Bratislava 11. februára 2023 (HSP/Foto:Cyrilometodiada)
V tomto roku si pripomíname 1160. výročie príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda k našim predkom a 14. februára 1154. výročie smrti sv. Cyrila
Občianske združenie CYRILOMETODIADA, SPOLOK SLOVÁKOV V POĽSKU a nadácia PRO PATRIA pozývajú na cyrilometodskú slávnosť k slovenským rodákom do Novej Belej na Spiši v Poľsku.
V sobotu 11. februára o 16.00 h sa v Centre slovenskej kultúry v Novej Belej uskutoční vernisáž filatelistickej výstavy Živé cyrilometodské dedičstvo, ktorej autorom je filatelista pán Jozef Kútny z Močenku. Pri príležitosti výstavy bola vyhotovená príležitostná pečiatka a lístok, ktoré budú uvedené do poštového obehu Klubom filatelistov 52 – 46 Močenok v piatok 10. februára 2023. Autorom grafického stvárnenia príležitostnej pečiatky je pán Adrián Ferda zo Slovenskej pošty, a.s., POFIS Bratislava.
Slávnostnú sv. omšu ku cti svätých Cyrila a Metoda, spolupatrónov Európy, bude v nedeľu 12. februára 2023 o 11.00 h celebrovať otec Ján Košiar v miestnom Kostole sv. Kataríny Alexandrijskej.
Staroslovenčina ako štvrtý liturgický jazyk, Božie požehnanie a genialita svätého Cyrila a svätého Metoda, spolupatrónov Európy, položili základy slovenskej, slovanskej a stredoeurópskej vzdelanosti. Vďaka múdremu rozhodnutiu Rastislava, Svätopluka a Koceľa, ktorí sa obrátili na byzantského cisára Michala III., aby im poslal misionárov, ohlasovateľov Božieho slova v zrozumiteľnom jazyku, dostali naši predkovia dar pravej viery i kultúry.
Schválenie liturgických kníh v staroslovenskom jazyku Hadriánom II. nebolo len liturgicko-právnickým počinom, ale aj kultúrnym medzníkom, pretože jazyk našich predkov sa stal štvrtým liturgickým, ba aj kultúrnym a diplomatickým jazykom kresťanského Západu.
Takto sa prostredníctvom sv. Cyrila a sv. Metoda dostal staroslovenský jazyk a písmo nielen do kostolov Rastislavovej a Svätoplukovej ríše Slovenov/Slovákov, ale v tomto jazyku bolo odteraz možné sláviť liturgiu a písať posvätné náboženské i právnické diela, prózu i poéziu, ba i odborné texty v celom latinskom i byzantskom svete. Slovanské písomníctvo sa postupne rozšírilo do celého slovanského sveta.
Daniela Suchá, CYRILOMETODIADA, o. z.