Čo ste možno nevedeli o najznámejšej vianočnej piesni všetkých čias

❚❚

Bratislava 28. decembra 2022 (HSP/Foto:Pixabay, screenshot)

 

Na Štedrý večer roku 2022 pripadlo významné výročie pre Katolícku cirkev. Pred 204 rokmi, po skončení polnočnej svätej omše v roku 1818, po prvý raz zaznela najznámejšia vianočná pieseň všetkých čias, koleda Stille Nacht (Tichá noc). Stalo sa tak v dnes už neexistujúcom kostole sv. Mikuláša v rakúskom Oberndorfe pri Salzburgu. Pôvodný text piesne so šiestimi strofami napísal už v roku 1816 pomocný farár Joseph Mohr, hudbu zložil o 2 roky neskôr dedinský učiteľ a organista Franz Xaver Gruber. S koledou Tichá noc je spojených mnoho pozoruhodných faktov, z ktorých niektoré sú všeobecne známe

Ilustračný obrázok
Ilustračné foto

Napríklad, že najznámejšiu vianočnú pieseň za vyše 200 rokov jej existencie preložili do viac ako 300 jazykov a dialektov sveta, vrátane slovenčiny, češtiny a všetkých európskych jazykov. Koleda sa už pomerne skoro po svojom vzniku rozšírila z Oberndorfu aj do ďalších miest a obcí v Rakúsku a v iných krajinách, ba dostala sa aj na viedenský cisársky dvor. Už v roku 1839 ju spievali v New Yorku, v roku 1863 zaznela v Londýne a v roku 1931 prenikla aj do ďalekého Japonska.

.

Stala sa najznámejšou a najrozšírenejšou vianočnou koledou všetkých čias. Každý rok na Vianoce si ju spieva okolo dvoch miliárd ľudí na celom svete. Jej vzniku je venovaných viacero dokumentov i hraných filmov. V našich končinách je dobre známy hraný film Das ewige Lied (Večná pieseň) z roku 1997 s Tobiasom Morettim v hlavnej úlohe pomocného farára Mohra. Pieseň bola v roku 2011 zapísaná do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je známe, že túto koledu má vo veľkej obľube aj súčasný pápež František.

Veľkolepé oslavy 200. výročia vzniku najznámejšej vianočnej piesne na svete začali s ročným predstihom. V roku 2017, ale predovšetkým v jubilejnom roku 2018 sa v Rakúsku uskutočnilo veľké množstvo špeciálnych výstav a kultúrnych podujatí. Niektoré akcie, spojené s oslavou výročia, však pokračovali aj neskôr. V predvečer výročia, dňa 23.12.2018, mal televíznu premiéru 90-minútový hudobný film Stille Nacht – Ein Lied für die Welt (Tichá noc – pieseň pre svet) s hviezdnym hereckým obsadením (Kelly Clarkson, Joss Stone, Rolando Villazón a iní). Film rozpráva históriu piesne od roku 1818, jej rozšírenie v USA, ale aj o tom, ako počas prvej svetovej vojny na Vianoce roku 1914 ustali boje na jeden deň a vojaci znepriatelených strán spoločne spievali túto pieseň, no a samozrejme aj o tom, ako ju Bing Crosby premenil na svetový hit.

.

Takto by sme vo vymenúvaní všeobecne známych skutočností mohli pokračovať ešte dlho. Sú však aj menej známe fakty o najslávnejšej vianočnej piesni, napríklad jedno jej netradičné prvenstvo, ktorému sa osobitne venuje tento článok. Pri premiére koledy Tichá noc v roku 1818 totiž po prvý raz v histórii Katolíckej cirkvi dokázateľne zaznela v rímskokatolíckom kostole chrámová pieseň, ktorú spievali dvaja speváci v sprievode hry na gitaru. Vtedy ju po prvý raz zaspievali jej autori, pričom Mohr spieval tenor a hral pritom na gitare, Gruber spieval bas. Pôvodná verzia skladby z roku 1818 bola totiž napísaná pre dvoch spevákov a gitaru, hoci v tej dobe bolo nepredstaviteľné, aby sa v rímskokatolíckom kostole hralo na gitaru. Ako k tomu vôbec došlo?

Hru gitary, ktorá sprevádzala spev najznámejšej vianočnej koledy všetkých čias po skončení polnočnej svätej omše v roku 1818, sa snažia vysvetliť viaceré legendy a mýty.

