Bratislava 25. augusta 2018 (SITA/HSP/Foto:TASR-AP,Drahotín Šulla )
25. augusta
Narodenia
1744 – narodil sa nemecký osvietenský filozof, protestantský kazateľ a literárny vedec Johann Gottfried von Herder. Venoval sa filozofii dejín. Zberateľ ľudových piesní, etnograf, ovplyvnil obrodenecké hnutie slovanských národov. Zomrel v roku 1803.
1918 – narodil sa americký hudobný skladateľ Leonard Bernstein. V tvorbe spájal prvky džezovej a populárnej hudby s tradičnými hudobnými formami. Autor svetoznámeho muzikálu West Side Story, operety Candide, baletov, symfónií, piesní, scénickej a filmovej hudby. Dirigoval Newyorskú filharmóniu a bol významným popularizátorom hudby. Zomrel v roku 1990.
1925 – narodil sa český lekár, psychiater a sexuológ Miroslav Plzák. Autor populárno-náučných kníh o partnerských vzťahoch a manželskom spolužití. Písal tiež divadelné hry a scenáre televíznych inscenácií. Zomrel v roku 2010.
1930 – narodil sa škótsky herec Sir Sean Connery. V roku 1988 získal Oscara pre najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe za film Nepodplatiteľní. Je považovaný za najobľúbenejšieho Škóta a preslávil sa najmä ako agent 007 James Bond, ktorého si zahral sedem ráz. Z ďalších filmov: Vražda v Orient exprese, Vzdialený most, Meno ruže, Highlander, Indiana Jones a posledná krížová výprava, Honba na ponorku, Robin Hood – Kráľ zbojníkov, Šaman, Prvý rytier, Skala, Pasca, Osudové stretnutie, Liga výnimočných. Britská kráľovná Alžbeta II. mu v roku 2000 udelila rytiersky titul.
1941 – narodil sa slovenský horolezec Ivan Fiala. Vyliezol napríklad na Nanga Parbat, južný vrchol Makalu, či Huascarán. Napísal knihy Makalu 1976 a Priateľstvo v srdci Pamíra. Zomrel v júli 2018.
1949 – narodil sa izraelsko-americký hudobník Gene Simmons, vl. m. Chaim Witz. Známy je najmä ako basgitarista hardrockovej kapely Kiss, ktorá vznikla v roku 1973 v New Yorku a známa aj vďaka špecifickému make-upu a kostýmom. Debutovali o rok neskôr eponymným albumom, pričom odvtedy vydali ďalších 19 štúdioviek. Tá zatiaľ posledná s názvom Monster vyšla v roku 2012. Okrem toho majú na konte viacero živých nahrávok, kompilácií a 18. septembra 1978 všetci štyria pôvodní členovia vydali aj sólové albumy. Druhá sólovka s názvom Asshole mu vyšla v roku 2004. Kiss celosvetovo predali viac ako 100 miliónov kópií nahrávok. Medzi ich najznámejšie skladby patria napríklad Rock And Roll All Nite, Shout It Out Loud, Beth, Detroit Rock City, Hard Luck Woman, Calling Dr. Love, Shock Me, I Was Made For Lovin’ You, Forever či Psycho Circus, za ktorú získali v roku 1999 aj nomináciu na cenu Grammy. V roku 2014 ich uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy.
1954 – narodil sa anglický hudobník Elvis Costello, vl. m. Declan Patrick MacManus. Debutoval v roku 1977 albumom My Aim Is True, ktorý v roku 2007 uviedli do Siene slávy Grammy. Celkovo zatiaľ vydal 30 štúdioviek, šesť živých nahrávok a 16 kompilácií. Na konte má cenu Grammy a v roku 2004 ho spolu s T Bone Burnettom nominovali na Oscara za skladbu Scarlet Tide z filmu Návrat do Cold Mountain.
