Bratislava 31. augusta 2024 (HSP/Foto:Facebook)
Ale čo je to vlastne za podnik, ten Globsec? Tento víkend totiž znovu organizuje veľkú konferenciu. Tak sa na to spolu pozrime:
Nikdy som nerozumel, ako je možné, že na organizovanie medzinárodnej konferencie akejsi mimovládky majú ísť štátne peniaze. V minulosti Ľuboš Blaha odhalil, že tam skončili státisíce. A dobre že sa nezastavil svet, keď mali akciu v Bratislave. Dokonca aj za pandémie mohli zasadať, hoci Matovič zrušil športové podujatia, návštevy divadiel, a ďalšie skupinové udalosti! Súčasná vláda však už nie je ich aktivitám naklonená, a tak si našli priestor v Českej republike. Na tri dni budú okupovať Prahu a šíriť tam svoju „transatlantickú“ ideológiu…
Tamojšia vláda aj s prezidentom isto horia nedočkavosťou privítať reprezentantov západu, ktorí majú jasný pohľad na otázky „globálnych hrozieb“ – keď na webe Globsecu máte samostatnú kolónku venovanú Ukrajine, ale ani zmienky o Gaze, viete si utvoriť obraz o ich prioritách a svetonázore…
Nehovoriac o tom, že majú washingtonskú „pobočku“ s názvom Globsec US Foundation.
Na podujatí vystúpi Petr Pavel aj Petr Fiala, a účasť prisľúbila aj von der Leyenová. Či bude medzi zástupcami 70 krajín aj diskutér s Ruskej federácie, sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť. Ale ak bude, potom predpokladám, že pôjde o „disidenta“ či „politického väzňa“…
Základný problém s touto akciou dokážeme identifikovať komparatívnou analýzou. Zoberme si najprv hlavné témy Globsecu: Hybridné hrozby, rast autoritárskych režimov, umelá inteligencia, či vojna na Ukrajine a Blízkom východe (tú druhú majú, domnievam sa čisto subjektívne, len ako povinný „prívesok“).
A teraz sa, pre porovnanie, pozrime na aktuálne témy z hľadiska medzinárodnej bezpečnosti, ktorým sa venuje zoskupenie štátov BRICS. Vytvorili totiž spoločný protiteroristický program. Ich aktivity sú plne koordinované s OSN, a podliehajú medzinárodnému právu, rešpektujúc individuálne zákony členských štátov. Náplňou programu je vytváranie potrebnej legislatívnej bázy a posilňovanie opatrení v boji proti terorizmu, napríklad potláčanie šírenia extrémistických ideológií. Zahŕňa boj proti organizovanému zločinu a obchodu s drogami, ako aj ochranu hraníc členských štátov BRICS pred možnou infiltráciou teroristov. Súčasne sa zameriava na ochranu kritickej infraštruktúry.
Tomu sa, prosím, hovorí program svetovej bezpečnosti. Navyše zastrešený lídrami a vládami.
Podľa slov Vladimíra Putina je tento druh globálnej spolupráce v dnešnom svete nevyhnutný. Prezident Ruskej federácie apeluje na potrebu tvorby a posilňovania medzištátnych vzťahov na základe všeobecne uznávaných noriem a medzinárodného práva. Iba pri rešpektovaní multipolárneho svetového poriadku je možné efektívne potláčať nebezpečenstvo terorizmu a medzinárodného zločinu.
Samozrejme, našinci z Globsecu – a nejdem sa pýtať, kto ich financuje… – o tomto nechcú ani počuť. Nedokážem si predstaviť, že by pri ich agende, postavenej na vojne na Ukrajine, mohli čo i len brať do úvahy myšlienku boja proti terorizmu spoločne so štátmi BRICS. Veď tým vládnu aj „autokrati“! A autokrati sú v našom „demokratickom“ videní sveta neprípustní…
Napokon, čokoľvek a ktokoľvek s iným pohľadom je neprípustný tiež.
Keď Globsec hovorí o „demokratickej stabilite“ strednej a východnej Európy, myslí na prepojenia s transatlantickou komunitou. Sami to píšu na svojom webe. Je zrejmé, že k týmto hlavičkám zatiaľ ešte paradigmatická zmena svetového poriadku nedorazila. Bez urážky.
Je to podobná situácia ako s našimi novinármi, mimochodom: buď o multipolárnej budúcnosti nevedia, alebo ju vedome ignorujú. Čo je horšie?
Ale keď odmietame prijať vedomie o globálnych zmenách, ako chceme potom riešiť otázky globálnej bezpečnosti? A ďalej: Ako môžeme riešiť otázky globálnej bezpečnosti, keď sa negatívne ohradzujeme, vymedzujeme voči iným zoskupeniam, než je NATO alebo EÚ?
Veď na uplynulých ročníkoch Globsecu vystúpili Čaputová, Zelenský, Scholz, Tusk, alebo filozof Fukuyama, ale neviem o tom, že by nechali vystúpiť aj mysliteľov z alternatívnych myšlienkových prúdov typu Žižek alebo Dugin. Alebo hoci aj Chmelára či Blahu.
Keď však odmietame vidieť mnohofarebný svet otvorenými očami; keď odmietame čo i len snahu vcítiť sa do človeka z iného civilizačného okruhua porozumieť mu, potom sú naše vystúpenia o svetovej bezpečnosti len rečníckou estrádou.
Ostáva veriť, že nikdy viac za naše peniaze…
Prečítajte si tiež: