Čo odhalila správa Európskej komisie o stave právneho štátu na Slovensku? Šokujúci detail

❚❚

Bratislava 26. júla 2024 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)

 

Európska komisia vydala 24. júla 2024 svoju výročnú správu o stave právneho štátu v EÚ. Už piatym rokom k celkovej správe prikladá správy z jednotlivých členských štátov. To, čo na jednotlivých správach zo Slovenska za roky 2020-2024 upúta asi najviac je časť, kde je uvedený zoznam zdrojov z ktorých neznámy autor správy za Slovenskú republiku čerpal pri tvorbe jednotlivých správ

vlajky EÚ
Ilustračné foto

Právny štát 2024 = Mediálny obraz o ňom

.

Pri hlbšej analýze tejto časti jednotlivých správ je vnímateľný trend nárastu počtu zdrojov z článkov konkrétnych mediálnych titulov, ako sú Aktuality.sk, Denník N, Denník SME, TA3, RTVS, CAS.sk, Denník Postoj, HNOnline, Noviny.sk, Sita, Teraz.sk, The Slovak Spectator (SME), ale aj na správy so zahraničných, napr. AP News, BIRN, El Espaňol, Euractiv, Idnes.cz, Politico, Reuters, The Guardian.

Kým v správe z roku 2020 v zozname zdrojov nefiguruje jediný článok zo spomenutých médií a zdroje tvoria odkazy na hodnotenia a vyjadrenia v subjekte zainteresovaných organizácií a inštitúcií, správa z roku 2024 sa odvoláva na článok uverejnený v jednom z týchto médií 53 krát.

.
denníky zoznam zdroje
Zoznam zdrojov, z ktorých neznámy autor čerpal najviac

Vyvoláva to dojem, že právny štát na Slovensku v roku 2024 je taký, ako o ňom napíšu autorovi správy blízke médiá. Autor správy je podľa toho síce sčítaný, disponuje kritickým myslením v súlade s príručkou Denníka N, nakoľko dôsledne cituje len tie „správne“ médiá, avšak o jeho odbornej spôsobilosti podávať správu o stave právneho štátu na Slovensku môžeme vážne pochybovať.

Zaujímavosťou je, že v poznámke pod čiarou sa odvoláva aj na vyjadrenie ministra vnútra pre denník standard.sk, ale v zozname citovaných zdrojov štandard.sk uviesť autor „zabudol“.

Medzi organizáciami, ktorými viedol autor správy virtuálne rozhovory nechýbajú: Investigatívne centrum Jána Kuciaka, Transparency International, Via Iuris, Zastavme korupciu. Komisia viedla rozhovory s týmito nikým nevolenými organizáciami:

Organizácie
Organizácie

Pri hodnotení stavu súdnictva sa autor správy ani v jedinom prípade neoprel o odborné články zverejnené na portáli pravnelisty.sk.

V súvislosti s reformou trestnoprávnych predpisov a zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry informáciu o tom, že Ústavný súd vo svojom rozhodnutí konštatoval, že zrušenie ÚŠP, hoci v skrátenom legislatívnom konaní vykonala súčasná zákonodarná moc v súlade s Ústavou SR uvádza správa len v poznámke pod čiarou.

.

Autor správy v oblasti zavedenia záruk, pokiaľ ide o odvolávanie členov Súdnej rady, konštatuje, že sa nedosiahol žiadny pokrok a nová vláda, parlament a nový prezident odvolali svojich nominantov pred skončením ich funkčného obdobia. Autor ale zabudol uviesť, že súčasný právny stav navodila novela ústavy z dielne Ministerstva spravodlivosti na čele ktorého stála Mária Kolíková ešte v decembri 2020, keď sa Matovičova vláda opierala o ústavnú väčšinu v parlamente. A že súčasná vládna moc ústavnou väčšinou na vykonanie potrebných zmien nedisponuje.

V Správe autor „zabudol“ uviesť pošliapavanie právneho štátu zo strany sudcu najvyššieho súdu JUDr. Klimenta, ktoré v niekoľkých prípadoch konštatoval vo svojich rozhodnutiach ústavný súd.

