Bratislava 4. septembra 2024 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)
Europoslanec a predseda mimoparlamentného hnutia Republika Milan Uhrík na sociálnej sieti upozornil na dokument, ktorý 28. augusta schválila vláda a v ktorom súhlasila s niekoľkými veľmi kontroverznými odporúčaniami Rady OSN pre ľudské práva
“Vedeli ste, že vláda Smeru, Hlasu a SNS v auguste schválila zámer na silnejšie uznanie práv LGBTQI+ osôb a na silnejší boj proti islamofóbii a rasizmu?” Prihovára sa vo videu na Facebooku Milan Uhrík. Poukázal tak na materiál dostupný na stránkach Úradu vlády SR s názvom Odporúčania adresované Slovenskej republike počas štvrtého kola Univerzálneho periodického hodnotenia Rady OSN pre ľudské práva. Ten s niektorými pripomienkami schválila vláda na minulotýždňovej 46. schôdzi v rámci rokovaní o tzv. Ostatných materiáloch.
Uhrík otvorene kritizuje, že vláda, ktorej predstavitelia sa často vyjadruju proti ultraliberálnym a progresívnym agendám, v dokumente akceptovala hneď niekoľko odporúčaní na zlepšenie postavenia LGBTQI+ osôb. “V týchto odporúčaniach nás napríklad Spojené štáty americké v bode č. 61 žiadajú, aby Slovensko zlepšilo prístup k spravodlivosti a zaviedlo rovnaké práva pre príslušníkov LGBTQI+ komunity. Stanovisko slovenskej vlády k požiadavke Američanov je – akceptované.” Tvrdí vo videu šéf hnutia Republika. Upozornil aj na ďalší vládou akceptovaný bod č. 44, v ktorom sa hovorí o odporúčaní OSN ohľadom zintenzívnenia ochrany LGBTQI+.
“V bode 223 a 224 nás Rada OSN pre ľudské práva zase žiada o rovnaké práva pre LGBTI, či dokonca o zavedenie faktických zväzkov párov rovnakého pohlavia. Stanovisko vlády SR je v tomto prípade – neakceptované. Ale čuduj sa svete, nie kvôli nesúhlasu, ale kvôli tomu, že to vraj bude zahrnuté v pripravovanej celoštátnej stratégii ochrany ľudských práv.” Pokračuje Milan Uhrík. Dodáva, že okrem toho ďalší zo zaujímavých bodov č. 225 spomína odporúčania zaviesť právny rámec pre páry rovnakého pohlavia, kde vláda znovu odporúčanie akceptovala.
Milan Uhrík spomína i bod č. 81, v ktorom ľudskoprávni aktivisti z OSN dožadujú obmedzenia údajne rastúcej islamofóbie. “To súvisí asi s imigráciou…”, domnieva sa poslanec EP Uhrík. A vláda SR, ako inak, súhlasí s islamofóbiou.”
To, že vláda odporúčania v dokumente uznesením akceptovala podľa Uhríka znamená, že s nimi musí súhlasiť. “Tieto súhlasné ubezpečenia pošle vláda v odpovedi pre OSN. A teraz mi povedzte, že čo si o tom máme myslieť… Vážne, čo je toto, ak nie falošná dvojtvárna politika? Vo videách na Facebooku sa pán Danko a Taraba dušujú, akí sú pronárodní a vo vláda potichu odhlasujú toto v nádeji, že nikto z ľudí si to nečíta a nikto si to nevšimne!”
Na záver Uhrík vyhlásil, že ak by hnutie Republika bolo súčasťou vlády, nedošlo by ku schváleniu uvedených odporúčaní. “Tak isto, ako za takéto veci nehlasujeme ani v Bruseli. Poprosím teda dámy a pánov v tzv. pronárodnej vlády, aby pronárodne nie len rozprávali, ale v prvom rade pracovali. Pri vládnutí nezáleží na rečiach, ale na činoch.”
Rafaj: “Odporúčania” sú len zaobaleným eufemizmom pre nariadenia
Stanovisko Uhríka v komentári na sociálnej sieti podporil aj bývalý poslanec za SNS a neskôr politik práve hnutia Republika Rafael Rafaj. Myslí si, že odporúčania globálnych štruktúr sú vo všeobecnosti len zaobaleným eufemizmom pre nariadenia. “Vidieť to aj z reakcie vládnej moci. Pokiaľ sa nemýlim, ide o “výčitky-odporúčania” na báze ideologických premís a Slovenská republika sa podľa Článku I. neriadi nijakou ideológiou, takže mala by resp. musí suverénne odmietnuť ideologicko-mocenské odporúčania.”
V opačnom prípade by podľa exposlanca Rafaela Rafaja boli akceptované odporúčania neústavné. “A členovia vlády by si zarobili na problém, ak sa niekto na to v budúcnosti pozrie nezaťaženým okom. Som rád, že v Republike sedíme každý vždy len na jednej stoličke! Dobrý ťah, Milan!”, dodal v komentári k Uhríkovmu videu Rafael Rafaj.