Premiér Pellegrini reagoval tak isto, ako aj minister Lajčák, smútok vyjadrila aj prezidentka Čaputová, či Andrej Kiska. Peter Pellegrini a Andrej Danko sa zúčastnili zádušnej omše v Prahe a prezidentka Čaputová vyhlásila, že pôjde na hrob Karla Gotta osobne. Doteraz sa síce žiadnymi fotkami nepochválila, ale za svoju viac menej pasivitu už bola skritizovaná dosť a nebudeme to stále opakovať.
Nikto si však doteraz v súvislosti s úmrtím Karla Gotta nevšimol konanie druhej osoby, respektíve vedenia mesta, a to konkrétne mesta Bratislavy. Od primátora mesta Bratislavy ani od magistrátu mesta neprišla totiž absolútne žiadna reakcia, o kondolencii pozostalým nehovoriac. Môžeme si povedať, že prečo by sa mala Bratislava vyjadrovať k smrti speváka? Nuž z celkom jednoduchého dôvodu. Majstrovi Gottovi udelilo totiž hlavne mesto Slovenskej republiky čestné občianstvo. Že to nie je vec až tak bežná, si môžeme precitať v listine, ktorú na svojich stránka mesto Bratislava uverejnilo:
Čestné občianstvá Hlavného mesta SR Bratislavy
2014
Karel GOTT, spevák česko-slovenskej populárnej hudby, 28. októbra 2014
2011
Roy Martin UMBERGER, generálmajor a veliteľ Národnej gardy štátu Indiana Spojených štátov amerických, 26. septembra 2011
2009
Maximilian PAMMER, diplomat a najvyšší zástupca Rakúskej republiky, 18. novembra 2009
Jozef kardinál TOMKO, emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov a emeritný predseda Pápežského komitátu pre medzinárodné eucharistické kongresy, 18. novembra 2009
Václav HAVEL, prezident Českej a Slovenskej Federatívnej republiky a Českej republiky, 18. novembra 2009
1997
Edita GRÚBEROVÁ, svetová sopranistka, 24. septembra 1997
1995
Karol VIRSÍK, vedec v oblasti medicíny, 28. septembra 1995
1994
Ladislav CHUDÍK, člen činohry SND, 26. mája 1994
Ján Chryzostom KOREC, slovenský rímskokatolícky duchovný, kardinál a emeritný diecézny biskup nitrianskej diecézy, 26. mája 1994
1990
Helmut ZILK, starosta mesta Viedeň, 4. septembra 1990
1978
Vladimír REMEK, prvý československý letec a kozmonaut, 2.mája 1987
Jurij ROMANEK, sovietsky letec a kozmonaut, 2.mája 1987
Georgij GREČKA, sovietsky letec a kozmonaut, 2.mája 1987
Alexej GUBAREV, sovietsky letec a kozmonaut, 2.mája 1987
Vladimír ŠATAL, sovietsky letec a kozmonaut a dvojnásobný hrdina ZSSR, 2.mája 1987
Ako vidíme, čestných občanov mesta Bratislavy je len hŕstka a Karel Gott bol posledný, ktorý od mesta kľuč prebral, a to v roku 2014. V budúcnosti zostane aj Bratislava jediným mestom na svete, ktorého čestným občanom Karel Gott je. Čestné občianstvo od iného mesta “božský Kája” nikdy neprebral. V Prahe sa mu minulý týždeň pokúšali takúto poctu udeliť, ale zistili, že sa čestné občianstvo posmrtne udeliť už nedá.
Karel Gott mal Slovensko rád a Bratislavu miloval. Slávil tu veľké úspechy, bol to on kto vyhral absolútne prvú Bratislavskú Zlatú Lýru a to pesničkou v slovenčine. Hovoril o Bratislave ako o svojom domove. Ale zo strany terajšieho vedenia mesta sa mu pri jeho poslednej pozemskej ceste žiaľ žiadnej úcty nedostalo.
Primátor Vallo si zrejme neuvedomuje, že k jeho kompetenciám nepatrí len premenúvanie námestí, alebo úprava Horského parku, ale že na jeho plecia padá aj reprezentácia mesta ako taká. Nekondolovať, respektíve nepreukázať žiadnu pietu a vlastne žiadnu reakciu, či už na sociálnych sieťach, webovej stránke či v médiách, je zo strany Matúša Valla absolútne neslušné.
Jednoducho, hrať sa na mŕtveho chrobáka sa, v prípade udalostí ako je smrť, nedá. Je jasné, že či už primátor, tak aj vedenie mesta po morálnej stránke zlyhali.
Jednoducho hanba a to o to viac, že pán Vallo je, okrem toho, že je architekt sám aj hudobník aj vnuk básnika Miroslava Válka, bývalého ministra kultúry.
Andrea Lopatková