Peking 26. mája 2023 (HSP/ft/Foto:Pixabay)
Výkonný riaditeľ spoločnosti Nvidia, najhodnotnejšej polovodičovej spoločnosti na svete, varoval, že americkému technologickému priemyslu hrozia “obrovské škody” v dôsledku eskalácie boja o čipy medzi Washingtonom a Pekingom
Jensen Huang v rozhovore pre Financial Times uviedol, že americké kontroly vývozu, ktoré zaviedla Bidenova administratíva s cieľom spomaliť čínsku výrobu polovodičov, spôsobili, že skupina zo Silicon Valley má “zviazané ruky za chrbtom” a nemôže predávať moderné čipy na jednom z najväčších trhov spoločnosti.
Zároveň dodal, že čínske spoločnosti začínajú vyrábať vlastné čipy, aby mohli konkurovať vedúcim procesorom spoločnosti Nvidia na trhu v oblasti hier, grafiky a umelej inteligencie.
“Ak Čína nemôže nakupovať od… Spojených štátov, jednoducho si ich vyrobí sama,” povedal. “Takže USA musia byť opatrné. Čína je pre technologický priemysel veľmi dôležitý trh.”
Snaha USA zabrániť Číne v nákupe alebo vývoji vyspelých čipov sa stala najagresívnejším frontom v novej studenej vojne medzi oboma mocnosťami.
Huangove vyjadrenia prišli len niekoľko dní predtým, ako čínske úrady oznámili zákaz používania výrobkov amerického výrobcu pamäťových čipov Micron v kritickej infraštruktúre, čo sa považuje za prvú významnú odvetu proti vývozným kontrolám Washingtonu.
Taiwansko-americký výkonný riaditeľ varoval amerických zákonodarcov, aby “zvážili” zavedenie ďalších pravidiel obmedzujúcich obchod s Čínou.
“Ak prídeme o čínsky trh, nemáme na to núdzové riešenie. Neexistuje žiadna iná Čína, existuje len jedna Čína,” povedal Huang a dodal, že americkým spoločnostiam by vznikli “obrovské škody”, ak by nemohli obchodovať s Pekingom.
Huang dodal, že zablokovanie prístupu amerického technologického priemyslu do Číny by “odrezalo zákon o čipoch od kolena”, čím narážal na finančný balík Bidenovej administratívy vo výške 52 miliárd dolárov na podporu výstavby ďalších zariadení na výrobu polovodičov – známych ako “fabs” – v USA.
“Ak americký technologický priemysel bude potrebovať o tretinu menšiu kapacitu [v dôsledku straty čínskeho trhu], nikto nebude potrebovať americké faby, budeme plávať vo fabách,” povedal. “Ak nebudú premyslené regulácie, poškodia technologický priemysel.”
Spoločnosť Nvidia sa usadila v centre globálnych pretekov o vývoj novej generácie nástrojov umelej inteligencie a stala sa hlavným zdrojom čipov, ktoré sa používajú na trénovanie “veľkých jazykových modelov”, ktoré poháňajú chatboty, ako je ChatGPT spoločnosti OpenAI.
Trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia sa v súvislosti s nárastom vzrušenia okolo umelej inteligencie v tomto roku viac ako zdvojnásobila na približne 770 miliárd USD, a to pred jej poslednou stredajšou správou o výsledkoch. Jej ocenenie teraz prevyšuje hodnotu amerických konkurentov, ako sú Intel a Qualcomm, z ktorých každý má hodnotu takmer 120 miliárd dolárov. Aj napriek rally medzi niektorými akciami čipov je Nvidia stále oveľa väčšia ako jej ďalší najbližší konkurent, taiwanský výrobca čipov TSMC, ktorý má hodnotu približne 450 miliárd USD.
Kalifornská spoločnosť však nemôže predávať svoje najpokročilejšie čipy – série H100 a A100 – čínskym zákazníkom od augusta, keď USA zaviedli kontrolu vývozu technológií používaných pre umelú inteligenciu. Nvidia bola nútená zmeniť konfiguráciu niektorých svojich čipov, aby vyhovovali americkým pravidlám obmedzujúcim výkon výrobkov predávaných v Číne.
Huang uviedol, že Čína tvorí približne tretinu trhu amerického technologického priemyslu a nebude možné ju nahradiť ako zdroj komponentov aj ako koncový trh pre jej produkty.
Väčšina moderných čipov na svete – vrátane čipov spoločnosti Nvidia – sa vyrába na Taiwane, ktorý Peking považuje za súčasť svojho územia. Prezident Joe Biden povedal, že USA zasiahnu, ak Čína podnikne nevyprovokovanú vojenskú akciu proti Taiwanu. Analytici sa obávajú, že takýto konflikt by viedol k vážnemu globálnemu narušeniu výroby všetkého od automobilov až po počítače.
“Teoreticky môžeme vyrábať čipy mimo Taiwanu, je to možné [ale] čínsky trh sa nedá nahradiť. To je nemožné,” povedal Huang. “Takže si musíte položiť otázku, ktorým smerom to chcete tlačiť.”
Čína vrátane Hongkongu sa podľa výročnej správy spoločnosti Nvidia v jej poslednom finančnom roku, ktorý sa skončil v januári 2023, podieľala na jej tržbách viac ako pätinou, zatiaľ čo Taiwan predstavoval viac ako štvrtinu.
Tieto údaje odrážajú “fakturačné miesto” jej zákazníkov, medzi ktorých by mohli patriť zmluvní výrobcovia, ktorí potom predávajú ďalej “koncovým zákazníkom” na iných trhoch. Na základe minuloročných údajov by ročné príjmy spoločnosti Nvidia vo výške viac ako 12 miliárd USD, čo je takmer polovica jej celkových príjmov, mohli byť vystavené akémukoľvek potenciálnemu konfliktu v regióne.
Huang sa tiež zamyslel nad neúspešným prevzatím britskej čipovej spoločnosti Arm kvôli regulačným prekážkam a povedal, že ho to “hlboko ranilo” a už pre nás nie je “ľahké investovať” v Spojenom kráľovstve. “Postavil som prvú implementáciu superpočítača umelej inteligencie v Anglicku, Cambridge-1. Nebudem stavať ďalšie,” povedal. “Skončil som.”