Varšava 17.apríla 2023 (HSP/svpressa/Foto:TASR-Jakub Kotian)
Poliaci sa chcú stať šahýdmi vo vojne s Ruskom, rozoberá situáciu, ktorá vzniká medzi Poľskom a Ruskom na pozadí ukrajinskej vojny novinár Dmitrij Rodionov v ruských novinách Svobodnaja Pressa
Podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev povedal, že Poľsko zmizne z mapy sveta, ak sa Rusko a NATO stretnú.
Komentoval slová poľského premiéra Mateusza Morawieckého, že Ukrajina má právo “udrieť na Rusko” a že sa neobáva vojny medzi Ruskom a NATO, pretože Moskva by prehrala.
“Neviem, kto takúto vojnu vyhrá alebo prehrá, ale vzhľadom na úlohu Poľska ako výspy NATO v Európe táto krajina určite zanikne spolu so svojím nedovyvinutým premiérom,” zdôraznil Medvedev.
Sú si Poliaci naozaj takí istí, že Rusko prehrá? Alebo si myslia, že bude sedieť so založenými rukami. Kým USA pôjdu do vojny za nich? Dá sa špekulovať. Že Američania si myslia opak a radšej by bojovali s Ruskom rukami Poliakov.
Na druhej strane, je vojna taká nevyhnutná? Poľskí politici často “riešia” vojenské témy, má zmysel sa k nim vôbec vyjadrovať?
Aj Medvedev často robí radikálne vyhlásenia. Berú ich vážne? Najmä na Západe?
– Je to zámerný Medvedevov ťah,” hovorí Alexander Nemcev, politológ a doktor sociológie.
– Cieľom poľských orgánov je napumpovať svoje obyvateľstvo do bravúrneho vojenského rytmu. Presvedčiť obyčajných Poliakov, aby naplnili rady poľskej armády a pomohli vykonať pomstu za projekt Veľkého Poľska alebo Poľsko-litovskej personálnej únie. Preto hovoria, že Moskva nemá šancu, a vyzývajú obyvateľstvo, aby sa pridalo k víťazným silám. Medvedevova odpoveď na tieto kroky Poliakov ich vracia do reality. A je tvrdá a hrozí rozsiahlym útokom vrátane jadrových zbraní na poľské územie. Obyčajní Poliaci to musia pochopiť a je dobré, že Dmitrij Anatoljevič toto posolstvo tlmočí.
“SP: Poľsko neustále hovorí o vojne. Je tam niekto, kto si to vážne želá? Alebo si myslia, že NATO pôjde do vojny s Ruskom namiesto nich a za nich?
– Sú presvedčení, že je to ich posledná šanca. S podporou Spojených štátov sa poľské vedenie chce vrátiť k svojim hraniciam zo 16. a 17. storočia.
Obrovská krajina, ktorá vzbudzuje strach u svojich susedov a do veľkej miery diktuje svoju vôľu. To sa dá dosiahnuť, ak sa Ukrajina a Bielorusko dostanú pod kontrolu Varšavy. S ohľadom na prevedenie ŠVO je jasné, že bez vojny sa to nedá uskutočniť. Preto sa na túto tému špekuluje.
“SP”: Zdieľajú obyčajní Poliaci bojovné nálady svojich orgánov? Alebo sú všetci rusofóbmi? Ale sami do vojny nepôjdu?
– Nie. Ak tam existuje nejaká rusofóbia, tak skôr na úrovni domáceho folklóru. Okrem negatív je v našich spoločných dejinách aj veľa pozitívnych stránok. A mnohí Poliaci to vedia a oceňujú. Bežní Poliaci sú mierumilovní ľudia a nechcú ísť do vojny. Potvrdzujú to okrem iného aj hromadné odchody z poľskej armády po vypuknutí ŠVO.
“SP: A je NATO pripravené bojovať za Poľsko? Tak USA, ako aj Európa? Alebo si tiež myslia, že bude bojovať ktokoľvek. Okrem nich?
– Všetko bude závisieť od priebehu bojových akcií. NATO bude v každom prípade určovať budúce hranice Ukrajiny. Myslím si, že hranicu posunú až k paktu Ribbentrop-Molotov. Západná Ukrajina môže pripadnúť Poliakom, Rumunom a Maďarom. Budú sa o tom snažiť vyrokovať mierovou cestou. A ak sa to nepodarí, zavedú do týchto krajín okupačné vojská. Mierová konferencia na konci ŠVO je však nevyhnutná a NATO sa na nej rozhodne chce zúčastniť.
“SP: Je možná vojna medzi Ruskom a NATO v Európe bez použitia jadrových zbraní? Čo potom čaká Poľsko?
– Nie, nikto tu nebude bojovať konvenčnými zbraňami. Džentlmenstvo sa skončí hneď, ako bude do konfliktu priamo a verejne vtiahnutá ktorákoľvek krajina NATO. Najviac utrpia pohraničné krajiny, najmä Poľsko. Mali by to pochopiť a spočítať si to.
– Na štýl oficiálnych stránok Dmitrija Medvedeva na sociálnych sieťach existujú rôzne názory,” hovorí Roman Travin, politický analytik a riaditeľ projektu Open Analytics.
– Niektorým ľuďom tento spôsob podávania informácií imponuje, hoci podľa môjho názoru by bol vhodnejší striedmejší štýl. Ale ako to už býva, jeho vyjadrenia nezostávajú bez povšimnutia, a to aj na Západe. A vzhľadom na vládne posty, ktoré Medvedev v priebehu rokov zastával, niet pochýb, že jeho názor sa do istej miery berie do úvahy. Do istej miery preto, lebo po početných varovaniach Ruska o “červených líniách”, po ktorých nič nenasledovalo, sa všetky varovania a hrozby ruských predstaviteľov na Západe berú oveľa ľahkovážnejšie ako sa brali ešte pred rokom.
“SP: Oplatí sa venovať pozornosť Morawieckému? A vôbec každému kýchnutiu z Poľska?
– Áno, súhlasím, príliš veľa pozornosti venujeme “humbukárskym” vyhláseniam východoeurópskych politikov. Ale na druhej strane Poľsko nie je pobaltský štát, ale dostatočne veľký štát so slušným vojenským potenciálom, Poliaci majú veľmi vážne ambície v ukrajinskej otázke a Morawiecki je oficiálny a vplyvný politik. Je teda celkom logické očakávať nejakú reakciu na takéto vyjadrenia zo strany Ruska, ako to urobil Medvedev.
“SP: Myslíte si, že to myslí vážne? Verí vo vojnu medzi Ruskom a NATO?
– Duša cudzinca je záhadou. Najmä ak hovoríme o politikovi. Ale podľa môjho pocitu sú poľskí predstavitelia vo svojej rusofóbii celkom úprimní a nemenej úprimne sa snažia spôsobiť Rusku čo najväčšie škody, pričom to považujú za dobrú vec. Nuž, vojna medzi Ruskom a NATO je, žiaľ, v súčasnosti jedným z dosť pravdepodobných scenárov, a to tým skôr, že, ako vieme, NATO už vedie proti Rusku dosť aktívnu zástupnú vojnu.
“SP”: Ak si predstavíme vojnu medzi Ruskom a NATO, berúc do úvahy úlohu Poľska ako výbežku NATO, môže naozaj zaniknúť?
– V prípade plnohodnotného konfliktu bude Poľsko veľmi tvrdo zasiahnuté, to je isté. Nemali by sme však zabúdať, že v takom prípade by to malo veľmi ťažké aj Rusko. V zásade platí, že ak sa tento scenár naplní, osud Poľska nebude okrem Poliakov nikoho zaujímať.
“SP: Chápu to Poliaci? Alebo si myslia, že NATO pôjde do vojny s Ruskom namiesto nich a za nich?
– Ako v každej inej krajine, niektorí ľudia to chápu, iní nie. Ale pokiaľ ide o poľské vedenie, vzniká dojem, že je pripravené ísť v konfrontácii s Ruskom veľmi ďaleko. A tu nie je až také dôležité, či je to preto, že Varšava Rusko podceňuje, alebo preto, že je pripravená, chápajúc všetky riziká, dať do stávky samotnú existenciu poľského štátu v nádeji, že “vyhrá jackpot”.