Bratislava 1. októbra 2023 (HSP/Foto: TASR – Pavol Zachar)
Aktualizované 1. októbra 2023
Voľby na Slovensku sú veľmi dramatická udalosť a vždy prinesú nejaké prekvapenie. Minulé voľby to bolo tragické víťazstvo OĽaNO, ktoré prinieslo na Slovensko tri ťažké roky. Ani včerajšie voľby neboli bez prekvapení, aj keď zdá sa, že nás čakajú konsolidovanejšie pomery a teda tieto voľby môžeme hodnotiť skôr pozitívne
Čo teda priniesli včerajšie voľby
1. Najväčším prekvapením je asi, že nevyhralo Progresívne Slovensko. Viaceré prieskumy ho ku koncu volebnej kampane favorizovali. Tlačil ho celý mainstream. Prvé povolebné výsledky z takzvaného exit poolu ho uvádzali ako víťaza volieb. Nakoniec však všetko dopadlo inak a táto strana skončila síce na výbornom, ale druhom mieste s dosť veľkým odskokom od prvého Smeru. Rozdiel bol až 5 %. Slniečkári po počiatočnej eufórii zosmutneli a tak aj zostali. Poverenie zostavovať vládu by totiž nemala dostať ich milovaná strana.
2. Voľby vyhral Smer. To samo o sebe nemôžeme považovať až za také prekvapenie. Predsa len dlho v prieskumoch viedol. Otázka však stála: Dokáže zostaviť vládu? A dnes vieme, že dokáže. Smer, ak sa strany dohodnú, môže zostaviť vládu s Hlasom a SNS. Spolu by mali 79 hlasov v NR SR (Smer 42, Hlas 27, SNS 10). Nie je to síce super pevná väčšina, hlavne s ohľadom na to, že cez SNS sa dostalo do parlamentu mnoho politikov, ktorí nie sú členmi SNS a budú si následne robiť svoju politiku, ale to sa už bude riešiť za pochodu.
3. Progresívne Slovensko by dokázalo zložiť iba vládu s Hlasom. Napríklad asi najstabilnejšie by mohla vyzerať vláda PS – Hlas – SaS – KDH. Mali by spolu 82 kresiel (PS 32, Hlas 27, SaS 11, KDH 12). Teoreticky tak môže rozhodnúť Hlas. Verme však, že toto je iba teoretická možnosť.
4. Do parlamentu sa nedostala Republika. Je to asi najväčšie prekvapenie volieb, lebo prieskumy jej dávali 8 – 10 %. Jej vypadnutie preto nikto nečakal. Strana urobila vo volebnej kampani chybu, keď sa pustila do témy vystúpenia z NATO, čo ako sa ukázalo, veľká časť jej voličov nechcela.
5. Zo zahraničia volili občania hlavne Progresívne Slovensko. Tak ako v posledných voľbách Matoviča. Ukazuje sa, že ľudia, ktorí dlhodobo nežijú na Slovensku sú mimo reality a treba uvažovať o zrušení možnosti voliť poštou. Je to ľahko manipulovateľná masa, ktorá si svoj názor robí hlavne na základe výstupov mainstreamových médií a nemá možnosť svoje názory konfrontovať s inými občanmi a tak si svoje politické názory zreálniť.
6. Mimo parlamentu zostal najväčší politický vládny odpad v podobe Demokratov. To najhoršie z Matovičovej vlády sa napchalo do Demokratov a ľudia ich nechali vonku. Jaroslav Naď, ktorý priamo ohrozoval demokraciu na Slovensku a štát ťahal do nebezpečného dobrodružstva na Ukrajine, dnes na sociálne sieti vyplakáva, ale to čo táto partička za svojho vládnutia porobila si žiadne iné ohodnotenie nezaslúžil.