Autor nezabudol pochváliť fungovanie reformovanej súdnej mapy Márie Kolíkovej, pričom v tomto prípade kritické hlasy publikované sudcami na Právnych listoch sa k nemu nedostali.

363ka autorovi správy spávať nedá už niekoľko rokov. Pričom opomenie spomenúť, že Generálny prokurátor ju doteraz vždy použil vtedy, keď zistil, že bol počas vyšetrovania porušovaný zákon zo strany vyšetrovacích orgánov. A navyše preto, lebo sťažnosti obvinených voči konaniu prokurátorov úradu špeciálnej prokuratúry vybavoval, rozumej hádzal do koša, šéf ÚŠP, Daniel Lipšic.

 

.

Odporúčania na vylepšenie právneho štátu

Vo výročnej správe adresovanej Slovensku dáva Európska Komisia Slovensku odporúčania na vylepšenie právneho štátu. V tej tohtoročnej sú to tieto:

Výročná správa
Výročná správa

Pri analýze výročných správ z predošlých rokov je možné zistiť, že sa tieto odporúčania s 90% opakujú už v správach od roku 2022. To znamená, že tieto odporúčania komisie ignorovali aj predošlé vládne garnitúry. A kritika len tej súčasnej za to, že právny štát na Slovensku „nevylepšila“ v súlade s týmito odporúčaniami, nie je na mieste.

 

Dvojitý meter Európskej komisie

V Správe o stave právneho štátu v rámci celej EÚ je možné vnímať dvojitý meter v súvislosti s legislatívou, ktorou sa jednotlivé štáty snažia dostať pod kontrolu vplyv zahraničných aktérov na vnútorný politický život.

Európska komisia konštatuje, že v niektorých štátoch únie sa navrhli alebo prijali opatrenia, v ktorých sa uvádza potreba riešiť zahraničný vplyv, čo vyvolalo obavy dotknutých mimovládnych organizácií. Ako príklady uvádza zákon na ochranu národnej suverenity, ktorý začal fungovať v Maďarsku a návrh zákona o označovaní zahraničných agentov, ktorý pripravila SNS na Slovensku, ktorým by zaviedol povinné označovanie organizácií, ktoré prijímajú finančné prostriedky zo zahraničia nad určitú prahovú hodnotu ako “organizácie so zahraničnou podporou”.

Európska komisia „prehliadla“ prijatie zákona o zahraničnom vplyve, ktoré bez mediálneho humbuku uviedlo do života Francúzsko.

A dvojitý meter prejavil autor celkovej správy aj vo veci verejnoprávnych médií. Kým na transformáciu RTVS na STVR s cieľom navodiť verejnoprávny charakter slovenského telerozhlasu zákonnou cestou v súlade s právnym rámcom SR sa pozerá s obavami, prevrat v poľských verejnoprávnych médiách, ktoré na prelome roka vykonala nová Tuskova vláda „zabudne“ spomenúť.

 

Prečítajte si tiež

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:35

Terorizmus ako príčinu zrútenia nákladného lietadla neďaleko litovského Vilniusu v súčasnosti nie je možné vylúčiť, povedal novinárom šéf polície Arunas Paulauskas. K nehode došlo v pondelok ráno o 4.30 h. TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

 

10:33

Štyri obete si vyžiadala tlaková níž Bert, ktorá cez víkend zasiahla Spojené kráľovstvo a spôsobila záplavy. V dôsledku nepriaznivého počasia krajinu v pondelok sužovali dopravné obmedzenia. Informuje o tom TASR podľa správy agentúry AFP.

Vlakové spojenia z Londýna na juhozápad boli zrušené a železničná doprava bola narušená aj v strednom Anglicku.

10:29

Dôvera v českú ekonomiku tento mesiac vzrástla. Prispelo k tomu zvýšenie oboch zložiek súhrnného indexu – dôvery spotrebiteľov aj podnikateľov. TASR o tom informuje na základe výsledkov najnovšieho prieskumu, ktoré v pondelok zverejnil Český štatistický úrad (ČSÚ).

