Peking 21. decembra 2017 (HSP/Foto:TASR/AP/Tyrone Siu)
Čínský veľvyslanec Li Hui vyhlásil, že čínsko-ruské vzťahy sú najlepšie v celej histórii a sú to momentálne najdôležitejšie bilaterálne vzťahy na svete. Podľa amerického portálu Newsweek tak oficiálny zástupca Pekingu vyjadril Spojeným štátom americkým odmietnutie.
“Čínsko-ruské vzťahy sú komplexným strategickým partnerstvom a sú najdôležitejším bilaterálnym vzťahom na svete, a navyše, sú to najlepšie vzťahy medzi týmito dvoma veľkými krajinami,” povedal podľa Newsweeku čínsky veľvyslanec v Rusku Li Hui v Moskve. Podľa čínskeho diplomata Rusko a Čína spolu predstavujú “dôležitú silu schopnú zabezpečiť mier a stabilitu na celom svete”. Informoval o tom portál prvnizpravy.
Takže Peking nevynechal príležitosť ukázať Washingtonu svoje zahalené odmietnutie. V tomto prípade, časopis poznamenal, že Rusko a Čína, “dvaja hlavní americkí diplomatickí a vojenskí súperi”, rozšírili v posledných rokoch svoju spoluprácu pri modernizácii ozbrojených síl, rovnako ako v oblasti medzinárodnej politiky.
Ako uvádza Newsweek, ako jeden z dôvodov úspechu rusko-čínskej spolupráce uviedol veľvyslanec odmietnutie “premýšľať v štýle studenej vojny” a politiky “víťazov a porazených”. “Obe krajiny často kritizujú americký pohľad na svet v čiernobielych farbách a vyobrazenia Ruska a Číny ako nepriateľov, a nie partnerov.”
Za zhoršenie vzťahov Číny a USA môže podľa Newspeeku hlavne americký prezident Donald Trump: “Čína, na rozdiel od Ruska, bola stálym terčom Trumpa a jeho spojencov od samého začiatku – ako dovtedy, tak aj potom, čo miliardár a magnát v oblasti nehnuteľností prevzal prezidentovanie. Počas kampane Trump obvinil Čínu z manipulácie s výmennými kurzami a ničenie pracovných miest v Spojených štátoch.”
Posledné spoločné vojenské cvičenia Ruska a Číny sa tiež “stali najnovšími dôkazmi o rozkvete vojenskej spolupráce medzi týmito dvoma mocnosťami”, zdôraznil Newsweek. Podľa neho obe krajiny s podozrením hľadia na prítomnosť USA v oblasti Ázie a Tichomoria. Okrem toho Moskva a Peking uskutočnili spoločné námorné cvičenia v Baltskom mori, “blízko najsilnejšieho bodu napätia medzi silami Ruska a NATO”.
Čínsko-ruské spojenectvo tak naberá na sile a prekresľuje geopolitickú mapu sveta. Spojené štáty americké sú odstavené na druhú koľaj a strácajú na sile.
Samuel Gdovin