Čínsky sociálny kreditný systém, ako náhrada za demokraciu? Čo poviete? Páči sa vám to? Chceli by ste taký systém tiež?

Čínsky sociálny kreditný systém, ako náhrada za demokraciu? Čo poviete? Páči sa vám to? Chceli by ste taký systém tiež?

Peking 5. apríla 2020 (HSP/Foto:YouTube)

 

Čínsky sociálny kreditný systém prekonáva aj Orwellov román „1984“! Dozor na ulici, stovky miliónov kamier, obrazovky hanby, strata bodov za návštevu pochybného webu, alebo telefonát s osobou s nízkym sociálnym skóre. Obmedzenie pohybu, ale aj odmeny občanom za udávanie!

Na snímke žena súhlasiaca s nariadením

V Číne má mať každý občan do konca roku 2020 sociálne kreditné skóre, ktoré sa bude pohybovať nahor alebo dole podľa osobného správania a uvedomelosti. Správanie, za ktoré vám odpočítajú body, je napríklad, ak prebehnete cez cestu na červenú, fajčenie na nepovolenom mieste, ak nakupujete veľa alkoholu, ak telefonujete niekomu, kto má nízke kreditné skóre, ak čítate „fake news“, ak kritizujete vládu, navštevujete nepovolené stránky, alebo nemáte psa na vôdzke.

Reklama

Ľudom s nízkym kreditom nebude umožnené nastúpiť do autobusu, lietadla a vlaku. Váš prístup k objednaniu týchto služieb bude právne zamedzený.

Na vlastnej koži to už zažíva 7 miliónov Číňanov a to sa systém ešte len spúšťa. Tresty pre občanov sú limitované len predstavivosťou tvorcov tohto systému. Prenajať si byt, získať pôžičku, kúpiť nehnuteľnosť, rezervovať hotel, natankovať, to všetko vám môže byť znemožnené. Vaše deti nebudú môcť ísť do lepšej školy.

Reklama

Naopak, dobré správanie bude odmeňované výhodami ako zľavnené pôžičky, zahraničné víza, prihlášky na univerzity a rýchlejší internet. Zoznamovacie stránky dokonca núkajú uchádzačom s vyšším skóre lepšiu viditeľnosť inzerátu.

O informátorov bude dobre postarané.

Na celý systém bude dozerať 400 miliónov kamier so softvérom na rozlišovanie tvárí, k tomu lokalizácia na základe pohybu mobilných telefónov. Celkové kreditné skóre vám rastie, alebo klesá podľa správania, ale môže byť ovplyvnené aj ľuďmi s ktorými máte blízke vzťahy. Všetko to bude nakoniec sústredené v centrálnej databáze. A podľa slov čínskej vlády, ak sklamete dôveru na jednom mieste, obmedzenia budú uplatnené všade.

Ľudia ktorí budú uznaní ako nedôveryhodní, nebudú môcť urobiť ani krok. Ako hovorí jeden z „tvorivých šialencov“ z čínskej vedeckej komunity, ktorý na systéme pracuje: „naším cieľom je dosiahnuť to, že pokiaľ bude človek dôveryhodný, dostane sa všade, ale pokiaľ nedodrží sľub, nebude sa môcť pohnúť ani na krok.“

Keď sa Číňanov opýtate na nový kreditný systém, odpovedia vám, že je skvelý. Čo u ľudí, ktorí nikdy nepoznali slobodu ani neprekvapuje. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že odpoveď, ktorá by kritizovala systém vám tiež znižuje kreditné skóre.

Reklama

Kreditný systém však nie je len o správaní človeka, ale aj o dozore nad správaním druhých ľudí. Inými slovami, väzni strážia väzňov. Odmena je za každé nahlásenie publikovania nepovolených materiálov. Špehovací program, ktorý má Čína, už prekonal aj východonemeckú Stasi. Len v jednej časti Pekingu zamestnáva 120 tisíc informátorov.

Mohli by sme povedať, čo nás do toho, čo sa deje v Číne. Myslíte si, že by sociálny kreditný systém nemohol byť aj u nás? Pýta sa Paul Joseph Watson z Infowars, a konštatuje, že on už tu vlastne je. Ľudia strácajú verejnú platformu pre vyjadrenie nesúhlasných názorov.

Dôveryhodnosť ľudí je hodnotená najväčšími sociálnymi sieťami podľa toho, aké názory a linky zdieľajú a publikujú. Silicon Valley už robí to isté čo Číňania. Vyhadzujú ľudí za zlý politický názor, nedajú vám webhosting na vaše stránky, zablokujú vám sociálne médiá, lebo niekto nahlásil, že sa mu to nepáči.

Watson ďalej pripomína, že demokraticky kandidát čínskeho pôvodu Andrew Yang chce do volieb v roku 2020 zaviesť sociálny kreditný systém aj v USA. Predstavte si, že idete nakúpiť a potom, pretože niekto usúdil, že ste publikoval niečo nenávistné, bude vaša transakcia s kreditnou kartou zamietnutá. Prípadne vám bude zablokovaný rovno vstup do obchodu. To je naša kolektívna budúcnosť.

Celé organizácie financované vládami a nadnárodnými  korporáciami sa venujú identifikovaniu a ničeniu kariér ľudí iba preto, že zdieľajú konzervatívne hodnoty. To, čo robí Čína, je len systematizovanie toho, čo už existuje na západe skrze kultúry mobilného besnenia a verejného hanenia pod taktovkou globálnych korporácií a miestnych vlád.

