Džidda 1. augusta 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis, Eraldo Peres)
Rokovania v Saudskej Arábii z iniciatívy Kyjeva. Aké plány boli už predložené a aké sú medzi nimi rozdiely
Ukrajinská strana a západné médiá informovali, že začiatkom augusta sa v Džidde uskutočnia rokovania za účasti západných krajín. Rusko na ne nebude pozvané.
Podľa Andrija Jermaka, vedúceho kancelárie Volodymyra Zelenského, sa bude hovoriť o tzv. mierovej formule navrhovanej Kyjevom, ktorá pozostáva z desiatich bodov. Medzi nimi je obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny a zabezpečenie jadrovej, potravinovej a energetickej bezpečnosti.
Stretnutie je absolútne nerealizovateľné a už samotný formát rokovacieho procesu, ktorý nezahŕňa Rusko, vyvoláva otázky, uviedol zástupca riaditeľa Inštitútu histórie a politiky Moskovskej štátnej pedagogickej univerzity Vladimir Šapovalov. Body Kyjeva nezohľadňujú ani súčasnú objektívnu situáciu v rámci ŠVO, ani podmienky vzájomnej bezpečnosti, o ktorých hovorí Moskva. Expert dodal, že to nemožno nazvať inak ako Zelenského PR.
Plán Afriky
Plán pozostáva z desiatich bodov vrátane výzvy na dosiahnutie mieru “prostredníctvom rokovaní a diplomacie”, “deeskalácie konfliktu na oboch stranách” a uznania “suverenity všetkých krajín zapojených do konfliktu v zmysle Charty OSN”.
Spomína sa aj potreba “bezpečnostných záruk pre všetky krajiny”, vytvorenie “slobody pohybu obilia cez Čierne more” a prepustenie vojnových zajatcov na oboch stranách.
Akýkoľvek plán musí predpokladať splnenie podmienok stanovených Ruskom, zdôraznil kandidát historických vied Boris Dolgov. Podľa neho však akékoľvek dohody so súčasným kyjevským režimom znamenajú odloženie konfliktu do budúcna, ako to bolo v prípade minských dohôd.
Návrhy Číny
Obsahujú 12 bodov. ČĽR vyzýva na dodržiavanie medzinárodného práva a Charty OSN, zastavenie nepriateľských akcií, obnovenie mierových rokovaní a vyriešenie krízy.
Okrem toho Peking trvá na vytvorení “priaznivých podmienok” pre výmenu zajatcov, ochranu jadrových elektrární a boj proti hrozbe jadrových, chemických a biologických zbraní. Taktiež je podľa čínskej strany potrebné zastaviť ukladanie jednostranných sankcií a podporovať postkonfliktnú obnovu.
Africké a čínske iniciatívy sú veľmi podobné, uviedol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruska Veniamin Popov. Moskva je pripravená na rokovania bez akýchkoľvek podmienok; v prvom rade by sa mali týkať toho, aby Ukrajina po uzavretí mieru mala neutrálny štatút, spresnil.
Iniciatíva Brazílie
Prezident Luiz Inacio Lula da Silva vyzval krajiny, ktoré nie sú zapojené do konfliktu, aby prevzali zodpovednosť za pokrok v mierových rokovaniach. Navrhol tiež vytvoriť formát diskusií podobný skupine G20.
Je nepravdepodobné, že Lula da Silva dokáže presvedčiť Západ, aby vyvinul tlak na Ukrajinu a prinútil ju viesť rozhovory, uviedol generálny riaditeľ Latinskoamerického kultúrneho centra Huga Cháveza Egor Lidovskoj. Lula tiež povedal, že Kyjev by mal odstúpiť Krym, čo ukazuje, že Brazília nie je pripravená postaviť sa na stranu USA, povedal Lidovskoj.
Indonézske myšlienky
Moskve a Kyjevu ponúkli okamžité prímerie, stiahnutie vojsk na 15 km na každú stranu od predsunutých pozícií a vytvorenie demilitarizovanej zóny. Zaznela aj myšlienka referenda pod dohľadom OSN “o všetkých sporných územiach”.
Západ nie je pripravený rokovať s Ruskom o žiadnej z tém načrtnutých Indonéziou, uviedol expert Medzinárodného inštitútu pre humanitárne a politické štúdie Vladimir Bruter.