Pri aktuálnom trestnom stíhaní v pozemkovej kauze ide o to, že pozemok, ktorý môže mať teraz trhovú hodnotu až milión eur, bol v roku 1999 v priebehu pár dní vydržaný a prepísaný postupne až na Kisku. Jeho pôvodný majiteľ, popradský zubár Ján Franc sa o tom dozvedel až v roku 2015, ale po podaniach a sťažnostiach na polícii a prokuratúre a následne tiež po kontaktovaní Kisku osobným listom neuspel.
Polícia okolnosti prípadu za takmer dva roky nevyšetrila a podanie Franca uzavrela ako priestupok, a to na základe sporného znaleckého posudku. Popradská polícia totiž dala pozemok ohodnotiť znalcovi z odboru poľnohospodárstva, a ten vypočítal hodnotu pozemku na 119,84 eura. Na základe toho polícia prípad ďalej riešila len ako priestupok, čo denník SME otitulkoval ako „Kiskovi dala polícia v kauze jeho pozemku za pravdu“.
Pritom niekoľko metrov od Kiskovho pozemku boli tiež lúky, a teraz sa tam pripravuje výstavba rodinných domov. Pôvodne aj tieto pozemky získal Kiska, ale po rozvode pripadli jeho exmanželke. Cena daných stavebných pozemkov tam je okolo 120 eur za štvorcový meter a nie za 12-tisíc štvorcových metrov, ako bolo v znaleckom posudku pre políciu v prípade Kiskových pozemkov. Reálna trhová hodnota Kiskovho obrovského pozemku pod Tatrami tak môže siahať až k jednému miliónu eur.
K spomínanému pozemku sa najprv v roku 1999 vydržaním a pochybným prepisom na katastri dostala dnes už zlikvidovaná eseročka Agras z Veľkého Slavkova. Pri zápise o vydržaní malo byť údajne napísané, že sa tak na katastri stalo so súhlasom nadriadeného, čo by naznačovalo, že niektorí úradníci mohli mať o tom pochybnosti. To by bolo logické, keďže len rok predtým sa na základe darovania z otca na syna menil majiteľ a vydržanie za rok nie je možné. Navyše Franc pozemky prenajal a za celú dobu za ne poberal nájom.
Agras pozemky po vydržaní predal istému obyvateľovi obce Lučivná a následne ich kúpil Kiska. Všetko sa udialo za pár dní. Spôsob, akým sa prevody udiali, je typický pre 90. roky. Vtedy sa na získanie majetkov používali biele kone, falošné zápisnice a podpisy.
Pozemky susediace cez cestu s Kiskovými vlastní Ondrej Žemba, ktorý bol v tom čase označovaný za popradského mafiánskeho bosa.
Kiska v pozemkovej kauze tvrdí, že o žiadnom podvode nevie a pozemky vo Veľkom Slavkove uvádzal vo svojom majetkovom priznaní. Pozemky Kiska kúpil v roku 1999 za 54-tisíc korún, čo je teraz v prepočte asi 1800 eur.
Prezidentovi pred dvoma rokmi napísal popradský zubár Ján Franc, ktorý ho informoval o tom, že o pozemky prišiel podvodne vydržaním a Kiska teraz vlastní jeho pôdu, a preto by sa s ním rád osobne stretol. Kiska mu pozemky vrátiť odmietol a odporučil mu, nech sa o ne súdi.
Franc, ktorému pozemok daroval otec, ho v minulosti prenajal poľnohospodárskemu družstvu Mlynica, ktoré mu platilo nájom. Až v roku 2015, keď zvažoval predaj pozemku, zistil, že o pozemok ešte v roku 1999 prišiel. Je otázne, či o dlhodobom nájme Francovho pozemku Kiska naozaj nevedel. Ak totiž družstvo vykonávalo v zmysle nájomnej zmluvy napríklad kosenie trávy, je otázne, či si Kiska nevšimol, že mu 17 rokov niekto kosí pozemok. Tiež je otázne, prečo družstvo platilo nájom Francovi, keď Francove pozemky boli už oficiálne napísané na Kisku.
Ku kauze sa vyjadril aj sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin, ktorý sa domnieva, že Kiska bol súčasťou tejto organizovanej skupiny a nie poškodeným ako sa snaží štylizovať:
Na okresnom súde pred senátom JUDr. Radačovského prebieha súdny spor o vlastníctvo k 1,2 hektára pozemku pod Tatrami v obci Veľký Slavkov. Účastníkom sporu je Andrej Kiska, ktorý sa k sporu vyjadril, že ide o smutný príbeh, lebo ide o dvoch poškodených. Ja si dovolím oponovať, lebo jediným poškodeným v tomto prípade je MUDr. Franc, ktorý tieto pozemky dostal od svojho otca pred 19 rokmi a pred dvoma rokmi zistil že ich vlastní Andrej Kiska. V tomto prípade sa s najväčšou pravdepodobnosťou jedná o organizovanú zločineckú skupinu, ktorá fungovala v tom čase v Poprade, ktorej súčasťou bol asi aj Andrej Kiska. Poviem čo ma k tejto úvahe vedie.
Predstavte si, že vlastníte pozemok, prenajímate ho družstvu Mlynica, platia vám nájom a po 17 rokoch zistíte, že nie ste vlastník a že v katastri je zapísaný Andrej Kiska. Tento pozemok mala vydržať nejaká firma, je tam zápisnica o vydržaní, a potom je tu aktivita smerom k úradníkom katastra, ktorí by nemohli zapísať do katastra nového vlastníka na základe takýchto pochybných úkonov ak je tam pôvodný vlastník. Teda hovorím o tej mozaike, ktorá dotvára tú štrukturovanú zločineckú skupinu. Tento nový vlastník okamžite predáva tento pozemok osobe, ktorá tento pozemok vlastní šesť dní a hneď ho predáva Andrejovi Kiskovi.
Kiska kúpil pozemok za 54-tisíc korún.(1800 eur). Ak by nebol súčasťou tejto organizovanej skupiny, tak by ako „étos morálnosti“, tieto pozemky vrátil a od podvodníka z tejto organizovanej skupiny by si pýtal tých 1800 eur späť a nie sa vmanévroval do pozície poškodeného s MUDr. Francom, lebo iba MUDr. Franc tu je poškodený.
Kroky ktoré pán Kiska robí nasvedčujú tomu, že bol súčasťou tejto organizovanej skupiny podvodníkov, ktorá pôsobila v Tatrách a prevádzala pozemky za kooperácie notárov a pracovníkov katastra na nastrčené osoby, ako v tomto prípade, keď mu šesťdňový vlastník predal pozemok.
Odporúčam preto pánu Kiskovi, aby sa nesúdil a okamžite vrátil pozemok MUDr. Francovi a dúfam že neodvolá sudcu Radačovského, ktorý bude mať 65 rokov v auguste, aby si tým zabezpečil iného sudcu u ktorého by vyhral spor. Lebo neodvolal aj iných sudcov ktorí majú nad 65 rokov, napríklad pani Švecovú. Tak dúfajme, že pokiaľ JUDr. Radačovský bude chcieť pokračovať vo svojej funkcii, tak mu v tom pán Kiska nezabráni.