V Číne má mať každý občan do konca roku 2020 sociálne kreditné skóre, ktoré sa bude pohybovať nahor alebo dole podľa osobného správania a uvedomelosti. Správanie, za ktoré vám odpočítajú body, je napríklad, ak prebehnete cez cestu na červenú, fajčenie na nepovolenom mieste, ak nakupujete veľa alkoholu, ak telefonujete niekomu, kto má nízke kreditné skóre, ak čítate „fake news“, ak kritizujete vládu, navštevujete nepovolené stránky, alebo nemáte psa na vôdzke.
Ľudom s nízkym kreditom nebude umožnené nastúpiť do autobusu, lietadla a vlaku. Váš prístup k objednaniu týchto služieb bude právne zamedzený.
Na vlastnej koži to už zažíva 7 miliónov Číňanov a to sa systém ešte len spúšťa. Tresty pre občanov sú limitované len predstavivosťou tvorcov tohto systému. Prenajať si byt, získať pôžičku, kúpiť nehnuteľnosť, rezervovať hotel, natankovať, to všetko vám môže byť znemožnené. Vaše deti nebudú môcť ísť do lepšej školy.
Naopak, dobré správanie bude odmeňované výhodami ako zľavnené pôžičky, zahraničné víza, prihlášky na univerzity a rýchlejší internet. Zoznamovacie stránky dokonca núkajú uchádzačom s vyšším skóre lepšiu viditeľnosť inzerátu.
O informátorov bude dobre postarané.
Na celý systém bude dozerať 400 miliónov kamier so softvérom na rozlišovanie tvárí, k tomu lokalizácia na základe pohybu mobilných telefónov. Celkové kreditné skóre vám rastie, alebo klesá podľa správania, ale môže byť ovplyvnené aj ľuďmi s ktorými máte blízke vzťahy. Všetko to bude nakoniec sústredené v centrálnej databáze. A podľa slov čínskej vlády, ak sklamete dôveru na jednom mieste, obmedzenia budú uplatnené všade.
Ľudia ktorí budú uznaní ako nedôveryhodní, nebudú môcť urobiť ani krok. Ako hovorí jeden z „tvorivých šialencov“ z čínskej vedeckej komunity, ktorý na systéme pracuje: „naším cieľom je dosiahnuť to, že pokiaľ bude človek dôveryhodný, dostane sa všade, ale pokiaľ nedodrží sľub, nebude sa môcť pohnúť ani na krok.“
Keď sa Číňanov opýtate na nový kreditný systém, odpovedia vám, že je skvelý. Čo u ľudí, ktorí nikdy nepoznali slobodu ani neprekvapuje. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že odpoveď, ktorá by kritizovala systém vám tiež znižuje kreditné skóre.
Kreditný systém však nie je len o správaní človeka, ale aj o dozore nad správaním druhých ľudí. Inými slovami, väzni strážia väzňov. Odmena je za každé nahlásenie publikovania nepovolených materiálov. Špehovací program, ktorý má Čína, už prekonal aj východonemeckú Stasi. Len v jednej časti Pekingu zamestnáva 120 tisíc informátorov.
Mohli by sme povedať, čo nás do toho, čo sa deje v Číne. Myslíte si, že by sociálny kreditný systém nemohol byť aj u nás? Pýta sa Paul Joseph Watson z Infowars, a konštatuje, že on už tu vlastne je. Ľudia strácajú verejnú platformu pre vyjadrenie nesúhlasných názorov.
Dôveryhodnosť ľudí je hodnotená najväčšími sociálnymi sieťami podľa toho, aké názory a linky zdieľajú a publikujú. Silicon Valley už robí to isté čo Číňania. Vyhadzujú ľudí za zlý politický názor, nedajú vám webhosting na vaše stránky, zablokujú vám sociálne médiá, lebo niekto nahlásil, že sa mu to nepáči.
Watson ďalej pripomína, že demokraticky kandidát čínskeho pôvodu Andrew Yang chce do volieb v roku 2020 zaviesť sociálny kreditný systém aj v USA. Predstavte si, že idete nakúpiť a potom, pretože niekto usúdil, že ste publikoval niečo nenávistné, bude vaša transakcia s kreditnou kartou zamietnutá. Prípadne vám bude zablokovaný rovno vstup do obchodu. To je naša kolektívna budúcnosť.
Celé organizácie financované vládami a nadnárodnými korporáciami sa venujú identifikovaniu a ničeniu kariér ľudí iba preto, že zdieľajú konzervatívne hodnoty. To, čo robí Čína, je len systematizovanie toho, čo už existuje na západe skrze kultúry mobilného besnenia a verejného hanenia pod taktovkou globálnych korporácií a miestnych vlád.
V súčasnosti začali všetky svetové médiá vychvaľovať tento čínsky model, v súvislosti s riešením pandémie. Túžbou globálnych korporácií a nadnárodného kapitálu je zrejme spopularizovať a následne zaviesť takýto orwellovský systém po celom svete.
Pavol Novak