Všetci vedia, že výsledky volebných prieskumov výrazne ovplyvňujú, koho sa ľudia rozhodnú voliť. Ak vaša strana má napríklad šesť percent, ale prieskum vám prisudzuje štyri percentá, mnohí voliči, ktorí by vás inak volili, vám radšej hlas nedajú, aby neprepadol, a nakoniec sa cez hranicu piatich percent ani nedostanete. A naopak, ak reálne máte štyri percentá, ale prieskum vám prisudzuje šesť percent, dá vám hlas aj veľa takých, ktorí by inak volili niekoho iného, ale chcú, aby ste sa aj vy s istotou do parlamentu dostali a ovplyvnili tak celkovú rovnováhu síl.
Volebné prieskumy teda, či chceme alebo nie, sú faktorom, ktorý voľby výrazne ovplyvní. A všetkým je jasné, že niektoré agentúry nevedia odolať pokušeniu s číslami prieskumov kreatívne pracovať, aj keby vám tisíckrát hovorili, že nie.
Nuž a teraz tu máme situáciu, že jeden tábor chce tento faktor pred voľbami eliminovať. Je to ten tábor, ktorý má menší vplyv v médiách, mimovládkach a prieskumných agentúrach, a preto možnosť kreatívnych prieskumov by preň mohla byť jedine nevýhodou.
Niet najmenších pochybností, že ten druhý tábor má k médiám, mimovládkam, a tiež prieskumným agentúram bližšie, a nielen preto, že v prípade nedávnych prezidentských volieb niektoré naozaj veľmi divné čísla naznačovali, že došlo ku „kreativite“ v jeho prospech. Tento tábor teraz veľmi rozhorčene proti päťdesiatdňovému moratóriu protestuje. Prečo, mohol by sa pýtať nezúčastnený pozorovateľ, veď podmienky tak či onak budú pre všetkých rovnaké. Alebo práve v tom je problém?
Takže povedzme si to celkom otvorene a na rovinu: ide tu o to, že jedni majú nefér výhodu a tí druhí sa rozhodli ich o túto nefér výhodu pripraviť. Takéto triviálne to je.
A všetky tie smiešne a nezmyselné náreky o porušovaní ústavy, či o porušovaní práva na informácie, sú iba zásterkou. Je smutným paradoxom, že férová, demokratická súťaž s rovnakými podmienkami pre všetkých prekáža práve tým, ktorí o demokracii najviac rečnia.
Ivan Lehotský