Podľa prieskumu sa kombinovaný index dôvery v českú ekonomiku v novembri 2024 zvýšil medzimesačne o 1,2 bodu na 98 bodov. Prieskum ukázal, že indikátor spotrebiteľskej dôvery v Česku v novembri 2024 vzrástol o 0,9 bodu na 101,6 bodu, čo je jeho najvyššia hodnota od mája.

10:27

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán za účasti zástupcov vlády, zamestnávateľských zväzov a odborov podpísal v pondelok mzdovú dohodu na nadchádzajúce tri roky. S odvolaním sa na server index.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

V roku 2025 sa garantovaná minimálna mzda zvýši o sedem percent a minimálna mzda o deväť percent.

10:16

Cena elektrickej energie pre Slovensko s dodaním v budúcom roku dosiahla v piatok (22. 11.) na pražskej burze PXE úroveň 110,32 eura za megawatthodinu (MWh). 

Vo štvrtok (21. 11.) dosiahla cena elektrickej energie najvyššiu hodnotu tohto roka, keď sa dostala na úroveň 114,09 eura/MWh. Nové tohtoročné maximum zaznamenala aj cena zemného plynu, ktorý sa taktiež vo štvrtok dostal na najvyššiu úroveň, a to 48,303 eura/MWh.

10:03

Druhá najväčšia talianska banka Unicredit v pondelok oznámila, že ponúkla 10,1 miliardy eur za kúpu konkurenčnej banky BPM. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

“Európa potrebuje silnejšie a väčšie banky, ktoré jej pomôžu rozvíjať ekonomiku a pomôžu konkurovať ostatným veľkým ekonomickým blokom,” uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ UniCredit Andrea Orcel.

09:57

Nemecko urobilo viacero chýb pri podpore Kyjeva, vrátane príliš neskorého dodania potrebných zbraní po februári 2022, keď Rusko rozpútalo vojnu na Ukrajine. Vyhlásil to v nedeľu nemecký minister hospodárstva a vicekancelár Robert Habeck. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA.

Minister zároveň vyjadril nespokojnosť s oneskorenými dodávkami tankov Leopard a povedal, že situácia sa teraz opakuje v súvislosti s riadenými strelami Taurus.

Robert Habeck
Na snímke nemecký minister pre klímu a hospodárske záležitosti Robert Habeck
09:42

Vývoz plynu z Ruska do Európy cez Ukrajinu je v pondelok stabilný napriek sporu medzi ruským plynárenským gigantom Gazpromom a rakúskou spoločnosťou OMV, ktorý viedol k zastaveniu dodávok do Rakúska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Gazprom 16. novembra zastavil dodávky pre OMV, keďže pohrozila, že zadrží časť platieb za plyn ako kompenzáciu za arbitráž. Súd totiž priznal rakúskej firme v spore s ruským plynárenským gigantom náhradu škody vo výške 230 miliónov eur.

09:40

Európska únia (EÚ) a Čína sa blížia k vyriešeniu sporu o clá na dovoz elektrických vozidiel vyrobených v ázijskej krajine do európskeho bloku. Povedal to koncom minulého týždňa Bernd Lange, predseda výboru pre medzinárodný obchod v Európskom parlamente, pre nemeckú televíziu NTV. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Európska únia minulý mesiac rozhodla o zvýšení ciel na elektrické vozidlá vyrobené v Číne až na 45,3 %.

09:37

Najnebezpečnejším miestom pre ženy je ich vlastný domov, pričom v minulom roku bolo denne zabitých partnerom alebo členom rodiny priemerne 140 žien a dievčat, oznámili v pondelok dva úrady OSN. TASR o tom informuje podľa správy tlačovej agentúry AP.

Celosvetovo bol intímny partner alebo rodinný príslušník v roku 2023 zodpovedný za smrť približne 51.100 žien a dievčat. V roku 2022 udávajú odhady 48.800 obetí, uviedli Úrad OSN pre rodovú rovnosť a posilnenie postavenia žien (UN Women) a Úrad OSN pre boj proti drogám a kriminalite (UNODC).

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke chameleón počas podujatia AkvaTera v Košiciach

Autor: TASR – František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Dušan Hirjak

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali