V scénke sa ďalej uvádza, že Hlavné správy “nedávno” publikovali (bližšie nešpecifikovaný) článok, ktorý sa vraj neskôr ukázal ako “hlúposť, klamstvo a výmysel”.
Navyše sa vraj portál neospravedlnil za zavádzanie a “veselo píše neoverené správy ďalej”. Deti sa tiež v scénke učili, že zverejňujeme prekladané správy zo zahraničných webov aj s chybami a bez toho, aby sme si overili pravdu.
Keďže ide o dosť silné tvrdenia, ktoré nie sú podložené príkladmi, a keďže súd tento rok vydal predbežné opatrenia o odstránení Hlavných správ z konšpiračných zoznamov, zisťovali sme na ktorej konkrétnej základnej škole sa táto scénka odohrala a či s tým je stotožnené vedenie školy.
Zistili sme, že ide o Základnú školu na Ul. Ing. O. Kožucha v Spišskej Novej Vsi. Jej riaditeľ PhDr. Bohuslav Vaľko potvrdil, že “takéto informácie v scénke mohli zaznieť”.
Podľa slov riaditeľa bola predmetná scénka hraným úvodom vo vestibule, ktorý bol súčasťou Dňa médií, ktorý na škole nedávno organizovali.
“Mali sme mediálny deň, ktorý si pripravovali všetci učitelia v triedach a vychádzali pri tom z informácií, ktoré mali,” uviedol pre HS Bohuslav Vaľko.
“Bola tam aj scénka, ktorú pripravila pani učiteľka spolu so žiakmi a predpokladám, že to tam zaznelo,” dodal riaditeľ s tým, že celé podujatie osobne nevidel kvôli pracovným povinnostiam v zahraničí.
Dodal, že ku daným pasážam zo scénky sa nevie presne vyjadriť, keďže na sociálnych sieťach nie je aktívny a konkrétne v škole tieto pasáže nevidel. Uviedol tiež, že sa to však spomínanom programe “mohlo objaviť”. “Nevidel som scenár, musel by som si to pozrieť…”
Na otázku či išlo o podklad z nejakej konkrétnej učebnice riaditeľ Vaľko povedal, že učebnice na mediálnu výchovu v podstate nie sú, ale existujú rôzne učebné materiály, z ktorých daná učiteľka mohla čerpať.
Hovorí sa, že školstvo je v kríze. A tu vidíme, že je to tak. Učiteľka, ktorá nie je sama schopná kritického myslenia, kľudne napíše do scenára tvrdenia, v ktorých ako papagáj opakuje propagandu, ktorú šíria mainstreamové médiá, aby udusili iné názory a média ktoré ich uverejňujú.
Miesto toho, aby deti učila, aby čítali s porozumením a správy si overovali, táto učiteľka vymýva hlavy deťom nezmyslami nie len o Hlavných správach, ale aj tvrdeniami typu: “Správne. Sme a Pravda sú noviny, ktoré čerpajú informácie z overených a dôveryhodných zdrojov podobne ako RTVS verejnoprávna televízia a rozhlas”.
Hlavné správy číta 1,1 milióna ľudí, iste aj mnohí rodičia detí, ktoré múdra učiteľka tak skvele naučila kritickému mysleniu. Je to hanba, že v učiteľskom povolaní fungujú takíto ľudia, ktorí sami nedokážu rozoznať elementárne atribúty demokracie, ako je napríklad sloboda slova, a deti tým pádom ani nemôžu naučiť nejakému samostatnému uvažovaniu.
Keď deti prišli po takomto mediálnom dni domov a videli otca alebo mamu, ako si čítajú Hlavné správy, iste ich niektoré upozornili, na to, čo sa zo scénky naučili v škole. A rodičia im museli vysvetliť, že ich učiteľka je neschopná kritického myslenia, pomýlená a sama vymletá propagandou.
Už len to, že táto učiteľka si dovolí považovať viac ako milión ľudí za idiotov, ktorí nevedia zhodnotiť, či je médium, ktoré sledujú vporiadku alebo nie, hovorí o mnohom.
Veríme, že väčšina učiteľov vie rozoznať propagandu od pravdy, veríme, že zďaleka nie na každú školu by pozvali adminov nenávistnej stránky Zomri s kuklami na hlavách. Veríme, že nie na každej škole dovolia distribuovať žiakom denník N alebo Sme a že nie na každej škole vychovávajú extrémistov, ktorí chcú zabíjať ľudí s iným názorom.
Veríme, že väčšina učiteľov sú normálni ľudia, so zdravým rozumom a že títo učitelia vychovajú z detí, ktoré im rodičia s dôverou zverujú, riadnych ľudí – samostatných a slobodných. A tam kde to tak nie je, ako napríklad na Základnej škole na Ul. Ing. O. Kožucha v Spišskej Novej Vsi, musia byť bdelí rodičia. Komunikovať s riaditeľom, zriaďovateľom, ktorým je v tomto prípade mesto Spišská Nová Ves, so školskou inšpekciou a s ministerstvom školstva.
Držíme všetkým rodičom palce, aby sa ich deti dostali do dobrých rúk.
Jaroslav Zajac