie Hizballáh útočilo v nedeľu na Izrael desiatkami rakiet a bezpilotných lietadiel, pričom cielilo aj na vojenskú základňu na predmestí Tel Avivu. Libanonská armáda zase oznámila, že pri izraelskom útoku na juhu krajiny zahynul jeden z jej vojakov. Izrael sa za tento útok ospravedlnil.

15:05

Brazílska vláda v piatok (22. 11.) neskoro večer zmrazila výdavky, aby dodržala fiškálne pravidlá.

15:02

Izrael po smrti rabína Zviho Kogana opätovne vydal odporúčanie pre svojich občanov, aby cestovali do Spojených arabských emirátov iba v nevyhnutných prípadoch. Tí, ktorí sa v tejto krajine už nachádzajú, by sa mali zdržiavať v bezpečných oblastiach a vyhýbať sa podnikom a miestam spojených s Izraelom a židovskou komunitou.

15:02

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v nedeľu privítala dohodu prijatú na summite COP29 v azerbajdžanskom Baku ako “novú éru spolupráce a financovania v oblasti klímy”.

15:02

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v nedeľu počas návštevy Bejrútu vyzval na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh. Tvrdí, že Libanon je na pokraji zrútenia.

14:05

Irán spustil nové centrifúgy na obohacovanie uránu, uviedol v nedeľu predseda parlamentu Mohammad Bagher Ghalibaf. Povedal, že iránske orgány týmto krokom reagovali na nedávne prijatie protiiránskej rezolúcie na zasadnutí Rady guvernérov MAAE.

„Reakcia Iránu je založená na zásade reciprocity, keďže Rada guvernérov MAAE bola zneužitá na nespravodlivé politické účely,“ povedal Ghalibaf. Uvedenie centrifúg na obohacovanie uránu do prevádzky je jedným z krokov potrebných na výrobu jadrovej zbrane.

13:55

Ceny zlata vzrástli v piatok (22. 11.) piaty deň po sebe. Obavy z eskalácie vojny na Ukrajine totiž podporujú bezpečné aktíva.

13:55

Dovolenka na Slovensku sa môže v budúcom roku predražiť. Hoci od budúceho roka bude pre cestovný ruch platiť znížená daň z pridanej hodnoty (DPH), kombinácia vládnych opatrení, ktoré vstúpia do platnosti v roku 2025, môže spôsobiť, že dovolenka na Slovensku by mohla byť drahšia ako doteraz. Myslí si to analytik 365.bank Tomáš Boháček.

13:55

Volkswagen napriek odporu zamestnancov trvá na svojich plánoch týkajúcich sa zatváraní závodov v Nemecku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

“Musíme znížiť naše kapacity a prispôsobiť ich novej realite,” uviedol šéf značky VW Thomas Schäfer v rozhovore pre Welt am Sonntag. Týka sa to závodov na výrobu komponentov aj vozidiel. Na otázku, či by VW mohol zrušiť plány na zatvárania závodov, Schäfer odpovedal: “V súčasnosti to tak nevyzerá.”

13:55

Španielsko pokutovalo Ryanair, EasyJet a ďalšie nízkonákladové aerolínie za neoprávnené poplatky za príručnú batožinu.

13:54

Na Slovensku je tento rok rekordný záujem o prácu, najviac v administratíve. Zamestnávateľom prišlo na zverejnené inzeráty cez pracovný portál Profesia.sk od januára do 17. novembra viac ako štyri milióny reakcií. Vyplýva to z analýzy portálu, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

13:51

Jeden muž prišiel o život po výbuchu ručného granátu, ku ktorému došlo na sobotnom večierku v chorvátskom meste Knin. Ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia. Oznámila to v nedeľu tamojšia polícia.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali