Tel Aviv 6. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Bilal Hussein)
Najnovší raketový útok Iránu ukázal zraniteľnosť izraelského systému protivzdušnej obrany a naznačuje, že dlhšia výmena úderov nemusí byť v prospech Izraela, píše Guardian
Po útoku Iránu na Izrael izraelskí predstavitelia uviedli, že ich obrana odolala. Zatiaľ čo sa Izrael pripravuje na odvetný úder, analytici sa domnievajú, že tieto pôvodné správy mohli byť zavádzajúce a mohli by zmeniť kalkuláciu izraelskej reakcie, ak sa Izrael obáva, že sa dostane do dlhodobého “raketového ping-pongu” s Iránom, najmä ak si Teherán v budúcnosti vyberie ľahšie ciele.
Satelitné zábery a zábery zo sociálnych médií ukázali, že raketa za raketou zasiahli leteckú základňu Nevatim v Negevskej púšti a spôsobili prinajmenšom niekoľko sekundárnych výbuchov, čo naznačuje, že napriek toľko propagovanej účinnosti izraelských systémov protivzdušnej obrany boli iránske údery závažnejšie, ako sa doteraz uvádzalo.
Odborníci, ktorí analyzovali zábery, zaznamenali najmenej 32 priamych zásahov leteckej základne. Zdá sa, že žiadny z nich nespôsobil vážne škody, ale niektoré dopadli blízko hangárov, v ktorých sa nachádzajú izraelské lietadlá F-35, ktoré patria k najcennejším vojenským prostriedkom krajiny. Hoci sa nezdalo, že by strely zasiahli lietadlá na zemi, napriek tomu by mali smrtiaci účinok, ak by boli vypálené na mesto, ako je Tel Aviv, alebo ak by boli namierené na iné dôležité ciele, ako sú ropné rafinérie Bazan Group neďaleko Haify, čo by mohlo spôsobiť ekologickú katastrofu v blízkosti veľkého izraelského mesta, píše sa v publikácii.
„Základným faktom zostáva, že Irán dokázal, že môže tvrdo zasiahnuť Izrael, ak bude chcieť,“ napísal Decker Eveleth, analytik spoločnosti CNA Research and Analysis Group, ktorý pre blog analyzoval satelitné snímky.
“Letecké základne sú ťažko dosiahnuteľné ciele, ktorých zasiahnutie pravdepodobne nespôsobí veľa obetí. Irán by si mohol vybrať iný cieľ – napríklad husto zaplnenú pozemnú základňu IDF alebo cieľ v civilnej štvrti – a raketový útok naň by spôsobil veľký počet obetí. Ďalším problémom pre Izrael je ekonomická stránka dlhotrvajúcej série úderov proti Iráncom.
Zásoby izraelskej protivzdušnej obrany sú drahé a obmedzené, čo znamená, že krajina by sa mohla stať zraniteľnejšou voči iránskym úderom, ak by konflikt pokračoval.
„Vzhľadom na to, že Izrael sa už zrejme verejne zaviazal k úderu na Irán, pravdepodobne to nebude poslednýkrát, čo uvidíme výmenu rakiet,“ píše Eveleth. – „Obávam sa, že z dlhodobého hľadiska pôjde o výmenu, ktorú si Izrael nebude môcť dovoliť, ak sa tento konflikt predĺži.
Iránske vzdušné sily boli uvedené do stavu plnej pohotovosti v očakávaní izraelského odvetného úderu. Očakáva sa, že úder zasiahne iránske zariadenia v priebehu nasledujúcich 24 hodín.
Iránci tiež uzavreli vzdušný priestor na západe krajiny až do 9. októbra a námorné lode krajiny zmenili svoje rozmiestnenie.