Bratislava 29. júla 2020 (HSP/Foto:Facebook)
Zvyšovanie pôrodnosti je nesplniteľná misia a tak ostáva len druhá možnosť na riešenie demografickej krízy a to prijímanie väčšieho počtu migrantov. Píše v denníku SME Alena Holka Chudžíková, z mimovládnej organizácie Centrum pre výskum etnicity a kultúry
Autorka prišla s poučením, že na cudzincov sme odkázaní, lebo podľa najnovšej prognózy vývoja obyvateľstva v 195 krajinách sveta do roku 2100 to vyzerá, že populácia Slovenska sa zmenší na menej než polovicu jej súčasnej veľkosti.
Aká katastrofa by mala vyplývať z toho, že by na Slovensku bolo len 3 milióny obyvateľov autorka nevysvetlila, naopak je presvedčená, že populácia musí neustále narastať a ak sa tak nedeje, treba ju doplniť cudzincami, pretože inak to vedie k starnutiu populácie, nedostatku pracovnej sily a problémom s tým spojeným. Slovensko pritom malo po druhej svetovej vojne v roku 1945 iba 2 655 053 obyvateľov a behom dvoch generácií vplyvom vhodnej rodinnej politike sa tento počet zdvojnásobil. Na 5 126 000 v roku 1985.
Je preto zaujímavé, ako tento typ mimovládnych aktivistov, dokáže plakať nad preľudnenosťou planéty, vyčerpávaním zdrojov a tým narastajúcej uhlíkovej stope, a zároveň varovať pred znižovaním populačného rastu v rozvinutých krajinách a nutnosťou dopĺňať ho dovážaním ľudí z tretieho sveta. Otrepane klišé o tom, že nebude mať kto robiť na dôchodky, tiež svedčí o ich slabej viere v druhý dôchodkový pilier, ktorý inak pri každej príležitosti vychvaľujú.
Alena Holka Chudžíková ďalej píše, že na to, že budeme migrantov potrebovať, upozorňujú demografi už roky. „Na Slovensku sa však dlhodobo utešujeme tým, že pre migrantov nie sme zaujímaví. Ak teda chceme zvrátiť demografické trendy, mali by sme sa snažiť byť pre cudzincov zaujímavejší. Samotne otvorenie hraníc však nestačí, aby bolo možné udržať istú úroveň rozvoja a kvality života. Dôležité je aj prijať fakt, že naša spoločnosť bude v budúcnosti nevyhnutne omnoho rozmanitejšia.“
O tom kam vedie táto rozmanitosť vidíme aktuálne v USA. Nepotrebujeme teda žiadnu rozmanitosť, ale presný opak. Preto aj prognózované zníženie populácie hoc aj na polovicu, nepredstavuje nijaké nebezpečenstvo v porovnaní s tým, ak by sa „chýbajúca“ polovica mala zaplniť cudzincami z iných častí sveta. S integráciou cudzích etník do majoritnej spoločnosti máme na Slovensku vlastnú skúsenosť. Rómske etnikum sa tu integruje už 700 rokov a prognóza na ďalšie roky je každému súdnemu človeku jasná, s výnimkou „holek“ z mimovládok.
Ivan Blaho