Čo znamená číslo 52 v Trumpovej hrozbe

❚❚

Washington 6. januára 2020 (HSP/welt.de/Foto:SITA/AP-Lynne Sladky)

 

Hrozba Donalda Trumpa voči Iránu odkazuje na významnú udalosť v americko-iránskej histórii. Rok 1979 – v roku iránskej revolúcie sa dostalo 52 amerických občanov do iránskeho zajatia. Ich oslobodzovanie zlyhávalo viac ako rok

Na snímke Donald Trump

S jeho hrozbou udrieť na 52 cieľov v Iráne prezident Donald Trump vedome prepojil historické pozadie: Od konca roku 1979 bolo 52 amerických občanov viac ako rok zadržiavaných ako rukojemníci na veľvyslanectve v Teheráne. Toto poníženie sa hlboko vrylo do kolektívnej pamäti Spojených štátov.

.

V nepokojných časoch islamskej revolúcie zaútočili 4. novembra 1979 radikálni študenti na americké veľvyslanectvo v Teheráne a zajali zamestnancov ako rukojemníkov. 444 dramatických dní mala trvať rukojemnícka kríza až do prepustenia posledných 52 zajatcov. Rukojemnícka dráma demonštrovala bezmocnosť USA, prispela k porážke prezidenta Jimmyho Cartera a pripojila sa k dlhému reťazcu vzájomného ponižovania, ktoré sťažuje dodnes zmierenie medzi USA a Iránom.

Teherán sa na jeseň roku 1979 podobal vriacemu kotlu. Po úteku šáha Páhlavího bojovali o moc revolučné prúdy. Čo ich zjednotilo, bola nenávisť k USA, ktoré tak dlho podporovali nepopulárneho monarchu. Ako mnohokrát predtým demonštrovali mladí revolucionári 4. novembra pre americkým veľvyslanectvom. Tentoraz to nezostalo len pri heslách: Stovky demonštrantov prerazili bránu a zaútočili na budovu.

.

Veľvyslanectvá v podstate požívajú extrateritoriálnu imunitu. Hostiteľské krajiny sú povinné ich chrániť. Irán sa však povzniesol nad medzinárodné právo. Študenti vyhlásili amerických občanov v budove za rukojemníkov a predviedli ich so zaviazanými očami. Skupina iránskych radikálnych študentov požadovala vydanie šáha Páhlavího, ktorý bol liečený na americkej klinike. Posolstvo znelo, že proti revolúcii ajatolláha Rúholláha Chomejního nezmôže nič ani západná superveľmoc.

Krízový manažment Carterovej vlády posilnilo dojem bezmocnosti. Prezident protestoval. Jeho vláda zmrazila kontá iránskej vlády v amerických bankách, prerušila dovoz iránskej ropy a zvolala Bezpečnostnú radu OSN. Sankcie OSN ale zlyhali z dôvodu veta Sovietskeho zväzu. V apríli 1980 prerušili Spojené štáty diplomatické vzťahy s Iránom –  dodnes neboli obnovené. Iránci sa nenechali odradiť, americkí rukojemníci zostali naďalej v zajatí.

 

 „Operácia Orlí pazúr“ skončila katastrofou

V Spojených štátoch sa vytvoril obrovský verejný tlak. „Pokiaľ ide o pozornosť verejnosti a emocionálny vplyv, žiadna udalosť toho času Američanov natoľko nepoznačila“, píše americký historik David Farber v jeho knihe o kríze. „Milióny vyjadrili svoju solidaritu s rukojemníkmi“. Celý národ sa stal „rukojemníkom krízy“.

.

Carter sa stále viac dostával do defenzívy. V USA prebiehala volebná kampaň. V apríli 1980 vydal Carter tajný rozkaz k násilnému oslobodeniu rukojemníkov. Čo nasledovalo bola vojenská blamáž: „Operácia Orlí pazúr“ bola zle pripravená. Bojové vrtuľníky sa nad púšťou dostali do piesočnej búrky. Jeden vrtuľník kolidoval s lietadlom, explodoval a zrútil sa. Zahynulo osem amerických vojakov, vojenské letectvo operáciu prerušilo. Vojaci nechali vojenské vybavenie a dokumenty tajnej služby v piesku – porážka bez boja.

