Doteraz čínski vládni predstavitelia tvrdo odmietali tvrdenie, že sa v krajine zdržiava milión ujgurských moslimov, ktorých ľudské práva sú systematicky porušované.
Avšak potom, čo západné médiá a organizácie zaoberajúce sa ľudskými právami zdokumentovali sieť väzníc v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin–ťiang, kde sa údajne zdržiavajú príslušníci ujgurského etnika, sa čínske úrady pravdepodobne podľa denníka Times pokúsili znázorniť internačné tábory v tom lepšom svetle.
Denník The Times informuje, že čínske úrady popisujú tábory ako odborné školy a tvrdia, že pomáhajú zabrániť šíreniu náboženského extrémizmu. Na čínskych televíznych obrazovkách sa tak teraz objavili ľudia, ktorí týmito internačnými zariadeniami prešli a ostatných presviedčajú, že sú vďační za to, že boli zbavení náboženského extrémizmu.
“Ak by som nechal voľný priechod náboženskému extrémizmu, možno by som začal mlátiť nemoslimov, ktorí by vstúpili do mojej reštaurácie,“ hovorí muž, ktorý bol predstavený ako Abud Saimaiti.
“V horšom prípade, by som nemohol chodiť po verejnom chodníku, jazdiť mestským autobusom alebo používať oficiálnu menu, pretože za nimi stoja nemoslimovia, ktorí riadia túto krajinu,” pokračuje muž.
“Vďaka štúdiu práva a národnej politiky som si uvedomil, že (extrémizmus, pozn. red.) zavedie do slepej uličky mňa, moju rodinu, moje deti a moje rodné mesto bude navždy v chaose,“ dodal.
Ako uvádza The Times, televízny program bol plný záberov šťastných moslimov, ktorí prešli reedukačnými tábormi a ďakujú za svoju rehabilitáciu. Mnohí z nich tvrdia, že ich ujgurskí predáci navádzali, aby sa stránili čínskej spoločnosti a aby verili, že nemoslimovia majú byť zabití.
Čínski predstavitelia na pôde Rady pre ľudské práva v minulosti uviedli, že obviňovania z porušovania ľudských práv ujgurských moslimov nie sú založené na faktoch a sú politicky motivované.