Bratislava 8. februára 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Denis Farrell)
Keďže na Slovensku stále nie je zaregistrovaný liek Ivermectin, ktorý ako ukazujú mnohé vedecké práce, má pozitívne účinky v liečbe koronavírusu. Mnohí Slováci si ho “na vlastné riziko” objednávajú cez internet zo zahraničia. Colníci však v “desiatkach prípadov” súkromné objednávky tohto lieku zadržiavajú. Informovala o tom v nedeľu RTVS.
Nedávno došlo ku dočasnému povoleniu prípravkov s Ivermectinom pre nemocnice a ambulancie. Slovenskí odborníci samo ordinovanie lieku občanmi neodporúčajú, a tak sa prístup občana k lieku komplikuje.
Podľa RTVS už colníci objavili, zadržali a poslali naspäť odosielateľom “desiatky” balíkov s prípravkami s účinnou látkou Ivermectin. Najviac, až 12 prípadov evidujú v Žiline. Podľa Finančnej správy ide často o zásielky z krajín ako India, Thajsko alebo Rusko.
“Pri dovoze liekov z tretích krajín sa v zmysle zákona o liekoch vyžaduje povolenie na výrobu lieku. Pri dovoze liekov z tretích krajín fyzickými osobami sú tieto lieky neznámeho pôvodu. Štátny ústav nemôže zaručiť ich kvalitu, bezpečnosť a účinnosť,” uviedla pre RTVS hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.
Aj Slovenská lekárnicka komora upozornila na riziká užívania Ivermectinu. Napríklad pri nesprávnom dávkovaní sa môžu podľa nej prejaviť nežiadúce účinky. Môže ísť okrem vyrážok či nevoľnosti aj o poškodenie pečene.
“Liek je vyskúšaný, používa sa už 40 rokov. A niekto chce dnese čakať na nejaké špeciálne dôkazy?”
Emeritný prednosta kliniky VÚSCH doc. MUDr. Pavol Török, CSc., ktorý prehovoril, ako sa na pracovisku v Košiciach podarilo dosiahnuť, že vďaka unikátne nastavenej liečbe prežíva až 85 percent ťažkých covidových pacientov, však len krúti hlavou nad touto blokádou zo strany odborníkov pôsobiacich pri vláde a o Ivermetcine povedal:
“Je to 40-ročný liek a výskumník, ktorý tento liek objavili, dostal Nobelovú cenu, pretože tento liek zachránil desiatky miliónov životov v Afrike či v Indii a dodnes sa pozíva v niekoľkých miliárd dávok ročne. Takže, keď počúvam niektorých našich odborníkov, ktorí hovoria, že môže prinášať nejaké riziká, myslím, že vždy je potrebné porovnať cenu a benefit. Ak máme liek, ktorý je vyskúšaný, ktorý sa 40 rokov používa – je to antiparazitikum – ale blokuje množenie vírusu v bunke, sú na to štúdie. A niekto chce dnes čakať na nejaké špeciálne dôkazy?“
„To znamená, že ivermectin má šancu byť použitý aj v našich podmienkach a myslím si, že by bol obrovským benefitom.“ Török uviedol, že ivermectin na vlastné riziko vyskúšali aj niektorí slovenskí lekári, ktorí sa infikovali covidom-19. „Lekári si nechali veľmi rýchlo z Rakúska doviesť ivermectin. V podstate Rakúšania ho používajú na liečbu svrabu. Takže, keď pacientom s covidom chcú dať ivermectin, napíšu, že má svrab a dajú mu. Török tvrdí, že lekári, ktorí užili ivermectin, do piatich dní už neboli pozitívni na koronavírus. „
Podľa RTVS sa Ivermectin v prvej fáze začne v nemocniciach používať “o niekoľko dní”. Slovenskí lekári dostanú na začiatok k dispozícii 5-tisíc dávok lieku.
“Za toto sa budú zodpovedať”
Politický analytik a komentátor Ján Baránek sa v súvislosti so zadržiavaním účinného lieku pýta:
“Čo si mám o tomto myslieť? A tí, ani na meno im neviem prísť, tí hovoria, že im ide o ľudské životy? Naozaj??? O čo tu vlastne ide? O Jarčušku, o Krčméryho a jeho syna, o trnavskú firmičku, o stámilióny zbytočne, ale úplne zbytočne vyhodené na SNP ver. 2, SNP ver. 3, či o čo?“
A ďalej mrazivo pokračuje:
“Toto má na svedomí niekto konkrétny. Konkrétni ľudia majú na svedomí, že mu to dovolia. Znovu to zopakujem. Musia sa v budúcnosti zodpovedať. Za zbytočné úmrtia. Ľahko sa o tom filozofuje, keď sa vás to netýka. Ľahko to môžete hejtovať. Aj mňa. Ale zajtra môže ísť o vás, o vášho partnera, matku, otca, dieťa… Lebo vírus je nevyspytateľný. V tom je čaro vášho hejtovania. Lebo keď na to príde, budete sa slamky chytať. Na druhej strane, buďme úprimný – v médiách je Covid väčšia katastrofa, ako je realita. To je však už iný príbeh…”
Baránek nevie, čo konkrétne môže byť za spomalenosťou štátu pri aplikovaní lieku, ktorý by mohol účinne liečiť ľudí a “zachrániť tak ľudské životy”, o čom často hovorí aj premiér Igor Matovič.
“Ak by ten liek zachránil čo len jeden život (!), je psou povinnosťou okamžite ho uvoľniť. Ale tu, mám obavu, už ide o niečo iné – o neschopnosť, alebo o kšeft. Neviem, čo je horšie. Upriamujem vašu pozornosť na infantilnú argumentáciu “odborníkov” v dokumente (reagoval na slová SLK, ktorá upozornila na riziká užívania Ivermectinu. Napríklad pri nesprávnom dávkovaní sa môžu podľa nej prejaviť nežiadúce účinky. Môže ísť okrem vyrážok či nevoľnosti aj o poškodenie pečene, pozn. red.) Podľa ich kritérií by tu napr. nemohla byť žiadna očkovacia látka na Covid!!! To je skrátka tak, keď klamete, klamete a klamete… Vždy sa nakoniec zacyklíte a prezradíte.”
O Ivermectine v posledných týždňoch hovorili pozitívne analytik globálnych rizík MUDr. Juraj Mesík (viac v článku), anesteziológ a emeritný prednosta kliniky VÚSCH v Košiciach doc. MUDr. Pavol Török, CSc. (viac v článku), internista MUDr. Michal Piják (viac v článku) či politický komentátor RNDr. Ján Baránek (viac v článku).