Vraj to bolo núdzové riešenie, pretože v kostole bol po predchádzajúcej povodni údajne nefunkčný organ, a aby neostal kostol pri takej slávnostnej príležitosti úplne bez hudby, rozhodli sa Mohr s Gruberom pre pieseň s gitarovým sprievodom. Podľa jednej legendy to mali byť myši, ktoré vraj prehrýzli mechy organu a tým nepriamo prispeli k tomu, že v rímskokatolíckom kostole zaznela gitara. Pomocný farár Mohr sa to údajne dozvedel 23. decembra a keďže hrozilo, že sviatočná polnočná omša bude bez hudby, rozhodol sa pre alternatívne riešenie. Zašiel za priateľom Gruberom a požiadal ho, aby k básni, ktorú napísal už v roku 1816, zložil jednoduchú hudbu, ktorú by zahral na svojej milovanej gitare. Podľa tradície bol Gruber básňou natoľko nadšený, že v priebehu necelej jednej hodiny skomponoval dojímavú hudbu, ktorá si neskôr podmanila svet.

Historici však tieto legendy a mýty vyvrátili ako nepravdivé. Organ v kostole bol s najväčšou pravdepodobnosťou funkčný a vznik koledy mal zrejme iné pozadie. Mohr bol nielen kňaz, ale aj ľudomil, ktorý sa vyznačoval hlbokým sociálnym cítením, no pritom mal v sebe aj čosi voľnomyšlienkárske. Žil s ľudom a uprostred ľudu, ktorému všemožne pomáhal prežiť biedu vo vtedajšej ťažkej dobe po napoleonských vojnách. Mohr sa s obyčajnými ľuďmi stretával aj po krčmách a to provokovalo jeho predstaveného, ktorý sa naňho v Salzburgu opakovane sťažoval, že pomocný farár v Oberndorfe trávi dlhé večery v krčmách, kde vtipkuje so ženami a spieva nielen cirkevné, ale aj svetské piesne. Mohr bol milovník gitary, ktorá bola jeho nerozlučným sprievodcom pri jeho pôsobení v rôznych farnostiach. Žiadalo sa mu vytvoriť čosi nové – originálnu jednoduchú pieseň, ktorú by mohol zahrať v kostole na svojej obľúbenej gitare a zaspievať spolu so svojím priateľom. U Grubera našiel pochopenie pre svoje zámery a tak vznikla na Vianoce roku 1818 nová podmanivá pieseň, ktorá si časom získala srdcia miliónov ľudí v rôznych končinách sveta. Keďže táto koleda nebola vytvorená ako liturgická pieseň, nemohla sa hrať počas svätej omše, ale až po jej skončení pri  jednom z bočných oltárov.

Replika básne z roku 1818
Replika básne z roku 1818

Mohr prežil svoju pieseň o 30 rokov. Zomrel zabudnutý v roku 1848 a nedožil sa slávy nesmrteľnej piesne. Lepšie dopadol Gruber, ktorý zomrel v roku 1863 ako slávny človek a známy autor hudby koledy Tichá noc.

.

Kostol sv. Mikuláša v Oberndorfe už dnes neexistuje. Pre veľké škody, ktoré spôsobila svojimi povodňami neďaleká rieka Salzach, musel byť v roku 1906 zbúraný. Na jeho mieste dnes stojí Stille-Nacht-Kapelle (Kaplnka Tichej noci), ktorá bola postavená v rokoch 1924 až 1936. Je vyhľadávanou turistickou atrakciou, ktorú navštevujú ľudia z celého sveta

Visí v nej plaketa s nápisom: „Učiteľ Franz Gruber tu 24. decembra 1818 napísal melódiu piesne Tichá noc, svätá noc a vikár Joseph Mohr zložil jej slová.“

Toto je pravdivý príbeh piesne, bez ktorej by si dnes mnohí z nás nevedeli Vianoce ani predstaviť. Koleda Tichá noc, ktorej nežný nápev pripomína sneženie či zvonenie zvončeka, už neodmysliteľne patrí k čaru Vianoc. Zaznieva snáď v každom rímskokatolíckom kostole nielen na Slovensku, Morave, či v Českej republike, ale aj v mnohých iných krajinách na celom svete. Príbeh najznámejšej a najrozšírenejšej vianočnej koledy všetkých čias už vyše dvoch storočí fascinuje celý svet.

