Čo bolo za návrhom zrušiť kvóty na slovenskú hudbu v rádiách? A prečo odrazu niet toho, kto by sa k návrhu hlásil?

❚❚

Bratislava 21. októbra 2021 (HSP/Foto:Pixabay,TASR-Martin Baumann)

 

Je to zvláštne: koalícia sa chystala presadiť nenápadné zrušenie kvót na podiel hrania slovenskej hudby v rádiách. A keď sa pobúrená verejnosť začala pýtať, čo to má znamenať, odrazu sa všetci tvária, že to nechcú

rádio
Ilustračné foto

Pred niekoľkými rokmi vláda (ešte tá predošlá) prijala zákon, ktorý komerčným rádiám predpísal, že minimálne 25 percent hudby, ktorú hrajú, musí byť zo slovenskej produkcie. Napriek obavám vtedajšej opozície sa tento krok ukázal ako správny. Strach z negatívnych dopadov na rádiá či poslucháčov bol neodôvodnený a naopak, slovenskí hudobníci, speváci, textári a ďalší ľudia z brandže, ale aj mnohí poslucháči si toto opatrenie na ochranu slovenskej hudby pochvaľovali.

.

O to väčším prekvapením bolo, keď ešte vlani v októbri prišla ministerka Natália Milanová (nominantka OĽaNO) s návrhom tieto kvóty zrušiť. Mnoho ľudí to pobúrilo, návrh vyvolal množstvo protestov a bolo jasné, že jeho prijatím by vznikla ďalšia barikáda, na ktorú by vyšla tentoraz už aj časť malomestskej kaviarne, tá umelecká.

 

.
Odrazu niet toho, kto to chcel?

To si uvedomil aj šéf OĽaNO Igor Matovič a zrátal si, že na tomto by on a jeho partia vcelku zbytočne stratili body. Preto opäť raz urobil jeho typický obrat. Opäť je to on, kto je za dobrého, a kto všetko sám hrdinsky zachraňuje. Postavil sa na stranu muzikantov a vyhlásil: „Stretol som sa s pani ministerkou a poprosil som ju, aby na zrušenie 25-percentnej kvóty ministerstvo zabudlo!“

Natália Milanová
Na snímke ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽaNO)

Milanová preto návrh stiahla, ale medzitým sa začal vecou zaoberať výbor Národnej rady pre kultúru a médiá. Zasadnutie sa konalo v utorok 19. októbra 2021 a bolo peknou ukážkou toho, o čom je dnes politická realita na Slovensku.

Na spomínanom zasadnutí výboru nepadol ani jediný argument, prečo by malo nejaký zmysel neochraňovať slovenskú hudbu. Odrazu aj všetci poslanci z koalície boli za zachovanie kvót, nebolo toho, kto by sa zastal návrhu kvóty zrušiť – azda čiastočne s výnimkou zástupcu rádií, ktorý sa ozval, že problém s kvótami by mohli mať rádiá zamerané na špecifické druhy hudby, aká sa na Slovensku príliš nepestuje. Na to mu však odpovedal zástupca autorov, spevák Peter Lipa: „Treba veriť slovenským mladým ľuďom. Verte, že napríklad slovenský hip-hop je taký úspešný, že ak ho rádiá budú hrať, tak bude počúvanejší ako ten zahraničný“.

 

Prečo vlastne? Vraj pre zavádzanie nepovinnej smernice…

Parlamentný výbor predvolal ministerku, aby prišla vysvetliť, prečo vôbec s návrhom na zrušenie kvót vyrukovala. Milanová sa však prísť neodvážila, namiesto seba na schôdzu poslala štátneho tajomníka Ministerstva kultúry Radoslava Kutaša. Ten síce sebavedomo odpovedal na všetky otázky, ale vlastne nevysvetlil, prečo ministerstvo chcelo taký zákon prijať. Teda ak nebudeme za odpoveď považovať Kutašovo priznanie, že celá vec sa stala v rámci toho, že ministerstvo zavádza „európsku smernicu“.

.

