Moskva 7. júla 2023 (HSP/europeanconservative/Foto:screenshot twitter)
Počas virtuálneho samitu Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (ŠOS), euroázijskej politickej, hospodárskej a bezpečnostnej aliancie, ktorú spoluzaložili Rusko a Čína, ktorý sa konal 4. júla v Indii, vystúpil ruský prezident Vladimir Putin s prejavom k hlavám ostatných členských štátov (Čína, India, Pakistan, Kazachstan, Kirgizská republika, Tadžikistan a Uzbekistan), píše o tom belgický novinár Tristan Vanheuckelom pre The European Conservative
Pri svojom prvom vystúpení na svetovej scéne po zmarenom povstaní šéfa Wágnerovej PMC Jevgenija Prigožina pred takmer dvoma týždňami bolo povinnosťou ruského prezidenta Vladimira Putina vytvoriť pre partnerov a spojencov Ruska obraz politickej stability a sily.
Vo svojom krátkom príhovore ruský líder uviedol, že jeho ľud je “konsolidovanejší ako kedykoľvek predtým”, keďže “jednotu a vysokú zodpovednosť za osud vlasti jasne preukázali ruské politické kruhy a celá spoločnosť, keď sa zjednotili proti pokusu o ozbrojené povstanie”.
Putin ďalej vyjadril vďaku svojim kolegom z ŠOS, ktorí “vyjadrili podporu ruskému vedeniu pri obrane ústavného poriadku, životov a bezpečnosti občanov”.
Ďalej uviedol, že Rusko je a bude naďalej odolávať “vonkajšiemu tlaku, sankciám a provokáciám” prichádzajúcim zo Západu, odkedy Moskva začala tzv. špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine.
Rusko považuje krajiny ako Čína, India a Irán – čo je pre Západ veľmi kontroverzné, v súčasnosti deviaty a najnovší člen ŠOS – za kľúčových partnerov v konfrontácii so Spojenými štátmi a nahradení ich systému, ktorý Moskva označuje ako “unipolárny svetový poriadok”, multipolárnym systémom.
Na ŠOS pripadá spolu 40 % svetovej populácie a viac ako 20 % svetového HDP. Po vstupe Iránu kontroluje približne 20 % svetových zásob ropy.
Okrem toho Bielorusko, najbližší spojenec Ruska, podpísalo memorandum o záväzkoch, ktoré by z neho v prípade ich splnenia urobili v roku 2024 desiateho člena bloku, čím by sa z neho stal väčší hráč na svetovej scéne a zároveň by čelil vplyvu Západu v eurázijskom regióne.
Na ilustráciu tohto trendu Putin vo svojom prejave uviedol, že viac ako 80 % obchodu medzi Čínou a Ruskom sa už uskutočňuje v rubľoch a jüanoch, pričom vyzval ostatných členov ŠOS, aby postupovali rovnako, čím by sa následne obišli sankcie Západu.
India: Nezávislá zahraničná politika
V utorok Naí Dillí uviedlo, že virtuálny formát “v žiadnom prípade neznamená, nenaznačuje, nenaráža na oslabenie cieľov, ktoré sa snažíme dosiahnuť na samite ŠOS”.
Ako však upozornila CNN, hostiteľská krajina India sa mohla postarať o to, aby sa tohtoročný samit bagatelizoval tým, že bude virtuálny.
Len minulý mesiac uskutočnil premiér Módí štátnu návštevu USA s cieľom posilniť vzťahy medzi oboma krajinami – pokrok, ktorý Naí Dillí pravdepodobne nechcelo ohroziť tým, že by ho videli privítať Putina na tomto podujatí.
Zatiaľ čo Západ by rád z Indie urobil regionálneho aktéra, ktorý by vyvažoval moc a vplyv Číny, Naí Dillí verejne nevyjadrilo svoju túžbu prevziať túto úlohu, keďže sa namiesto toho snaží o zahraničnú politiku nezávislú od ktoréhokoľvek zo svojich globálnych partnerov.
Indický premiér Naréndra Módí, ktorý túto zásadu nekonfliktnosti podporil, povedal: “Nevnímame ŠOS ako rozšírené susedstvo, ale skôr ako rozšírenú rodinu.”
Bez toho, aby priamo spomenul vojnu na Ukrajine, Módí dodal, že “bezpečnosť, hospodársky rozvoj, prepojenosť, jednota, rešpektovanie suverenity a územnej celistvosti a ochrana životného prostredia sú piliermi našej vízie ŠOS”.
#WATCH | Prime Minister Narendra Modi at the Shanghai Cooperation Organization (SCO), says “We do not see the SCO as an extended neighbourhood, but rather as an extended family. Security, economic development, connectivity, unity, respect for sovereignty and territorial… pic.twitter.com/3WgYdIagLJ
— ANI (@ANI) July 4, 2023
Na minuloročnom samite ŠOS v Samarkande si Módí vyhradil kritiku na adresu Putina, keď mu povedal, že “dnešná doba nie je dobou vojny”, čo prekvapeného Putina prinútilo reagovať, že “urobí všetko pre to, aby sa to (vojna na Ukrajine) čo najskôr zastavilo”.
Čína: “obojstranne výhodná spolupráca”
Ako uviedla agentúra Sinchua, čínsky prezident Si Ťin-pching poznamenal, že svet “prechádza transformáciou aj otrasmi” a že “zmeny, ktoré sa neudiali za celé storočie, sa odohrávajú rýchlejším tempom”.
Ďalej uviedol, že “ľudská spoločnosť čelí bezprecedentným výzvam. Jednota alebo rozkol, mier alebo konflikt, spolupráca alebo konfrontácia – to sú otázky, ktoré opäť nastoľuje doba”.
Odpoveďou Číny na to bolo, že “želanie ľudí žiť šťastný život” je jej cieľom a že “mier, rozvoj a obojstranne výhodná spolupráca sú nezastaviteľnými trendmi doby”.
Xi ďalej povedal, že členské štáty ŠOS by sa mali držať správneho smeru a posilňovať solidaritu a vzájomnú dôveru. “Fakty ukázali, že pokiaľ budeme mať na pamäti širšie súvislosti, ponesieme zodpovednosť a nebudeme rušení rôznymi druhmi rozptýlenia, budeme schopní chrániť a podporovať bezpečnosť a rozvojové záujmy našich členských štátov,” povedal.
Členské štáty by preto mali “mať na pamäti celkové a dlhodobé záujmy regiónu a robiť zahraničnú politiku nezávisle, aby budúcnosť svojho rozvoja držali pevne vo vlastných rukách,” dodal v nie jemnom úškrnu na adresu Západu.
Po trojhodinovom samite bolo zverejnené spoločné vyhlásenie s približne 5 000 slovami, v ktorom sa okrem iného zdôrazňuje potreba posilniť obchod, prepojenie a spoluprácu v oblasti technológií.
Viac sa dočítate
Kde sa nachádza šéf Wagnerovcov? Lukašenko prezradil miesto a Bielorusko to nie je