Karol Dučák

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:18

Holandská vláda v piatok spustila nový plán na boj proti antisemitizmu. Došlo k tomu iba dva týždne od násilných nepokojov v krajine, ktoré sa odohrali medzi propalestínskymi demonštrantmi a izraelskými fanúšikmi po futbalovom zápase Ajaxu Amsterdam proti Maccabi Tel Aviv.

Včera 20:17

Epidémia vírusového ochorenia mpox naďalej predstavuje ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. Rozhodla o tom v piatok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá ponechala výstrahu pred touto epidémiou na najvyššom možnom stupni.

Včera 20:11

Ukrajina požiadala svojich západných partnerov o pomoc pri modernizácii protivzdušných systémov obrany po tom, čo Rusko tento týždeň podniklo útok na mesto Dnipro hypersonickou balistickou raketou. Vylepšený systém by mal byť podľa piatkového vyjadrenia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského schopný brániť krajinu pred “novými hrozbami”.

Včera 19:28

Ruské sily začiatkom októbra na východe Ukrajiny v priebehu jedného incidentu popravili zastrelením piatich ukrajinských vojnových zajatcov. V piatok to uviedla ukrajinská generálna prokuratúra.

Včera 19:25

Centristická Občianska koalícia (KO) poľského premiéra Donalda Tuska usporiadala v piatok primárky s cieľom vybrať kandidáta, ktorý sa zúčastní na budúcoročných prezidentských voľbách.

Včera 19:23

Západ sa v skutočnosti otvorene pripravuje na vojenskú akciu proti Rusku a Bielorusku, povedal štátny tajomník bieloruskej bezpečnostnej rady Aliaksandr Volfovič.

„Bielorusko a Rusko sú v podmienkach ostrej geopolitickej konfrontácie naďalej pod vplyvom rastúcich negatívnych trendov v oblasti bezpečnosti … Aktivity a charakter riešených úloh naznačujú, že Západ sa v skutočnosti otvorene pripravuje na vojenskú akciu proti Rusku a Bielorusku,“ cituje agentúra BelTA Volfoviča.

Predtým bieloruská štátna televízia informovala o „pláne opozície a Západu“ zaútočiť na 4 územia na juhozápade krajiny.

Včera 19:01

Futbalisti FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble zvíťazili nad tímom Stará Ľubovňa Redfox Football 1:0 v piatkovej dohrávke 14. kola MONACObet ligy. Domáci potvrdili 4. miesto v tabuľke a bodovo sa dotiahli na tretie Malženice. Stará Ľubovňa prehrala po dvoch dueloch a je na predposlednej 13. priečke.

Včera 18:58

Letisko Gatwick pri Londýne opätovne otvorilo svoj Južný terminál pre zamestnancov, postupne sa sprístupní aj cestujúcim. Bezpečnostný poplach si v piatok vyžiadal jeho uzavretie a evakuáciu osôb po objavení podozrivého predmetu v batožine. Na mieste preventívne zasahovali policajné jednotky na zneškodňovanie bômb.

Včera 18:43

Taliansky lyžiar Tommaso Sala vynechá pre vážne zranenie kolena celý zvyšok sezóny Svetového pohára i februárové MS v Saalbachu. Dvadsaťdeväťročný špecialista na slalom si v príprave na víkendové preteky SP v Gurgli roztrhol väzy v ľavom kolene a musí podstúpiť operáciu. Zranil sa počas tréningu vo Val Senales. V prestížnom seriáli sa doteraz deväťkrát dostal do elitnej desiatky, vždy v slalome. Informoval portál eurosport.it.

Včera 18:32

Rusko v noci na piatok pri ďalšom rozsiahlom leteckom útoku vypustilo na Ukrajinu 114 bezpilotných lietadiel, z nich 64 zostrelili systémy protivzdušnej obrany a ďalších 41 sa stratilo.

Včera 18:31

Rusko bude pokračovať v testoch svojej novej hypersonickej balistickej rakety Orešnik v bojových podmienkach, povedal v piatok ruský prezident Vladimir Putin. Jej štvrtkové odpálenie na ukrajinské mesto Dnipro označil za úspech.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke stánok s jedlom na Staromestských vianočných trhoch na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave vo štvrtok 21. novembra 2024

Autor: TASR - Pavol Zachar

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali