Podľa čínskeho vedenia je potrebné posilniť globálnu správu vecí verejných, aby bolo možné účinne bojovať s pandémiou. Je potrebné neustále podporovať priaznivú revolúciu globálneho riadenia a všetky strany by mali spolupracovať na vybudovaní spoločnej budúcnosti pre ľudstvo.
Niektorí pozorovatelia, konfrontovaní so spoločnou hrozbou, ktorú predstavuje COVID-19, premýšľajú o tom, kam smeruje post-epidemický svet. Jedna z nedávnych diskusií sa týkala toho, či v dôsledku prebiehajúcej krízy dôjde k procesu „de-sinicizácie“ alebo „deamerikanizácie?“.
Niektorí sa domnievajú, že epidémia odhalila tzv. nadmernú závislosť rozvinutých krajín od čínskeho výrobného priemyslu. Z tohto dôvodu sa domnievajú, že po pandémii tieto krajiny prijmú opatrenia na zníženie závislosti od Číny v priemyselnom dodávateľskom reťazci. Medzitým si niektorí myslia, že kríza odhalila nekompetentné vedenie USA, ktoré ovplyvnilo dôveryhodnosť amerického dolára a amerických dlhopisov.
Cieľom trhovej ekonomiky je, koordinovať produktívne zdroje s cieľom maximalizovať zisk. Aj pri súčasnej revolúcii v oblasti informačných a komunikačných technológií takáto povaha trhovej ekonomiky neprešla zásadnými zmenami. Postpandemický svet si stále vyžaduje vysoko kvalitnú globalizáciu. Akýkoľvek pokus o výrazné vystúpenie z existujúceho procesu globalizácie alebo o zablokovanie požiadaviek trhového hospodárstva nehospodárskymi faktormi nakoniec skončí v slepej uličke.
Skutočným problémom nie je to, či niekto popiera globalizáciu, ale to, či krajiny dokážu globalizácii komplexne, presne a hlboko porozumieť a či môžu riešiť výzvy v procese súčasnej a budúcej globalizácie.
Je potrebné posilniť globálnu správu vecí verejných, aby bolo možné s pandémiou účinne bojovať. Nový koronavírus predstavuje spoločnú hrozbu pre ľudskú spoločnosť ako celok. Vyžaduje, aby všetky krajiny vrátane Číny a USA využili svoje komparatívne výhody a účinne a pragmaticky spolupracovali.
V pondelok predniesol prejav čínsky prezident Si Tin ping na 73. svetovom zdravotníckom zhromaždení. Jasne poukázal na smer budúceho úsilia v boji proti COVID-19 – všetky krajiny by sa mali spojiť, aby posilnili globálnu správu vecí verejných v oblasti verejného zdravia.
Na stretnutí Si Tin ping navrhol niekoľko iniciatív, vrátane poskytnutia 2 miliárd dolárov v nasledujúcich dvoch rokoch na pomoc s pandémiou v postihnutých krajinách, zriadenie globálneho skladu humanitárnej reakcie v Číne na zabezpečenie fungovania protiepidemických dodávateľských reťazcov, ktorým sa zriaďuje mechanizmus spolupráce na pomoc Afrike pri zvyšovaní jej pripravenosti na choroby. Každá vakcína na COVID-19, ktorú Čína vyvíja pre verejné dobro, musí byť dostupná v rozvojových krajinách na celom svete. Si Tin ping vyzval na spoluprácu s ostatnými členmi skupiny G20 pri implementácii iniciatívy na pozastavenie dlhu pre najchudobnejšie krajiny. Jeho reč zobrazuje, aký by mal byť svet po pandémii.
COVID-19 odhaľuje, že mentalita studenej vojny by sa mala v 21. storočí opustiť.
Malo by sa stať konsenzom ľudskosti, že všetky krajiny by mali mať slobodu, aby mohli svoje komparatívne výhody naplno využiť. Mocnosti musia rovnako prevziať zodpovednosť na medzinárodnej úrovni a náležite zvládnuť riziká a výzvy v procese globalizácie. Musia neustále podporovať priaznivú revolúciu globálneho riadenia. Všetky strany by mali spolupracovať na vybudovaní spoločenstva spoločnej budúcnosti pre ľudstvo.
Iba tak porazíme novú pandémiu koronavírusov a osvojíme si jasnejšiu budúcnosť, uvádza čínsky denník Global Times.