1958 – narodil sa americký režisér, scenárista, producent a animátor Tim Burton. V roku 2006 získal vďaka animovanému filmu Mŕtva nevesta Tima Burtona nomináciu na Oscara v kategórii Najlepší animovaný film. Druhú nomináciu na cenu americkej Akadémie filmových umení a vied mu v roku 2013 v rovnakej kategórii vyniesol Frankenweenie. Preslávil sa v roku 1985 filmom Pee-Weeho veľké dobrodružstvo, po ktorom nasledovali Beetlejuice a Batman. Známy je aj vďaka filmom Nožnicovoruký Edward, Ospalá diera, Planéta opíc, Veľká ryba, Charlie a továreň na čokoládu, Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street, Alica v krajine zázrakov, Temné tiene, Big Eyes alebo Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej.
1967 – narodil sa anglický herec Tom Hollander. Účinkoval napríklad vo filmoch Gosford Park, Enigma, Pýcha a predsudok, Piráti Karibiku: Truhlica mŕtveho muža, Piráti Karibiku: Na konci sveta, Politické kruhy, Hanna, Lásky čas, Mission Impossible: Národ grázlov alebo Tulipánová horúčka. V roku 2016 sa predstavil ako Lance Corkoran v miniseriáli Nočný recepčný.
1970 – narodila sa nemecká supermodelka Claudia Schiffer. V modelingu pôsobí od roku 1987 a okrem účinkovania v rôznych televíznych programoch sa objavila aj v niekoľkých filmoch, napríklad Sám doma a bohatý, Milenci na horách, Black & White, Zoolander či Láska nebeská.
1976 – narodil sa švédsky herec Alexander Skarsgard, syn Stellana Skarsgarda. Známy je najmä ako upír Eric Northman zo seriálu True Blood: Pravá krv. Zahral si aj vo vojnovej minisérii Generation Kill a filmoch Zoolander, Kill Your Darlings, Melancholia, What Maisie Knew, Bojová loď, Východ, Darca, Denník pubertiačky, Zoolander No. 2, Legenda o Tarzanovi alebo Mute.
1981 – narodila sa americká herečka Rachel Bilson. Známa je predovšetkým ako Summer Roberts zo seriálu O.C. California, v ktorom účinkovala v rokoch 2003 – 2007, a Zoe Hart zo série Doktorka Zoe, ktorej hlavnou hviezdou bola v rokoch 2011 – 2015. Ukázala sa aj v seriáloch Buffy, premožiteľka upírov, Tie roky sedemdesiate… či Nashville a hrala vo filmoch Posledný bozk, New York, milujem ťa, Jumper, Denník slobodnej matky, Ako na to alebo American Heist.
1987 – narodila sa americká herečka a modelka Blake Lively, vl. m. Blake Ellender Brown. Známa je predovšetkým ako Serena zo seriálu Gossip Girl, v ktorom účinkovala v rokoch 2007 – 2012. Predstavila sa aj v snímkach ako Sesterstvo putovných nohavíc, Neprijatý? Fpoho!, New York, milujem ťa, Mesto, Green Lantern, Divosi, Navždy mladá, Café Society či Smrtiaci príliv.
Úmrtia
1819 – zomrel škótsky fyzik a vynálezca James Watt. Konštrukciu parného stroja zlepšil natoľko, že sa mohol začať masovo využívať. Narodil sa v roku 1736.
1867 – zomrel anglický fyzik a chemik Michael Faraday. Objaviteľ elektromagnetickej indukcie, zaviedol pojem elektrické a magnetické pole a siločiary. Zaoberal sa elektrochémiou – Faradayove elektrolytické zákony, objavil benzén. Narodil sa v roku 1791.
1900 – zomrel nemecký filozof Friedrich Nietzsche, predstaviteľ iracionalizmu a voluntarizmu. Z diela: Zrodenie tragédie z ducha hudby, Tak vravel Zarathustra a i. Ovplyvnil vývoj filozofie v druhej polovici 19. a najmä v 20. storočí. Narodil sa v roku 1844.