Spojené štáty boli vystavené výsmechu ajatolláhov. Rukojemnícka dráma sa pohla až keď v júli 1980 zomrel iránsky šáh Páhlaví a v septembri vtrhol Irak do Iránu. V Teheráne klesol záujem o rukojemníkov. 4. novembra na prvé výročie zajatia rukojemníkov prehral Jim Carter voľby proti republikánovi Ronaldovi Reaganovi. 20. januára 1981, niekoľko minút po Reaganovom zložení prísahy prepustil Irán rukojemníkov.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

09:39

Americký prezident Joe Biden v nedeľu označil dohodu prijatú na konferencii o zmene klímy COP29 v azerbajdžanskom Baku za “ďalší historický výsledok”. Dodal, že nikto nemôže zvrátiť prechod na čistú energiu, ktorý sa v súčasnosti uskutočňuje v USA.

09:10

Rusko vyrobí za tri mesiace toľko zbraní a munície ako celá Európska únia za rokUviedol to nemecký minister obrany Boris Pistorius, ktorého citoval Spiegel.

08:48

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan bude v pondelok v Ankare diskutovať s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem o najnovšom vývoji v ruskej vojne na Ukrajine, uviedol v nedeľu turecký predstaviteľ.

08:36

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu podpísal zákon, na základe ktorého sa každému, kto po 1. decembri podpíše najmenej ročnú zmluvu s armádou a pôjde bojovať na Ukrajinu, odpustia dlhy do výšky desať miliónov rubľov (okolo 92.000 eur). Zákon sa vzťahuje na všetkých potenciálnych regrútov, voči ktorým bolo pred týmto termínom začaté konanie o vymáhaní pohľadávok. Doteraz existovala len možnosť odkladu splátok. Informovala o tom agentúra AFP.

08:16

Taliansko po necelých dvoch mesiacoch stiahne väčšinu zamestnancov zo svojich kontroverzne vnímaných prijímacích stredísk pre migrantov v Albánsku. Uviedla to v sobotu agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

08:09

Rodiny a učitelia v španielskom meste Valencia v sobotu demonštrovali za prijatie opatrení v súvislosti so školami, ktoré koncom októbra poškodili ničivé záplavy. Povodne na východe Španielska si vyžiadali viac než 220 obetí na životoch a mali vplyv na vzdelávanie tisícov detí.

08:05

Švédska pobrežná stráž sa v sobotu pripojila k Dánsku pri monitorovaní čínskeho plavidla kotviaceho pri ich pobreží. Táto operácia súvisí s poškodením dvoch podmorských káblov v Baltskom mori.

07:57

Generálny tajomník OSN António Guterres z dohody o financovaní rozvojových štátov, ktorú prijali v noci na nedeľu účastníci konferencie o zmene klímy COP29 v Baku, vyjadril sklamanie. Podľa neho nezachádza dostatočne ďaleko. Krajiny vyzval, aby ju brali ako základ a stavali na nej.

07:49

Tisíce ľudí v Izraeli v sobotu večer opäť demonštrovali za prepustenie rukojemníkov, ktorých zajalo palestínske militantné hnutie Hamas.

protest v izraeli
Ľudia vykrikujú heslá počas protestu proti vláde premiéra Benjamina Netanjahua a žiadajú prepustenie rukojemníkov, ktorých v pásme Gazy zadržiava militantná skupina Hamas, v Tel Avive v Izraeli v sobotu 23. novembra 2024
07:47

Zvolený americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že na post ministerky poľnohospodárstva navrhol Brooke Rollinsovú, ktorá pôsobila už v jeho prvej vláde. Ide o nomináciu na poslednú vedúcu funkciu v jeho budúcej administratíve, informovala agentúra AFP.

Brooke Rollinsová
Na snímke Brooke Rollinsová
07:46

Účastníci konferencie COP29 v Azerbajdžane v noci na nedeľu miestneho času po náročných rokovaniach schválili dohodu, ktorá výrazne zvyšuje finančnú pomoc pre najchudobnejšie štáty sveta pri riešení zmeny klímy. Dohodli sa, že do roku 2035 im bohatšie krajiny každoročne poskytnú aspoň 300 miliárd dolárov. Adresáti tejto pomoci však dohodu kritizovali ako žalostne nedostatočnú.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníčka si fotí mobilným telefónom rozsvietený vianočný stromček na Hlavnom námestí v Bratislave v piatok 22. novembra 2024

Autor: TASR-Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali