Bratislava 13. júla 2018 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)
Pred časom sme písali o vystúpení poslankyne Natálie Grausovej v pléne Národnej rady SR, kde sa pýtala na podpis Slovenskej republiky pod Marrakéšskou deklaráciou, ktorou sa štáty EÚ zaväzujú k zabezpečeniu riadenej migrácie Afričanov do Európy. Poslankyňa Grausová smerovala interpeláciu na predsedu vlády Petra Pellegriniho, ktorý bol povinný do 30 dní na ňu odpovedať – a to sa aj stalo.
Interpelácia je formálna otázka poslanca parlamentu konkrétnemu členovi vlády, na ktorú je tento povinný v stanovenej časovej lehote odpovedať. Poslankyňa Grausová vo svojej interpelácii premiérovi konštatovala, že Marrakéšska deklarácia je dokument, ktorým sa štáty EÚ hlásia k záväzku prijímať migrantov, a ktorý porušuje platnú ústavu a zákony Slovenskej republiky. Pýtala sa, či toto nie je konfliktom záujmov, kto za SR deklaráciu podpísal, aký mal mandát, a tiež aj na to, koľko peňazí štát doposiaľ na migrantov vynaložil.
Odpoveď predsedu vlády Pellegriniho vyznieva tak, že on sa s Marrakéšskou deklaráciou v plnom rozsahu stotožňuje. Tvrdí, že „keďže deklarácia je i podľa svojho názvu dokumentom politickým, nie právnym, jej text nebol nikým za SR podpisovaný. Zúčastnené štáty ho odsúhlasili aklamáciou. To však neznamená, že SR nebola zapojená do prípravy deklarácie z Marakéša a nemala možnosť sa k jej obsahu vyjadriť. Podpora SR vychádza zo základných politických a právnych princípov, na ktorých je budovaná naša moderná štátnosť a ktoré sú explicitne vyjadrené aj v jej základnom zákone, Ústave SR.“
Pellegrini sa ďalej odvoláva na našu medzinárodnú povinnosť dodržiavať Ženevský dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951 a naznačuje, že tento dohovor od Slovenska očakáva práve takéto správanie.
Premiér síce súhlasí, že „politický tlak na plnenie právne nezáväzných dokumentov nemožno podceňovať“, ale súčasne hovorí, že „SR žiadny záväzok prijímať migrantov z Afriky na seba neprevzala, pretože nič také nie je súčasťou politickej deklarácie z Marrakéša“.
Premiér potom ešte odpovedal na otázku ohľadne objemu finančných prostriedkov, ktoré štát doposiaľ vynaložil na migrantov, vyčíslil sumy rádovo v stovkách tisíc eur. V závere potom označil argumentáciu a tvrdenia Grausovej za vykonštruované a vecne nepodložené.
Marrakéšska politická deklarácia – vybrané pasáže (Plné znenie deklarácie nájdete napríklad tu):
My, ministri zahraničných vecí, vnútra, integrácie, zodpovední za migráciu a vysokí predstavitelia týchto krajín: …Slovensko, … prijímame Marákešsky program na roky 2018 – 2020, čo zahŕňa tak súčasné politické vyhlásenie, ako aj cielený operačný akčný plán …
…cieľom Agendy trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030 je … uľahčiť usporiadanie, bezpečnosť, pravidelnú a zodpovednú migráciu a mobilitu ľudí, a to aj prostredníctvom implementácie plánovaných a dobre riadených migračných politík…
…podporovať riadenú migráciu a mobilitu najmä mladých ľudí a žien medzi Európou a severnou, západnou a strednou Afrikou a v rámci týchto regiónov…
…Partneri Rabatského procesu … podporujú budovanie kapacít vnútroštátnych inštitúcií v oblasti azylových systémov…
… budú podporovať prijatie miestnych, národných a regionálnych akčných plánov zameraných na definovanie postupov na účinnú reakciu, najmä v prípade masívneho presídľovania ľudí…
…podporovať integráciu utečencov a násilne presídlených osôb do hostiteľských komunít…
…opakujú ich podporu princípu nenavracania a súhlas s uprednostňovaním dobrovoľného návratu.
V súvislosti s vyššie uvedenými citátmi z Marrakéšskej deklarácie by možno bolo zaujímavé sa pána premiéra opýtať, ako súvisí jeho tvrdenie, že „SR žiadny záväzok prijímať migrantov z Afriky na seba neprevzala, pretože nič také nie je súčasťou politickej deklarácie z Marrakéša“ napríklad s faktom, že SR svojím schválením Marrakešskej deklarácie vyhlasuje, že bude podporovať „budovanie kapacít vnútroštátnych inštitúcií v oblasti azylových systémov“.
A tiež, ktoré že sú to tie základné politické a právne princípy, o ktorých pán premiér hovorí, že sú uvedené v Ústave SR, na základe ktorých SR podporuje Marrakešskú deklaráciu. Konkrétne napríklad, kde v Ústave je napísané, že Slovensko má „podporovať riadenú migráciu a mobilitu najmä mladých ľudí a žien medzi Európou a severnou, západnou a strednou Afrikou“. Prípadne, kde Ústava prikazuje „podporovať integráciu utečencov a násilne presídlených osôb do hostiteľských komunít“.
Ivan Lehotský
Obrázky: originál interpelácie poslankyne Národnej rady Natálie Grausovej a odpovede predsedu vlády Petra Pellegriniho