Bratislava 28. novembra 2024 (HSP/Foto:Pixabay)
Kombinované účinky nikotínu a energetických nápojov na organizmus mladých ľudí vo veku 18 až 20 rokov po prvýkrát skúmala študentka Saratovskej štátnej lekárskej univerzity V. I. Razumovského (SSMU) pod vedením svojich učiteľov
Podľa vedcov kombinácia týchto dvoch škodlivých návykov vedie k predčasnému starnutiu a zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Výsledky boli prezentované v zborníku Týždeň ruskej vedy (WeRuS-2024).
Energetické nápoje sú dnes medzi mladými ľuďmi mimoriadne populárne a podľa SSMU sa očakáva, že ich spotreba do roku 2029 vzrastie 2,5-krát v porovnaní so začiatkom tohto desaťročia.
Je známe, že negatívne ovplyvňujú ľudské nervové bunky, zvyšujú hladinu hormónov štítnej žľazy a zvyšujú koncentráciu vápenatých iónov. Rozsah poškodenia spôsobeného kombináciou energetických nápojov s nikotínom však bol donedávna nejasný, poznamenali vedci.
„Študujem na lekárskej univerzite s veľkou študijnou záťažou, takže mnohí študenti sa uchyľujú k energetickým nápojom, aby zostali dlhšie hore. Medzi mladými ľuďmi je rozšírené aj fajčenie, preto som bola zvedavá na ich kombinované účinky,“ povedala Nicol Kločková, študentka tretieho ročníka SSMU a jedna z autoriek štúdie.
Vedci zo SSMU vo svojom výskume negatívnych účinkov energetických nápojov a fajčenia na mladých ľudí pozorovali okrem zvýšenej hladiny cholesterolu aj zvýšený krvný tlak a srdcovú frekvenciu. Identifikovali tiež markery poukazujúce na poškodenie buniek pečene a pankreasu.
„Mladým ľuďom by som odporučil, aby nepoškodzovali svoje telo len kvôli dvom či trom hodinám bdenia navyše, pretože následky, ak nie hneď, sa nevyhnutne dostavia neskôr. Tieto účinky môžu byť nezvratné. O desať rokov mnohí pocítia vplyv svojich návykov a v tridsiatke sa ich telo môže podobať telu šesťdesiatnikov,“ uzavrela Kločková.
Zdôraznila, že kardiovaskulárne ochorenia sa každoročne vyskytujú čoraz častejšie u mladších ľudí, preto je nevyhnutné vyhýbať sa škodlivým návykom, ktoré zvyšujú riziko mozgovej príhody a infarktu.
„Výsledky štúdie majú významnú prediktívnu klinickú hodnotu a môžu byť využité na prevenciu zneužívania energetických nápojov a fajčenia medzi mladou pracujúcou populáciou v Rusku,“ uviedla Galina Uryadova, docentka SSMU a hlavná výskumníčka štúdie.
Podľa Uryadovej sa budúci výskum bude hlbšie zaoberať účinkami etanolu, nikotínu a energetických nápojov na mladý organizmus.