Washington 5. septembra 2023 (HSP/globaltimes/Foto:Twitter)
Prezident USA Joe Biden tento týždeň navštívi Indiu a Vietnam. Možno očakávať, že dôležitým cieľom tejto návštevy je posilnenie vzťahov medzi USA a ázijskými krajinami, pričom cieľom je Čína
To, či strategický prístup USA k Číne pôjde ďaleko a či bude oddelenie mäkké alebo tvrdé, však v konečnom dôsledku závisí od domácej politiky USA.
S blížiacim sa volebným rokom sa pozornosť tejto politickej drámy v USA upriamila na Donalda Trumpa. Polarizácia americkej politiky sa zintenzívnila a pravicové a protičínske frakcie naďalej zvyšujú tlak verejnej mienky.
Budúci rok je nielen rokom volieb, ale aj rokom súdu pre bývalého prezidenta, ktorý sa uchádza o prezidentský úrad.
Dátum súdneho procesu v prípade údajného Trumpovho pokusu o zvrátenie výsledkov volieb v roku 2020 je naplánovaný na 4. marca 2024. Superutrok sa uskutoční 5. marca, keď budú republikánski voliči vo viac ako desiatke štátov hlasovať o prezidentskom kandidátovi strany.
Súdny proces ovplyvní Trumpove vyhliadky na jeho opätovné zvolenie. Po nedávnych trestných stíhaniach proti Trumpovi však jeho podpora vzrástla na počte a sile, čím sa jeho základňa medzi republikánskymi voličmi v primárkach stala pevnejšou.
Hoci má Trump v rámci Republikánskej strany zjavné politické výhody, čelí aj významným súdnym prekážkam. Súdny proces s Trumpom a ďalšími 18 obžalovanými v Georgii sa bude vysielať naživo na internete.
Americkí politici z oboch strán využívajú a dokonca prehlbujú polarizáciu voličov na rozšírenie svojho politického vplyvu. Preto sa v tejto ostrej konfrontácii zintenzívnila diskusia o zahraničnej politike USA vrátane politiky voči Číne.
Časopis Foreign Affairs 25. júla uverejnil rozsiahly komentár s názvom “Prípad pre tvrdý rozchod s Čínou”, ktorý mal veľmi silný tón. “Tvrdý rozchod” sa vzťahuje na komplexné oddelenie.
Len nedávno Trump vyhlásil, že ak by bol zvolený, zaviedol by všeobecné 10-percentné základné clo na dovoz do USA. Niektorí republikánski prezidentskí kandidáti sa vyjadrili, že požadujú zrušenie štatútu trvalých normálnych obchodných vzťahov Číny.
Marjorie Taylor Greeneová, verná podporovateľka Trumpa, 31. augusta na verejnom podujatí vyhlásila, že vzostup krajín BRICS je pre USA “zničujúci”, pretože oslabuje americký dolár a Američania prichádzajú na mizinu.
Je zrejmé, že existuje možnosť, že USA by mohli skĺznuť k tomu, že sa stanú uzavretejším a pravicovejším národom.
Titulok správy denníka The Wall Street Journal z 28. augusta znie: “Svet uvažuje o druhej Trumpovej vláde”. V správe sa uvádza, že hoci do prezidentských volieb v USA zostáva viac ako rok, spojenci a protivníci na celom svete už začali uvažovať – a dokonca plánovať – o návrate Trumpa do Bieleho domu.
Polarizácia politiky USA nevyhnutne zhorší extrémnu politiku krajiny voči Číne. Aj keď Trump nebude opätovne zvolený, jeho republikánsky nástupca túto dynamiku pravdepodobne nezmení a bude pravdepodobne pokračovať v pravicovej ceste, ktorú Trump nastolil, inak riskuje stratu podpory radových voličov.
Pred tromi rokmi sa Trump vo svojom tweete prirovnal ku kráľovi a citoval amerického filozofa a spisovateľa Ralpha Waldo Emersona, ktorý varoval: “Keď udriete na kráľa, musíte ho zabiť.”
Väčšina ľudí si tento výrok vysvetľuje tak, že ak sa vám nepodarí zabiť kráľa, budete nakoniec čeliť odplate zo strany kráľa.
Ak Trumpovi konkurenti nedokážu Trumpa definitívne poraziť, musia zvážiť, čo by znamenalo jeho znovuzrodenie. To platí rovnako pre lídrov na celom svete: Americká domáca politika určí, ako sa zmení zahraničná politika Washingtonu.
Prečítajte si tiež:
- Tucker Carlson je podľa maďarského politológa hlasom slobodnej Ameriky
- Reakcia voličov na obvinenia Trumpa ukazuje, že jeho kandidatúra je pre demokraciu v USA dobrá
- “Falošné správy”: Tím DeSantis vyvracia Trumpovo tvrdenie