Peking 19. júna 2023 (HSP/asiatimes/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)
Nové medializované správy podporujú teóriu, že Covid pravdepodobne unikol z čínskeho laboratória, kde vedci údajne skúmali koronavírusy, konštatuje Michelle Bentley pre Asia Times
Čína opäť čelí obvineniam, že epidémiu Covid-19 spôsobil únik z jedného z jej laboratórií a že tento výskum súvisí s biologickými zbraňami.
Je to otázka, ktorá sa kladie takmer od začiatku pandémie: bol Covid-19 prirodzeným vypuknutím alebo chorobou, ktorá unikla z čínskeho laboratória vo Wuhane?
Nedávna správa Sunday Times tvrdí, že noviny videli dôkazy o tom, že Čína vyvíjala nebezpečné koronavírusy v spolupráci s čínskou armádou na údajné účely biologických zbraní. Správa tvrdí, že tento výskumný program by mohol byť pravdepodobným zdrojom pandémie.
Obvinenia
Nové obvinenia sú založené na “stovkách dokumentov” vrátane dôverných správ a zápisníc, e-mailov a vedeckých prác, ako aj na rozhovoroch s predstaviteľmi amerického ministerstva zahraničných vecí, ktorí skúmali zdroj pandémie.
V správe sa tiež uvádza, že výskumníci z laboratória vo Wuhane boli v novembri 2019 prevezení do nemocnice s “príznakmi podobnými Covidu”.
Čo spôsobil Covid-19, sa skúmalo už skôr, ale tieto štúdie nie sú jednoznačné. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vykonala v januári 2021 inšpekciu.
Hoci jej vyšetrovatelia nedokázali jednoznačne nájsť prirodzený zdroj ochorenia, zároveň uviedli, že náznaky, že Covid-19 unikol z laboratória, sú “veľmi nepravdepodobné”. Napriek tomu WHO uviedla, že nedostatočná transparentnosť Číny sťažila vyšetrovanie a že to bol dôvod, prečo sa nemohli vyjadriť ani v jednom prípade.
Čína stále trvá na tom, že neexistuje žiadny dôkaz, že Covid-19 pochádza z laboratória.
Naozaj zaujímavé na novej správe nie je len to, že sa v nej uvádza, že má nové dôkazy, ale aj to, že podľa jej údajov čínski vedci skúmali koronavírusy v súvislosti s biologickými zbraňami.
V článku citujú amerického vyšetrovateľa, ktorý tvrdí, že čínski vedci pracujú na vakcíne. Tvrdí, že čínska armáda chcela vakcínu na očkovanie vlastného obyvateľstva, ak by niekedy chcela použiť vírus na biologické zbrane. V správe sa uvádza, že s vakcínou by Čína “mohla mať zbraň, ktorá by zmenila rovnováhu svetových síl”.
Tvrdenia, že Čína vyvíja biologické zbrane, vyslovil Dany Shoham, bývalý izraelský spravodajský dôstojník a expert na biologické zbrane. Iní toto obvinenie rázne odmietajú. V správe Národnej spravodajskej rady USA sa o Covid-19 uvádza: “Usudzujeme, že tento vírus nebol vyvinutý ako biologická zbraň.”
Ďalšie kroky – viac údajov?
Čo by teda mohol zvyšok sveta urobiť s týmito novými obvineniami – ak vôbec niečo?
Spor o to, či Covid-19 vytvorili čínski vedci, je stále rovnako aktuálny ako predtým. Štáty môžu mať pocit, že potrebujú viac informácií.
Niečo podobné sme už videli v Sýrii v súvislosti s chemickými zbraňami, ktoré sa údajne použili počas tamojšieho konfliktu. Napriek tomu, že bývalý prezident USA Barack Obama označil použitie chemických zbraní za “červenú čiaru”, Washington uviedol, že nechce konať, kým nebude mať pocit, že dôkazy o použití chemických zbraní sú nespochybniteľné.
