Bratislava 15. júla 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Facebook)
Podľa významného čínskeho denníka Global Times sa Európska únia (EÚ) do týždňa pripravuje na ohlásenie a schválenie siedmeho balíka sankcií proti Rusku, ktorý by mal zahŕňať zákaz dovozu ruského zlata – ktoré je pre Rusko najväčšie čo do vývozu neenergetických surovín. Vzhľadom na účinky predchádzajúcich sankcií, najmä nedávnych krokov Kanady a EÚ, však čínski experti uviedli, že tieto sankcie z krátkodobého hľadiska nedosiahli svoje ciele a EÚ si čoraz viac uvedomuje skutočnosť, že Únia utrpí väčšie škody ak bude aj naďalej nasledovať USA pri zvyšovaní sankcií proti Rusku
Prípravy veľvyslancov EÚ na nový, siedmy balík majú pokračovať v piatok a členské štáty ho pravdepodobne schvália do polovice budúceho týždňa, uviedli pre EURACTIV viacerí diplomati EÚ.
Rozšíri tiež zoznam tovarov s dvojakým použitím, ktorých vývoz do Ruska je zakázaný, a zahrnie viac zoznamov jednotlivcov a subjektov spojených so širším okruhom ruského prezidenta Vladimira Putina, informoval EURACTIV s odvolaním sa na niekoľko diplomatov EÚ.
Niektoré členské štáty naďalej presadzujú, aby sa do ďalších balíčkov pridalo viac opatrení v oblasti energetiky, zatiaľ čo iní diplomati EÚ zdôrazňujú, že takáto možnosť nie je možná, keďže mnohé európske krajiny sú naďalej vysoko závislé od dovozu energie z Ruska, najmä plynu.
Český premiér Petr Fiala v stredu pre agentúru Reuters povedal: “Európska únia pripravuje siedmy balík sankcií proti Moskve, ale už teraz je jasné, že neobmedzí dovoz ruského plynu, pretože príliš veľa členských štátov sa nedokáže dostatočne rýchlo prispôsobiť.”
Na tomto kroku sa minulý mesiac na summite G7 dohodli členské štáty EÚ Francúzsko, Nemecko a Taliansko so svojimi partnermi z USA, Kanady, Japonska a Spojeného kráľovstva. Prvých šesť kôl sankcií zahŕňalo zmrazenie aktív a zákaz udeľovania víz ruským oligarchom a úradníkom, kontroly exportu, zmrazenie aktív centrálnej banky, vylúčenie bánk zo systému zasielania správ SWIFT a zákaz dovozu ruského uhlia a ropy.
Stalo sa to aj počas pokračujúcej návštevy amerického prezidenta Joea Bidena na Blízkom východe, keďže pozorovatelia veria, že USA by mohli spustiť „Blízky východ NATO“ s cieľom čeliť Iránu a presvedčiť štáty Perzského zálivu, aby zvýšili globálne dodávky ropy s cieľom zmierniť energetickú krízu spôsobenú ukrajinskou krízou a západnými sankciami proti Rusku.
“Takzvané siedme kolo sankcií má za cieľ vyvinúť trvalý tlak na Rusko. Takýto tlak sa nemôže zastaviť, rovnako ako pomoc Ukrajine, ale nezáleží na tom, o aký druh sankcií ide,” povedal Cui Hongjian, riaditeľ odboru Informovali o tom vo štvrtok európske štúdie na Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií pre Global Times.
Nejednotnosť v otázke sankcií
Sankcie však môžu byť do značnej miery symbolické, keďže EÚ je v tejto otázke rozdelená, povedal Cui.
Niektoré krajiny, ktoré znížili svoju závislosť od ruského plynu, sú aktívnejšie v jeho presadzovaní, iné by však boli váhavejšie, pretože takýto zákaz by na ne mal obrovský vplyv, poznamenal odborník.
Od vypuknutia rusko-ukrajinského konfliktu sa USA snažia podnietiť európske krajiny, aby poskytli pomoc Ukrajine a spustili niekoľko kôl sankcií proti Rusku. Ako sa sankcie stupňovali, USA, ktoré sú menej závislé na energii a obchode s Ruskom, utrpeli menšie škody.
Európske krajiny, ktoré majú s Ruskom veľmi úzky a vzájomne závislý vzťah v priemysle a energetike, však čelili a zažili masívny odpor na ich podniky a životy ľudí.
V článku s názvom „Ako Rusko prelomilo blokádu Kaliningradu“, ktorý vo štvrtok zverejnili ruské noviny Vzglyad, sa uvádza, že Západ už druhýkrát za posledné dni ustúpil od sankcií proti Rusku, pričom sa odvolával na plán Kanady umožniť dodanie kľúčového komponentu, ktorý by mal pomôcť. dodávať ruský plyn do Nemecka napriek výzvam Ukrajiny, aby odložili vrátenie zariadenia.
Medzitým sa EÚ snažila znížiť napätie s Moskvou v súvislosti s Kaliningradom tým, že naznačila, že sa nesnaží zablokovať dodávky tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie, dostať sa na ruské územie, informoval v stredu Financial Times.
Po týždňoch napätia medzi Moskvou, Litvou a EÚ, ktoré podľa agentúry Reuters otestovali odhodlanie Európy presadiť sankcie voči Rusku, Litva v stredu uviedla, že umožní sankcionovanému ruskému tovaru prechádzať cez svoje územie na ceste do ruskej exklávy Kaliningrad, pričom svoju politiku zvráti ak budú nové usmernenia Európskej komisie.
Kaliningrad, ktorý hraničí so štátmi EÚ a ktorý sa pri väčšine svojho tovaru spolieha na železnice a cesty cez Litvu, má od 17. júna prerušenú časť nákladnej dopravy z Ruska na základe sankcií uvalených Bruselom.
“Sankcie Západu voči Rusku sú v súčasnosti neudržateľné, keďže dvojsečný charakter sankcií je čoraz zrejmejší. Nad svetovou ekonomikou teraz visí riziko inflácie, ba dokonca aj hospodárskej recesie, stagflácie. Európske krajiny si začali klásť otázku, či ich USA oklamli,“ povedal vo štvrtok pre Global Times Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných vzťahov na Renminskej univerzite v Číne.
Vedenie vo svete má svoju cenu a či sú USA stále schopné viesť protiruskú alianciu, je otázne, keďže krajinu zaťažujú jej vlastné domáce problémy, povedal Wang.
Cui povedal, že implementácia sankcií bude nejaký čas trvať a krajiny EÚ majú svoje vlastné výpočty, kedy prijať skutočné opatrenia.
Čínski analytici uviedli, že z pohľadu krátkodobých výsledkov sankcie nedosiahli svoje ciele. Väčšina krajín EÚ však čaká, kým sa naplno prejavia dopady sankcií na ruskú ekonomiku.
Či budú mať z dlhodobého hľadiska veľký vplyv, zatiaľ nie je známe, ale sankcie nie sú tým správnym spôsobom na zastavenie konfliktu, uviedli a zdôraznili, že ukrajinskú krízu možno vyriešiť len dialógom a rokovaním.