Reklama

V súčasnosti začali všetky svetové médiá vychvaľovať tento čínsky model, v súvislosti s riešením pandémie. Túžbou globálnych korporácií a nadnárodného kapitálu je zrejme spopularizovať a následne zaviesť takýto orwellovský systém po celom svete.

 

 

Pavol Novak

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:50

Dovolenkári by mali počas oddychu myslieť aj na digitálnu bezpečnosť. Zdieľanie informácií o aktuálnej polohe na sociálnych sieťach totiž môže ohroziť bezpečnosť ich domova. Uviedla to bezpečnostná spoločnosť Eset, ktorá radí, ako chrániť svoje údaje a digitálne zariadenia.

Dovolenkári by podľa spoločnosti mali byť opatrní pri používaní verejných Wi-Fi sietí v kaviarňach, hoteloch alebo na pláži.

V prípade straty alebo krádeže zariadenia je podľa nej potrebné mať pripravený plán. Dovolenkári by si mali pred odchodom zapísať sériové čísla svojich zariadení a čísla zákazníckej podpory, aby mohli v prípade potreby blokovať SIM kartu alebo zariadenie. Niektoré bezpečnostné aplikácie umožňujú na diaľku vymazať obsah zariadenia, aby sa zabránilo zneužitiu dát.

10:21

Nedostatočné finančné ohodnotenie v práci pociťuje približne 32 % obyvateľov Slovenska. Ďalším dôvodom nespokojnosti je málo benefitov či nedostatok možností na kariérny rozvoj. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu Slovenského národného panelu, ktorý sa uskutočnil v máji tohto roka na vzorke 1027 respondentov.

10:19

Právnici amerického exprezidenta Donalda Trumpa požiadali v piatok sudcu o čiastočné pozastavenie konania, v ktorom je Trump obvinený z nezákonného držania stoviek vládnych dokumentov podliehajúcich utajeniu. Urobili tak po tom, ako americký najvyšší súd tento týždeň rozhodol, že Trump má ako bývalý prezident určitú imunitu voči trestnému stíhaniu. Informovala agentúra Reuters.

Prokurátori v kauze utajovaných spisov však tvrdia, že obvinenia sa týkajú Trumpovho konania po jeho odchode z Bieleho domu.

10:17

Reformista Massúd Pezeškiján zvíťazil v piatkovom druhom kole prezidentských volieb v Iráne nad ultrakonzervatívnym bývalým jadrovým vyjednávačom Saídom Džalílím, informuje agentúra DPA odvolávajúca sa na vyjadrenie hovorcu iránskeho volebného výboru pre štátnu televíziu.

Prezidentské voľby sa mali v Iráne pôvodne konať budúci rok. Zmena termínu nastala po smrti úradujúceho prezidenta Ebráhíma Raísího, ktorý zahynul 19. mája pri havárii vrtuľníka.

10:07

Obyvateľka hlavného mesta USA vrátila do Mexika starobylú mayskú vázu, ktorú náhodou kúpila v miestnom bazári. TASR informuje na základe správy televízie CBC.

Anna Lee Dozierová z Washingtonu D.C. keramickú vázu kúpila za 3,99 amerických dolárov v presvedčení, že ide o lacnú napodobeninu.

Národný antropologický a historický inštitút v Mexiku po preskúmaní vázy označil za miesto jej vzniku územie dnešného juhovýchodného Mexika počas klasického mayského obdobia medzi rokmi 200 až 800 nášho letopočtu.

10:06

Spojenci NATO na budúcotýždňovom samite vo Washingtone predstavia plán “mosta k členstvu” pre Ukrajinu a oznámia kroky na posilnenie ukrajinskej protivzdušnej obrany, informovala v piatok agentúra Reuters s odvolaním sa na vysokopostaveného predstaviteľa Spojených štátov.

Tento krok Aliancie sa považuje za spôsob, ako zabezpečiť, aby spojenci pomáhali Kyjevu bez ohľadu na to, kto zvíťazí v nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA.

09:55

Americký prezident Joe Biden povedal v piatok na zhromaždení v štáte Wisconsin, že zotrvá v boji o Biely dom a opäť porazí exprezidenta Donalda Trumpa. Urobil tak napriek obavám niektorých predstaviteľov Demokratickej strany, že nemá dostatok síl na to, aby Trumpa v novembrových prezidentských voľbách porazil. Informovala o tom agentúra AFP.

06:32

Španielska krajne pravicová strana Vox v piatok oznámila, že opustí skupinu Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) v Európskom parlamente a pripojí sa k novej aliancii Patrioti pre Európu, ktorú zakladajú český expremiér Andrej Babiš a maďarský premiér Viktor Orbán. Informovali o tom agentúry Reuters a ANSA.

V skupine Patrioti pre Európu majú byť okrem Voxu, Orbánovho Fideszu a Babišovho hnutia ANO aj Slobodná strana Rakúska (FPÖ) a portugalská Chega.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke žena fotografuje dúhu telefónom na parkovisku pred obchodným domom Smith\'s na Štvrtej ulici v Albuquerque v štáte New York

Autor: TASR/AP-Chancey Bush/The Albuquerque Journal via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Andrej Sablič

Jozef Bugár

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali