Kyjev 26. októbra 2024 (HSP/Foto:TASR/DPA-Jens BĂĽttner)
Vábiace drony spolupracujú so stíhačkami Su-57 a riadenými strelami zasahujú ukrajinskú protivdzušnú obranu. Novú ruskú taktiku v svojom článku pre Svobodnuju Pressu detailne opísal Aleksej Michajlov
Ruské sociálne siete a telegramové kanály 20. októbra zverejnili zábery letu najnovšieho stíhacieho lietadla piatej generácie Su-57. Predpokladá sa, že stroj bol zachytený v blízkosti Azovského mora. Na záberoch sú jasne vidieť riadené strely na závesníkoch stíhačky. Pravdepodobne ide o Ch-59M2.
Ukrajinská protivzdušná obrana medzitým za posledný mesiac utrpela vážne straty. V noci z 19. na 20. októbra bola zasiahnutá oblasť pozícií protilietadlového systému I-Hawk. Túto PVO predtým Kyjevu dodalo Španielsko.
Hoci ruské ministerstvo obrany o zásahu neinformovalo, ukrajinský segment internetu uvádza, že „Španiel“ bol tvrdo zasiahnutý. Časť odpaľovacích zariadení a radar boli vyradené z činnosti. Poškodené boli aj ďalšie prvky systému. Úder na Hawk bol vykonaný náhle a pomocou riadenej strely.
Predtým sa americký systém protivzdušnej obrany Patriot rozmiestnený pri Charkove dostal pod paľbu ruských vojsk. Ruské letectvo tiež vážne poškodilo „vzdušný dáždnik“, ktorý kryje strategicky dôležité mestá Dnepropetrovsk a Záporožie. V prevažnej väčšine prípadov boli údery úplne nečakané.
O zvýšenej miere strát ukrajinských protilietadlových jednotiek svedčí skutočnosť, že západné krajiny teraz začínajú čo najrýchlejšie hľadať vybavenie protivzdušnej obrany pre Kyjev. Ukrajina a Nemecko tak 20. októbra na fóre – stretnutí krajín G7 podpísali dohodu o opatreniach na posilnenie systému protivzdušnej obrany. Neskôr sa k projektu pripojí niekoľko ďalších krajín vrátane Nórska, Belgicka, Holandska a Dánska.
V blízkej budúcnosti Nemci prevedú do Kyjeva protilietadlové systémy IRIS vo verziách T a S. Tie sú určené na protivzdušnú obranu krátkeho dosahu a sú vybavené strelami s tepelným navádzaním.
Čo sa deje na ukrajinskom nebi a kto sa tak cielene zaoberá ukrajinskými systémami protivzdušnej obrany? Pokúsme sa na to nájsť odpoveď.
Nadzvuková rýchlosť nie je limitom
Ruské vzdušné sily používajú na boj proti protilietadlovým raketovým systémom rakety Ch-31. Tieto nadzvukové výrobky sú vybavené mimoriadne citlivými navádzacími hlavicami, ktoré nachádzajú signály radarov PVO. Vďaka obrovskej rýchlosti je „tridsaťjednotka“ schopná zasiahnuť vzdialený cieľ v priebehu niekoľkých minút.
Hlavnými nosičmi protiradarových striel sú stíhačky Su-35 a Su-30SM. Ruské ministerstvo obrany opakovane zverejnilo videozáznamy „tridsiaťpätiek“ lietajúcich v zóne ŠVO. Aj na bežnú leteckú službu odchádzajú tieto stroje s minimálne jednou raketou Ch-31. Len od začiatku ŠVO majú ruské stíhačky a „tridsaťjednotky“ na konte niekoľko desiatok zničených ukrajinských systémov a sústav protivzdušnej obrany, veľké množstvo rôznych radarových staníc.
Ozbrojené formácie Ukrajiny (AFU) sa však už naučili, ako znížiť straty spôsobované nadzvukovými ruskými “zabijakmi” protivzdušnej obrany. Ch-31 nachádza pozície protilietadlových systémov podľa vyžarovania z ich radarov. Výkon bojovej hlavice rakety však nestačí na to, aby s istotou pokryla celú oblasť pozície systému. Preto ukrajinské výpočty minimalizujú prácu radarov a čo najviac rozptyľujú odpaľovacie zariadenia a vozidlá PVO v priestore.
Pri moderných zahraničných systémoch PVO, ako sú Patriot, IRIS, SAMP a NASAMS, sa AFU spolieha na použitie rakiet s aktívnymi navádzacími hlavicami. Proti ruským lietadlám ich vypúšťajú najmä na základe údajov zo systémov rádiotechnického prieskumu, ako aj na základe určenia cieľa z radarových detekčných lietadiel NATO s dlhým dosahom. Tie sa takmer neustále vznášajú vo vzduchu v okolí zóny ŠVO.
Je jasné, že takáto taktika neumožňuje ukrajinskej protivzdušnej obrane účinne sa chrániť pred ruskými bojovými lietadlami. Cieľom Kyjeva však nie je chrániť svoje jednotky pred náletmi, ale spôsobiť ruskému letectvu čo najväčšie straty. Zároveň sa za posledných šesť mesiacov AFU nemôže pochváliť ani jedným zostreleným ruským lietadlom. A vzdušné sily Ruskej federácie denne uskutočňujú niekoľko desiatok náletov.