Lenže čo je „európska smernica“? Oblasť kultúry je jednou z oblastí, ktoré spadajú do výlučnej právomoci členských štátov, a v ktorých EÚ nemá žiadnu zákonodarnú právomoc. Slepá aplikácia „európskej smernice“ – nejakého bezpredmetného výplodu bruselských byrokratov – nie je teda ničím iným, než bohapustou výhovorkou a alibizmom, prejavom klasickej úradníckej „predpokakanosti“. Ak, samozrejme, nechceme za vecou vidieť niečo iné. No povedzte, čo by kto na ministerstve mohol mať z toho, aby ukrátil slovenských muzikantov o peniaze, ktoré by namiesto toho odtekali zahraničným firmám, majiteľom autorských práv?

Poviete si, sú aj dôležitejšie veci než nejaké kvóty na púšťanie slovenskej hudby v rádiách. Tento prípad je však učebnicovým príkladom, dobrou ilustráciou toho, ako táto antikorupčná a transparentná vláda funguje aj v iných oblastiach: kam sa pozriete, všade spoza nabubrelej antikorupčnej fasády presvitá nekompetentnosť, arogancia, necitlivosť – a zbabelá servilnosť voči Bruselu aj vo veciach, kde to vôbec nie je treba.

A tiež akási nenápadná, utajená, ale predsa prítomná zaujatosť, alebo aspoň ľahostajnosť voči všetkému, čo je slovenské. Niekomu by mohlo v hlave skrsnúť aj iné podozrenie, ale to u antikorupčnej vlády neprichádza do úvahy.

Ivan Lehotský

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:20

Česká vláda v stredu schválila dva zákony, ktoré majú umožniť jednorazovo priznať finančnú kompenzáciu obetiam komunistického režimu – tým, ktorí boli prinútení k odchodu z krajiny alebo boli pod tzv. ochranným dohľadom. V prípade odškodnenia by malo ísť o sumu 100.000 českých korún (takmer 4000 eur).

Včera 20:19

Ruská centrálna banka zareagovala na prudký pokles kurzu rubľa a oznámila, že zastavuje nákup devíz až do konca roka. Cieľom je podľa nej zmierniť tlak na finančné trhy, keďže kurz ruskej meny klesol od začiatku augusta o viac než štvrtinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 20:19

Po poškodení dvoch komunikačných káblov v Baltskom mori poľský premiér Donald Tusk v stredu navrhol vytvorenie spoločnej misie na ochranu infraštruktúry v tejto oblasti po vzore už existujúcej misie NATO známej ako Baltic Air Policing, ktorej cieľom je strážiť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy.

Včera 19:53

Francúzsky výrobca automobilových komponentov Valeo zruší v Európe približne tisíc pracovných miest. Uviedla to v stredu agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s informáciami. Väčšinu pracovných pozícií zruší firma na domácom trhu, kde údajne zatvorí dva závody.

Včera 19:30

Spojené štáty uvalili sankcie na ďalších 21 vysokopostavených predstaviteľov Venezuely za ich rolu pri potlačení protestov po júlových sporných prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Nicolás Maduro, oznámil v stredu nemenovaný americký predstaviteľ.

Včera 19:13

Neprocesný senát Vrchného súdu v srbskom meste Nový Sad v stredu rozhodol o prepustení bývalého srbského ministra výstavby, dopravy a infraštruktúry Gorana Vesiča z väzby po tom, čo ho zadržali v súvislosti so zrútením strechy novosadskej železničnej stanice. Nešťastie z 1. novembra si vyžiadalo 15 obetí na životoch.

Včera 19:13

Verdikt v súdnom procese s francúzskou nacionalistickou političkou Marinou Le Penovou padne 31. marca 2025, oznámil v stredu súd v Paríži. Le Penová je obvinená zo sprenevery finančných prostriedkov Európskeho parlamentu. Prokuratúra pre ňu žiada päťročné väzenie a rovnako dlhý okamžitý zákaz výkonu verejnej funkcie.

Marine Le Penová
Na snímke francúzska politička Marine Le Penová prichádza do súdnej siene na posledný deň procesu v Paríži 27. novembra 2024
Včera 18:47

Cena kávy Arabica vzrástla v stredu na najvyššiu úroveň za takmer polstoročie a priblížila sa k historickému maximu tesne nad 3,37 USD za libru.

Včera 18:38

Izrael v stredu informoval Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, že sa odvolá proti vydaniu zatýkacieho rozkazu na svojho premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Oznámil to v stredu Netanjahuov úrad.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali