Bratislava 27. januára 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
Farmári dávno prišli na to, čo je potrebné pre ako-tak zdravé zvieratá, aby boli použiteľné na mäso či vajíčka. Vedia, že hydina konzumuje nezdravé a potrebuje dostatok vitamínov a minerálov, aby prospievala
Len naše ministerstvo zdravotníctva (aktuálne azda viac “pohrebníctva”) na to prichádza pod tlakom okolia až teraz, po roku korona-hnusoby. Aj to nás odborníci varujú, aby sme sa nepredávkovali, čo je také typické pre slovenských lekárov s predsudkami voči vitamínom, ktoré sú účinnou liečbou COVID-19.
Minister zdravotníctva pred 10 dňami prvýkrát informoval na tlačovke, aby si ľudia dali vitamín D3, C a zinok ako prevenciu hospitalizácií. Najnovšie ministerstvo urobilo osvetový leták, ktorý zdieľajú po sociálnych sieťach, ako o doplnkovej prevencii, hoci je to základná prevencia ťažkých priebehov ochorenia. Ak totiž osoba má dostatok vitamínov, priebeh ochorenia, hoci aj u starého či rizikového môže byť podstatne ľahší a tak sa predíde hospitalizáciam, kvôli ktorým tu vraj musíme mať lockdown a prepad ekonomiky.
Odporúčaniami odborníci ministerstva znova a znova mútia rozum ľuďom, že stačia vitamíny zo stravy na boj s hnusobou. V tých vajíčkach je vraj Déčko, ak áno, tak len preto, že sliepočky ho dostávajú v krmive. No neodpustia si varovať pred vysokým príjmom D3 či C vitamínov z doplnkov, lebo ešte by ste nemali symptómy z COVIDu, ale by Vám mohlo prísť zle. Aj to je nepravdepodobné, lebo toxicita pri vitamíne D3 začína, ak beriete 60 000IU denne počas 30 dní. Pri vitamíne C telo má priveľa, ak začnete pociťovať hnačku.
Vitamíny sú veľmi lacné, ak ich nakupujete v spoľahlivých eshopoch na rozdiel od lekární. Zrekapitulujme si podstatné informácie a dávkovanie vitamínov a minerálov, ktoré sú kľúčové pre posilnenie imunity pre ľahký priebeh COVIDu podľa MATH+ liečebného protokolu (známy aj ako Marikov protokol), ktorý má odporúčania pre všetky možné priebehy pre dospelého človeka (deti s COVIDom nemajú problém):
Vitamín C
– najvhodnejšia forma ako prášok alebo tableta ale bez cukru (cukor sa vie lepšie dostať do bunky ako Céčko a imunitu oslabuje) a bez škodlivých sladidiel ako aspertám a sacharin (často v šumivých tabletách)
– vhodné a najlacnejšie sú práškové ako kyselina askrobová alebo askorbová soľ (oba cca 10-13 eur/kg), najdrahšie a najabsorbovateľnejšie sú v lipozomálnej forme.
– vstrebá sa naraz len 0,5g, ako profylaxia 4x denne je v norme.
– pri akútnom ochorení je vhodné brať túto dávku aj každú 1-2h na zbavenie sa bolesti (špecifická intenzívna až bodavá bolesť hlavy je typická pre COVID)
– dávkovanie je podľa hmotnosti osoby, takže vyššia váha potrebuje aj viac ako 10g za deň
– kontraindikácia len u chorých na obličky – tí môžu len malé dávky 60mg naraz a 1,5g/týždeň
– pre hospitalizované prípady sa odporúča intravenózne podanie – Marikov protokol
Vitamín D3
– zo slnečného svetla u nás len od polovice apríla max. do začiatku októbra (závisí od počasia)
– ostatné mesiace treba dopĺňať, hoci niečo málo sa dá získať aj zo stravy – treščia pečeň a olej z treščej pečene, u nás sa zatiaľ Déčko nefortifikuje do žiadnych produktov ako napr. v Škandinávií
– rozpúšťa sa v tuku, teda užívať s jedlom, ak už nie je olej prítomný v kapsuli
– optimálna dávka pre mladých 2000 IU, u starších a ľudí s tmavšou pokožkou 4000IU denne ako profylaxia
– pri COVID symptómoch u rizikových a starých – jednorázovo 60 000 IU (ak nebrali dovtedy žiadne Déčko ako profylaxiu, tak jednorázovo treba aj 100 000IU), následne 6 000IU denne.
– lepšie sa absorbuje s magnéziom – táto kombinácia pomáha tiež znižovať tlak, dostatok D3 je aj prevenciou niektorých rakovinových a autoimúnnych ochorení
– obezní ľudia potrebujú vyššiu dávku, je viazaný v tuku a niet ho dosť v krvi, je kľúčový aj pre chudnutie.
Zinok
– 20mg u žien, 30mg u mužov denne ako profylaxia
– u rizikových a starých pri symptómoch 50mg denne
– najlepšie sa absorbuje so zeleným čajom a tiež s quercetínom, ktorý sa nachádza výdatne vo fialovej cibuli a žltej paprike, ale tiež sa dá kúpiť ako doplnok výživy
– predávkovanie je 200mg naraz, človeku je zle a dlhodobejšie mu spôsobí nerovnováhu iných minerálov v krvi
– ľahko absorbovateľné formy sú pikolinát a glykonáte
– kyselina citrónová alebo sorbitol znižujú absorbovateľnosť zinku, tiež keď sa konzumuje s celozrnými potravinami alebo semienkami pre obsah fytickej kyseliny
Bkomplex
– B12 vitamín je azda veľmi dôležitý vitamín v tele, dodáva energiu pri vyčerpaní, používa sa aj pre liečbu depresií a úzkostí – aj 1000-násobne vyššie denné dávky sú v pohode i pre tehotné
– niekoľko štúdií potvrdilo, že u ťažších prípadov práve vitamín B3 niacín reguluje metabolické procesy v tele a je tým „chýbajúcim dielikom v COVID- puzzle”
– B3 spolu so seléniom zlepšujú vstrebateľnosť zinku, ktorý je kľúčový pre imunitnú reakciu tela
Melatonin
– bezpečný hormón na dobrý spánok, ktorý je dôležitý pre uzdravenie
– starí ľudia nemajú dosť hlboký a dlhý spánok, bolesť je ďalší problém, aby človek zaspal
– dá sa kúpiť v lekárni alebo v eshope
Jana Ray-Tutková