1908 – zomrel francúzsky fyzik Antoine Henri Becquerel, ktorý objavil prirodzenú rádioaktivitu (Becquerelove lúče) a fyziologické účinky rádioaktívneho žiarenia a schopnosť ionizovať plyn. Laureát Nobelovej ceny za fyziku z roku 1903 spolu s Marie Curie-Skłodowskou a Pierrom Curiem. Jeho meno nesie jednotka aktivity žiarenia rádioaktívnych látok. Narodil sa v roku 1852.
1979 – zomrel slovenský sochár Július Bártfay, otec Tibora Bártfaya. Pôsobil ako umelecký rezbár v Nitre, kde si otvoril dielňu. V roku 1913 sa zúčastnil na rezbárskych prácach pavilónu mesta Viedeň na Svetovej výstave vo francúzskom Lyone. Do Francúzska sa vrátil v rokoch 1920 – 1923 ako pomocník v dielňach Bartholomeho, Ateniho a v ateliéri E. A. Bourdella. Pri tvorbe používal mramor, hlinu i drevo. Vystavoval v Nitre, Bratislave, Prahe, v Leviciach, Lučenci. Narodil sa v roku 1888.
1984 – zomrel americký spisovateľ Truman Capote, autor literatúry faktu. Hrdinovia jeho diel sú hľadajúci a zraňovaní: Iné hlasy, iné izby, Lúčna harfa, Raňajky u Tiffanyho, Chladnokrvne. Narodil sa v roku 1924.
2001 – zomrela americká speváčka, herečka a modelka Aaliyah, celým menom Aaliyah Dana Haughton. Počas svojho krátkeho života vydala tri albumy: Age Ain’t Nothing but a Number, One in a Million a Aaliyah. Zahrala si tiež vo filmoch Romeo musí zomrieť a Kráľovná prekliatych. Narodila sa v roku 1979.
2002 – zomrel herec Július Pántik. Dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla (SND), významná bola aj jeho spolupráca s filmom. Hral napríklad v snímkach Varúj…!, Biela tma, Katka, Rodná zem, Frona, Súdim ťa láskou. Do povedomia slovenskej verejnosti sa však zapísal aj ako predstaviteľ Deda Jozefa v detskom televíznom seriáli Bambuľkine dobrodružstvá. V Slovenskej televízii vystupoval v dramatických programoch a v inscenáciách legendárnych bratislavských pondelkov. Spolupracoval tiež s rozhlasom a bol pedagógom na Vysokej škole múzických umení. Narodil sa v roku 1922.
2007 – zomrel básnik, spisovateľ Štefan Žáry. Pracoval ako dopisovateľ ČTK v Ríme a tiež vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ. Počas 2. svetovej vojny bol členom nadrealistickej skupiny, napísal zbierky Zvieratník a Stigmatizovaný vek. Neskoršie zbierky: Dobrý deň, pán Villon, Po mne iní, Púť za kolibríkom, Ikar večne živý, Zázračný triezvy koráb, Dvanásťkrát žena. Autor pásma Múza oblieha Tróju, zbierok Leto nášho dospievania a Smaragdové rúno. Napísal aj prózu Úsmevné údolie a eseje Snímanie masiek. Prekladal z francúzštiny, taliančiny a španielčiny. Manžel spisovateľky Hany Ponickej. Narodil sa v roku 1918.
2012 – zomrel americký astronaut Neil Alden Armstrong. Účastník vesmírnych misií Gemini 8 (1966) a Apollo 11, vďaka ktorej 20. júla 1969 ako prvý človek vykročil na povrch Mesiaca. Vyriekol vtedy pamätnú vetu “Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo”. Na mesačný povrch vystúpil aj Buzz Aldrin. V oblasti Mora pokoja astronauti pracovali zhruba dve a pol hodiny. Tretím členom posádky bol Michael Collins. Misia Apollo 11 odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska 16. júla 1969 a na Zem sa vrátila 24. júla 1969. Narodil sa v roku 1930.
Ostatné udalosti
1975 – Bruce Springsteen vydal album Born to Run.