Ukrajinské velenie zároveň využíva plnú silu svojej protivzdušnej obrany na odrazenie úderov ruských rakiet s dlhým doletom a útočných dronov („Geraň“ a „Gerbera“). V tomto prípade už PVO ukrajinských ozbrojených formácií pracujú s plnou účinnosťou. Ich radary zisťujú ciele, osvetľujú ich pre protilietadlové rakety a používajú sa všetky štandardné odpaľovacie zariadenia.
Dosah ruských Ch-31 často nestačí na dosiahnutie hlavných ukrajinských pozičných priestorov, odkiaľ ich protivzdušná obrana odráža útoky „lietajúcich mopedov“. Okrem toho protilietadlové sily AFU maximálne využívajú mobilitu svojich systémov PVO a rýchlo menia pozície.
Tajomstvo gulí
Od začiatku októbra sa účinnosť ruských bezpilotných lietadiel “Geraň” a “Gerbera” náhle seriózne zvýšila. Tieto výrobky už i tak spôsobovali ťažké straty dôležitým ukrajinským vojenským a priemyselným objektom. Teraz sa však drony stali jednoducho smrtiacou zbraňou. Početné fotografie a videá zverejnené Ukrajincami ukazujú, že útočné drony lietajú už aj počas dňa, a to v pomerne veľkých skupinách.
Zároveň sa nedá povedať, že by ukrajinská protivzdušná obrana nerobila svoju prácu. Občania Ukrajiny neustále zverejňujú materiály s odpalmi protilietadlových rakiet. Ale čím viac PVO rakiet vylieta na oblohu, tým častejšie si ruské bezpilotné lietadlá kamikadze nachádzajú svoje ciele.
Koncom minulého týždňa ukrajinské médiá zverejnili fotografie nového ruského bezpilotného lietadla. Novinka nenesie bojovú časť. V tele dronu sa nachádza niekoľko gulí, ktoré sú obalené fóliou so špeciálne naneseným vzorom. Vo fyzike sa takéto výrobky nazývajú „Lunebergove šošovky“. Pri ožiarení radarom sa vďaka refrakcii takéto gule zmenia z malého dronu na obrazovkách radarov na cieľ veľkosti veľkého objektu.
Nástražné drony sú mimoriadne lacné. A dajú sa vyrábať v obrovských množstvách. Ukrajinská strana zároveň tvrdí, že na častiach bezpilotnej nástrahy bolo možné nájsť dokonca názov výrobku – „Paródia“ (Пародия).
Podľa AFU od začiatku októbra každý ruský nálet „Geraňov“ a „Gerber“ sprevádzali masové vypúšťania dronov „Paródia“. Pričom v niektorých prípadoch na každé bezpilotné lietadlo kamikadze pripadali jedna alebo dve návnady.
Krídla noci
Od začiatku jesene sa pre Ukrajinu stali vážnym problémom aj ruské stíhačky piatej generácie Su-57. Tieto stroje sa neustále nachádzajú čo najbližšie k zóne ŠVO. „Päťdesiatsedmičky“ vzlietajú z letísk, rýchlo naberajú výšku a vydávajú sa do zóny služby. Vďaka svojim jedinečným schopnostiam sú tieto stroje prakticky neviditeľné pre lietadlá protivzdušnej obrany NATO a ukrajinské pozemné radary.
Su-57 zároveň nesú na palube rakety Ch-69. Tieto najnovšie výrobky začali nedávno vo veľkom počte vstupovať do služby v ruských ozbrojených silách. „Ch šesťdesiatdeviatka“ sú strely s plochou dráhou letu malých rozmerov. Ľahko sa umiestňujú do vnútroplášťových bojových priestorov ruských stíhačiek piatej generácie. A vzhľadom pripomínajú ťažšie X-101.
Dôležitá vlastnosť X-69 je modularita. V závislosti od úlohy na túto strelu možno inštalovať rôzne typy bojových hlavíc. Ide o výkonné monoblokové vysokovýbušné a kazetové, a dokonca aj o muníciu na ničenie zakopaných bunkrov a riadiacich centier. Najnovšie Ch ničia ciele v ukrajinskom tyle každý deň.
„Paródia“ na protivzdušnú obranu
Po porovnaní týchto údajov teda môžeme zhodnotiť novú taktiku ruského velenia. Okrem „Geráňov“ a „Gerber“ ruské vzdušné sily aktívne zavádzajú nástrahy – drony „Paródia“. Vďaka tomu každý aj relatívne malý nálet ruských bezpilotných lietadiel kamikadze vyvoláva masívnu reakcieu ukrajinských protilietadlových jednotiek.
Je jasné, že takéto nebezpečenstvo nie je možné ignorovať. Do akcie idú všetky možné protilietadlové systémy a komplexy. A v tejto chvíli nastupujú do akcie najnovšie ruské lietadlá Su-57. V reálnom čase náhle a pre nepriateľa takmer neviditeľne zasahujú raketami Ch-69. Najnovšie rakety vďaka svojim výkonným hlaviciam spôsobujú oveľa väčšie škody odpaľovacím zariadeniam a radarom ukrajinskej PVO ako Ch-31.
Súdiac podľa zverejnených fotografií a videí „päťdesiatsedmičky“ sa situácia pre protilietadlové jednotky AFU stala takou zložitou, že ruské stíhačky už používajú konvenčné Ch-59M2.
Nová taktika sa stala pre ukrajinské velenie mimoriadne nepríjemným prekvapením. A čo je najdôležitejšie, Kyjev vlastne nemá možnosť takéto údery blokovať. Buď bude musieť vážne znížiť aktivitu protivzdušnej obrany počas náletov Geraňov a Gerber. Alebo naďalej strácať západné protilietadlové systémy za milióny dolárov.