“Čo sa týka otázok suverenity a teritorálnej celistvosti Číny, v tom je naša pozícia veľmi jasná. Nikdy neustúpime a neodovzdáme žiadnu časť zemi našich predkov, no nepotrebujeme žiadnu cudziu zem,” uviedol doslovne čínsky prezident Si Ťin-pching americkému ministrovi obrany.
Číňania považujú dve súostrovia v Juhočínskom mori (Paracelove a Spratleyove ostrovy) za historickú súčasť Číny. Tieto ostrovy Číňania ovládli približne pred 2000 rokmi.
V roku 1947 sa ostrovy bežne nachádzali na čínskych mapách, konflikt Číny a Taiwanu priniesol so sebou aj pokusy Taiwanu, podporovaného Američanmi získať tieto strategicky výhodné ostrovy. O ostrovy prejavujú záujem aj Vietnam, Filipíny, Malajzia a Brunei. Filipínci uvádzajú, že časť neobývaných ostrovov je bližšie k Filipínam ako k Číne. Ostrovy majú nesmierny strategický význam, kto kontroluje ostrovy, kontroluje aj jednu z najvýznamnejších lodných tepien v Juhočínskom mori (až 40% svetového námorného obchodu). Okrem toho v oblasti Spratleyových a Paracelových ostrovov sa našli bohaté zásoby ropy a plynu, takže o oblasť prejavili záujem automaticky Američania.
Čína posilňuje na ostrovoch svoju vojenskú prítomnosť s cieľom odradiť Američanov a ochrániť svoje juhozápadné pobrežie. Od roku 2013 Číňania uskutočnili na ostrovoch niekoľko vojenských cvičení, v roku 2016 Medzinárodný súd v Haagu uviedol, že časť ostrovov patrí Filipínam. Číňanom sú však rozhodnutia Haagu, kontrolovaného proamerickými elitami, ľahostajné a pokračujú v posilňovaní svojej vojenskej prítomnosti na týchto ostrovoch a ako vec vníma Haag, Číňanov nezaujíma.
Američania sú čínskymi konkurentmi a neuznávajú čínsku supremáciu nad spomenutými Paracelovými a Spratelyovými ostrovmi. Z času na čas Američania prenikajú do čínskych teritorálnych vôd v blízkosti ostrovov, Čína vždy reaguje vyslaním vlastných bojových lodí, napätie v oblasti sa zvyšuje. Pritom Číňania tradične vyhlasujú, že by si želali stabilizovať čínsko-americké vzťahy a upevniť vzťahy medzi ozbrojenými silami Číny a USA. Zlepšenie závisí od Američanov, stačí keď sa stiahnu a zmenia svoju politiku voči Taiwanu, čo však Američania bez nátlaku nebudú ochotní urobiť.
Americký minister obrany Mattis sa už niekoľkokrát tvrdo vyjadril na adresu Číny. Americkí jastrabi považujú Čínu a Rusko za najväčšie hrozby pre USA a Američanom sa nepáči, že Rusko a Čína svojím vojenským potenciálom bránia Američanom v presadzovaní ich geopolitických predstáv a obviňujú Rusko a Činu, že sa pokúšajú rozbiť jednotu Západu.
Schizofrénia amerických jastrabov je očividná. Rusko a Čína nemusia rozbíjať jednotu Západu, svojou arogantnosťou a krátkozrakosťou oslabujú jednotu Západu samotní Američania, ktorí sú v konflikte nielen s Ruskom, Čínou, Iránom, Sýriou, Afganistanom, ale už aj so štátmi EÚ, Kanadou a Mexikom.
Vďaka Rusku a Číne nemôžu americké elity parazitovať na svete tak, ako by si predstavovali a chceli, vďaka Rusku a Číne sa mocenský potenciál USA neustále oslabuje.