Čo ukázal posledný Eurobarometer? Rastie záujem Slovákov o eurovoľby! Ktoré výsledky prekvapili?

❚❚

Brusel 17. apríla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Jean-Francois Badias)

 

Dnes tlačové oddelenie Európskeho parlamentu zverejnilo posledný Eurobarometer pred európskymi voľbami. Podľa neho, väčšina občanov vie o júnových voľbách a obáva sa aktuálnej geopolitickej situácie

vlajky budova Európsky parlament
Ilustračné foto

Na Slovensku prieskum prebiehal od 7. do 24. februára sa na vzorke 1008 respondentov formou osobných rozhovorov. Treba dodať, že to bolo ešte pred voľbami prezidenta, ktoré viaceré témy viac otvorili, no výsledky sú isto zaujímavé i pre nadchádzajúce európske volebné kampane a debaty.

.

Záujem o júnové európske voľby prejavilo 60% opýtaných z celej EÚ a 43% zo Slovenska. V porovnaní s prieskumom z jesene 2023 ide v rámci celej Únie o nárast o 3 percentuálne body a na Slovensku až o 12 percent.

62% obyvateľov SR uviedlo, že sa pravdepodobne na európskych voľbách zúčastní. Správa uvádza, že v porovnaní s predvolebným Eurobarometrom z jari 2019 ide na Slovensku o nárast až o 15 percentuálnych bodov, čo možno považovať za prekvapivé i povzbudivé.

.

Treba jedným dychom dodať, že ohľadne reálnej účasti nemožno byť prehnanými optimistami, aby nedošlo ku vytriezveniu v deň D. Toto číslo je zrejme výrazne nadhodnotené. Veď len konečná účasť v 2.kole prezidenta bola 61,1%.  Zdá sa, že Slováci v prieskum verejnej mienky chceli vyzerať dobre a európsky. Aj vy ste si všimli, že často neradi hovoria „nie“ a  niečo jednoducho odkývu? No keď príde na lámanie chleba, tak „skutek utek“. Rád sa v tomto nechám prekvapiť, no určite nezaspime na vavrínoch.

Až  80% respondentov zo Slovenska považuje hlasovanie v európskych voľbách pri súčasnej medzinárodnej situácii za ešte dôležitejšie. Rozdielne názory v miere angažovania sa vo vojne na Ukrajine a možného nasadenia niektorých európskych armád túto dôležitosť isto len zvýrazňujú.

V porovnaní s ostatnými štátmi EÚ si Slováci zas až tak neprajú (EÚ 56%, SR 44%), aby práve Európsky parlament zohrával ešte väčšiu úlohu ako doposiaľ.

 

Priority Slovákov: ekonomika, poľnohospodárstvo, obrana a bezpečnosť i budúcnosť EÚ

Jedna z otázok skúmala, ktorým témam by s politici mali vo svojich diskusiách v kampaniach zaoberať. Favoritom pre najviac Slovákov je podpora ekonomiky a vytváranie nových pracovných príležitostí (39%). Rozvoj ekonomiky a podpora zamestnanosti bola jedným z hlavných motorov vstupu SR do EÚ. Toto chápanie EÚ v Slovákoch isto ostáva ako prioritné dlhodobo. Absolútne najmenej ich v diskusiách politikov zaujíma rodová rovnosť, inklúzia a rozmanitosť (6%), čo sú piliere LGBT hnutia. Že by v tom v väčšina Slovákov mala jasno, alebo si skôr myslia, že sa to „nepatrí“ prepierať na verejnosti? Paradoxné však je, že práve cez tieto témy môžu liberálno-progresívne prúdy nanucovať cez Európsky parlament iné videnie sveta, než na aké sme boli zvyknutý a ktoré fungovalo.

.

Prieskum tiež ukázal, že pre Slovákom v porovnaní ostatnými štátmi EÚ nezáleží až tak na témach ako sú klimatické zmeny (EU 27%, SR 15%) a migrácia a azyly (EÚ 24%, SR 13%).

Naopak, v porovnaní s ďalšími Európanmi, Slovákom podstatne viac ležia na srdci témy ako sú poľnohospodárska politika (EÚ 23%, SR 37%), budúcnosť Európy (EÚ 26%, SR 37%) i obrana a bezpečnosť v EÚ (EÚ 31%, SR 37%),

Podľa správy sa význam, ktorý občania EÚ pripisujú práve obrane a bezpečnosti EÚ, v priebehu aktuálneho funkčného obdobia Európskeho parlamentu zvýšil. Je to zrejmé i v súvislosti s udalosťami na Ukrajine a táto téma oslovuje najmä v Dánsku (56%), Fínsku (55%) a Litve (53%).

 

Hodnotami, ktoré chrániť sú mier, ľudské práva a sloboda pohybu

Slováci si, želajú aby nový Európsky parlament najbližších 5 rokov najviac prioritne obhajoval hodnotu mieru (49%), ochrany ľudských práv vo svete a v EÚ (29%) a slobody pohybu (26%), ktorú napokon oceňujú výrazne vyššie ako ostatné národy (12%). I keď je spomienka na nemožnosť slobody cestovať v dobe „pred“ je pre generáciu mileniálov nepredstaviteľná, v mnohých Slovákoch táto národná pamäť ostáva a to je dobre.

.