Biologické zbrane sú podobne ako chemické zbrane hroznou formou zbraní hromadného ničenia (ZHN). Práve preto, že tieto zbrane sú také hrozné, musia byť štáty opatrné. Každé obvinenie, že krajina porušila pravidlá týkajúce sa ZHN, bude kontroverzné. Politici si budú chcieť a mali by si byť istí faktami.
Jednou z možností je teda ďalšie vyšetrovanie, prípadne prostredníctvom medzinárodnej organizácie, ako je WHO. Toto vyšetrovanie by však bolo náročné z viacerých dôvodov.
Vyšetrovanie by bolo ťažké nielen preto, že Čína ešte nie je úplne transparentná. Táto otázka je problematická aj z dôvodu dvojakého použitia. Biologický výskum nemusí nevyhnutne znamenať biologické zbrane.
Výskum sa vykonáva aj na dobré účely – napríklad na dosiahnutie pokroku v medicíne. A tieto dva typy výskumu vyzerajú rovnako. Takže aj keby Čína vyvíjala vakcínu, bolo to z dôvodov verejného zdravia alebo na vytvorenie obrany proti biologickým útokom iných?
Biovojenský výskum sa dá tiež ľahko utajiť. Vedecké experimenty sa zvyčajne uskutočňujú v malých a utajených zariadeniach, pričom sa používajú zariadenia, ktoré sa dajú rýchlo demontovať, ak existuje podozrenie, že na ne zaklopú inšpektori.
Možnosti opatrení
Čo ak chce medzinárodné spoločenstvo prijať ďalšie opatrenia? Štáty by mohli podať oficiálnu sťažnosť, že Čína možno porušila Dohovor o biologických zbraniach (BWC) z roku 1972.
Dohovor je právne záväzná zmluva, ktorá zakazuje držbu a používanie biologických zbraní. USA už skôr uviedli, že “nemajú dostatočné informácie” na to, aby mohli určiť, či Čína dodržiava BWC.
Sťažnosti možno podávať prostredníctvom Organizácie Spojených národov. V roku 2022 Bezpečnostná rada OSN zamietla takúto sťažnosť Ruska voči Ukrajine. Štáty by sa mohli odvolať na Medzinárodný súdny dvor, ale s tým môžu byť spojené právne problémy – najmä vzhľadom na to, že nie všetky štáty podpísali BWC. Štáty môžu tiež zvolať mimoriadne zasadnutie signatárov BWC, aby prediskutovali možné porušenie dohovoru.
Sťažnosť by však nemusela priniesť veľký úžitok. BWC bol široko kritizovaný, pretože nemá overovací mechanizmus, takže má len malú priamu právomoc nad tým, čo štáty robia. Podaním sťažnosti by sa však táto otázka aspoň otvorila na medzinárodnej úrovni.
Ďalšou potenciálnou možnosťou je mechanizmus generálneho tajomníka OSN na vyšetrovanie údajného použitia chemických a biologických zbraní. Táto možnosť je však neistá, pretože umožňuje vyšetrovanie skutočného použitia biologických zbraní.
Ale aj keby sa ukázalo, že Covid-19 unikol z laboratória, takmer určite by išlo o náhodu a nie o jednoznačný prípad biologickej zbrane.
Ďalšou možnosťou pre medzinárodné spoločenstvo je, že neurobí nič. V článku Sunday Times sa tvrdí, že sa v ňom uvádzajú nové údaje, ale nie sú nespochybniteľné. A dokonca aj samotné nastolenie otázky biologických zbraní vo vzťahu k Číne by bolo diplomaticky sporné a rozčerilo by veľa politických pier.
Medzinárodné spoločenstvo preto nebude chcieť v spore o Covid-19 pokračovať, pokiaľ nebude mať definitívne dôkazy o čínskom programe biologických zbraní. Vzhľadom na povahu biologického výskumu sa nám však takúto istotu možno nikdy nepodarí získať.