Bratislava 9. novembra 2021 (HSP/Foto:Pixabay)
Na vladyku Milana sa so svojím problémom obrátila 21-ročná mladá žena, ktorej mama podľa jej slov chce mať kontrolu nad všetkým a občas ťažko prijíma jej rozhodnutia
„Budem mať 22 rokov. Chcela by som sa poradiť, ako si počínať vo vzťahu s mojou mamou, nakoľko niekedy je to veľmi náročné. Mám pocit, že všetko musí byť po jej, nad všetkým mať kontrolu a jednoducho občas ťažko prijíma moje názory, teda skôr rozhodnutia,“ píše v úvode svojho statusu mladá žena. Dodáva:
„Snažím sa ju rešpektovať, ale nie je to jednoduché nakoľko vždy mi niečo ‚rozkáže‘ a ja to musím splniť. Hlavne čo sa týka môjho priateľa. Vždy musím byť načas doma, nesmieme spolu tráviť dlhší čas a jednoducho mám pocit, že ho celkovo neprijíma. V skratke mi dáva najavo, že nech si vyberiem medzi ním a ňou, čo ma veľmi bolí a zároveň aj frustruje jej nepochopenie z tejto strany.“
„Nerozumie tomu, že si chcem budovať vzťah s iným človekom, mám pocit, že žiarli. Taktiež to trápi môjho priateľa, pretože sa cíti nechcený v našej rodine. Oboch milujem, ale takto sa cítim ako na dvoch stoličkách. Mnohokrát sa pokúšam s ňou komunikovať, ale márne. Samozrejme nechcem nikoho zraniť. Prosím, poraďte mi, ako postupovať, cítim sa bezradne v tejto situácii,“ uzatvára mladá žena.
Matka môže vidieť ohrozenia, alebo môže byť príliš naviazaná na dcéru
Odpoveď na jej problém poskytol o. Milan Kmec – predseda rady pre mládež pri Košickej Eparchii.
„Hneď v úvode chcem oceniť Váš postoj, že v opísanej situácii nerezignujete, nikoho nechcete odstrčiť, ale hľadáte riešenie. A práve na tomto postoji by som chcel ponúknuť odpoveď, pretože bude vyžadovať isté úsilie. Rád by som Vám totiž ponúkol pozrieť sa na vašu situáciu z inej perspektívy, a teda nie ako problém, ale ako príležitosť pre požehnanie. Vychádzam z toho, že Vaša situácia môže mať dva dôvody.
Na jednej strane môže mama vidieť niečo ohrozujúce vás vo vašom vzťahu s priateľom, čo vy pre zaľúbenosť nevidíte. Ak by to bolo tak, potom vaša poslušnosť voči mame (rešpektovanie trvania času s priateľom) môže pre vás a pre váš vzťah priniesť veľa dobrého. Vo vás to vycibrí cnosť poslušnosti voči autorite, ohraničený čas s priateľom vás zároveň bude nútiť, čo najlepšie využiť spoločné chvíle na budovanie vášho vzťahu a taktiež ponúkne priestor pre vášho priateľa budovať to známe ‚v dobrom, aj v zlom‘ – teda, či pri vás ostane, aj napriek týmto prekážkam.
Druhý dôvod vašej situácie môže byť prílišná naviazanosť mamy na vás, pre ktorú vidí vášho priateľa ako konkurenciu. Či to vychádza z nejakého zranenia, nenaplnenia, alebo iného vnútorného motívu, jedno je isté, treba to uzdraviť. A kto iný jej v tom môže pomôcť, ak nie práve vy, ktorá ju poznáte a milujete. Prvým a najdôležitejším krokom sú v tomto prípade modlitba za vašu mamu a prijatie daného vnútorného rozpoloženia vašej mamy, a to tak, že s ňou nebudete bojovať, nasilu presviedčať, lebo v tomto prípade je to zbytočné. Naopak trpezlivosťou s ňou, trávením času s ňou, keď ste doma a rozprávaním sa jej dávajte lásku a úctu. A keďže to pociťuje aj váš priateľ, tak určite by som k tomu pozval aj jeho. Aby sa modlil za vašu mamu, za váš vzťah a napriek neprijatiu pestoval v sebe úctu k vašej mame. A práve takto jej môžete pomôcť vnútorne sa s tým celým vyrovnať.
Keďže nepoznám osobne vašu situáciu, ponúkol by som vám spojiť riešenia oboch možných dôvodov vašej situácie. Stretávajte sa s priateľom. Avšak rešpektujte čas, ktorý Vám stanoví mama a tento čas využívajte, čo najlepšie pre budovanie vášho vzťahu. Spokojne sa cez rande aj pomodlite za vašu mamu, za váš vzťah a rozprávajte sa o tom celom. Určite nepomôže, ak budete na vašu mamu nadávať, súdiť ju a kritizovať. Avšak modlitbou, úctou a rešpektom vyriešite veľa. Zároveň trávte čas aj s mamou napriek tomu, že bude sa k vášmu vzťahu vyjadrovať. A ak cítite vnútornú potrebu jej to celé povedať, ako to vidíte, a pritom ona vás nepočúva, skúste jej napísať o tom celom list,“ poradil žene o. Kmec.
Na záver pripomenul činnosť Rady pre mládež Košickej eparchie, ktorá ponúka pre mladých možnosť online rozhovorov s názvom Uchom a srdcom. „Ak by ste sa teda chceli o danej situácii viac porozprávať, neváhajte nás kontaktovať cez www.aetos.sk,“ upresnil a na záver dodal:
„Prajem Vám veľa sily, hlboký vzťah s vašou mamou a zároveň pevný a napĺňajúci vzťah s vašim priateľom.“