Najväčší rozdiel v záujme je v obhajovaní hodnoty demokracie, kde na rozdiel od európskych 33% túto prioritu vidí iba 18% našich rodákov. To nás môže viesť ku zamysleniu, že Slováci nechápu tému presadzovania demokracie až tak dôležitú a dalo by sa z toho dedukovať, že sa sami cítia žiť v demokratickej krajine. Možnosť organizovať povedať si čo chcete (v rámci únosnej miery) a možnosť organizovať protesty či verejné demonštrácie sú toho isto dôkazom.

Slovákov najmenej z ponúkaných možností zaujíma obhajoba rovnosti medzi mužmi a ženami (8%) a právo na azyl pri prenasledovaní (5%). Obhajobu slobody náboženstva a viery vidí ako prioritu 10%.

Kompletný prehľad výsledkov prieskumu Eurobarometer je k dispozícii na tejto internetovej stránke. Pokojne pošlite výsledky prieskumu svojim priateľom, známym, spoludiskutérom či azda aj vašim favoritom vo voľbách, no napokon nezabúdajme, že prieskumy účasti sú len prieskumy a samotné voľby budú realitou.

 

Prečítajte si tiež:

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

14:08

Poľský premiér Donald Tusk v piatok v reakcii na štvrtkový útok Ruska hypersonickou raketou stredného doletu na Ukrajinu vyhlásil, že v súčasnosti existuje reálne riziko rozpútania globálneho konfliktu.

13:49

Lukašenko pripustil, že počas prezidentských volieb budú v Bielorusku túto zimu opäť protesty.

Povedal, že v takom prípade by opäť vypol internet.

„Ak sa to zopakuje, vypneme ho úplne,“ povedal Lukašenko.

Tvrdí, že jeho zvrhnutie počas týchto protestov v roku 2020 by mohlo viesť k vojne v Bielorusku. Lukašenko sa domnieva, že protesty proti nemu zorganizovalo Poľsko a že vojská NATO boli „pripravené“ na vstup do krajiny.

„Pochopil som, k čomu by sme mohli dospieť. Mali by sme vojnu horšiu ako na Ukrajine. Mali by sme ju, bola by tvrdšia. Oni (vojská NATO – pozn. red.) by postúpili až k Smolensku. Aká by bola odpoveď? Ako by reagovalo Rusko? Začala by sa vojna, opäť na našom území,“ povedal Lukašenko.

13:47

Dôvodom urážok predsedu českého opozičného hnutia ANO Andreja Babiša, ktoré v piatok v Poslaneckej snemovni adresoval premiérovi ČR Petrovi Fialovi, je podľa predsedu vlády to, že ho desí predstava platiť “svojim zamestnancom” nemecké mzdy, ktoré chce Fiala zabezpečiť. Napísal to na sociálnej sieti X.

13:46

Za hroznú eskaláciu, ktorá ukazuje, aká nebezpečná je táto vojna, označil v piatok nemecký kancelár Olaf Scholz nasadenie rakety stredného doletu pri štvrtkových útokoch ruských síl na Ukrajinu. Platí to aj o vyslaní severokórejských vojakov do bojov v ruskej Kurskej oblasti.

13:45

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v piatok poďakoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za “jasné morálne posolstvo”. Reagoval tak na úmysel maďarského premiéra pozvať ho do Maďarska napriek tomu, že Medzinárodný trestný súd (ICC) na izraelského premiéra vo štvrtok vydal zatykač.

13:44

Veľkú časť Južného terminálu letiska Gatwick pri Londýne v piatok evakuovali z dôvodu “bezpečnostného incidentu”. Letisko to oznámilo na sieti X.

13:43

Podľa Kremľa “niet pochýb” o tom, že Washington pochopil štvrtkové varovanie zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina, ktoré vyslovil po tom, čo Rusko zasiahlo Ukrajinu novou hypersonickou raketou stredného doletu.

13:41

Najmenej desať maoistických povstalcov zabili v piatok počas prestrelky v indickom štáte Čatísgarh bezpečnostné zložky, oznámila miestna polícia. Indická vláda totiž zvyšuje úsilie o potlačenie tohto dlhotrvajúceho ozbrojeného konfliktu, ktorý si už vyžiadal mnoho obetí.

13:28

Troch zranených si vyžiadala piatková zrážka nákladného vlaku s pracovným vlakom na západe Nemecka medzi Kolínom nad Rýnom a Aachenom. Lokomotíva a desať vagónov nákladného vlaku sa vykoľajili, čo spôsobilo vážne komplikácie v regionálnej i diaľkovej železničnej doprave. Medzi hlavnými stanicami v oboch mestách bola dočasne zavedená náhradná autobusová doprava, informuje TASR na základe správy agentúry DPA.

13:27

Pokiaľ vyšetrovanie odhalí, že poškodenie dvoch optických káblov v Baltskom mori bolo úmyselné, spojenci v NATO musia reagovať. V piatok to vyhlásila odchádzajúca litovská premiérka Ingrida Šimonyté. TASR informáciu prevzala z agentúry Reuters.

“Litva, Švédsko a Fínsko spustili vyšetrovanie. V závislosti od ich výsledkov musia Európska únia a spojenci v NATO primerane reagovať na toto škodlivé konanie uplatnením reštriktívnych opatrení,” vyhlásila Šimonyté.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali