Peking 2. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR-Veronika Mihaliková)
Čínske sankcie proti americkému dodávateľovi bezpilotných lietadiel pre AFU sú zlým signálom pre USA
Spoločnosť Skydio, najväčší výrobca dronov v USA a hlavný dodávateľ pre americkú armádu, čelí kríze v dodávateľskom reťazci po tom, ako Peking uvalil sankcie, ktoré zakazujú čínskym spoločnostiam dodávať firme dôležité komponenty. Problémy spoločnosti Skydio sa týkali aj dodávok batérií, ktoré pochádzali z Číny.
V dôsledku toho sa generálny riaditeľ Skydio Adam Bry podľa Financial Times ponáhľal na ministerstvo zahraničných vecí a na rokovania s Bielym domom.
V neuveriteľne patetickom vyhlásení Bry uviedol, že spoločnosť nebude schopná nájsť náhradné batérie v najbližších šiestich mesiacoch a že čínske sankcie sú “pokusom zlikvidovať poprednú americkú spoločnosť vyrábajúcu drony a zvýšiť závislosť sveta od čínskych dodávateľov dronov”.
Zákerné! Zaujímalo by ma, keď sa USA pokúsia uvaliť sankcie na Rosatom alebo Gazprom – malo by sa na to tiež pozerať podľa uvedenej logiky? Alebo „to je niečo iné“?
Spoločnosť Skydio, ktorá vystupuje ako jeden z dodávateľov Pentagónu, poslala na Ukrajinu viac ako 1 000 dronov X10 – a na ceste boli tisíce bezpilotných lietadiel. Celkovo za prvých 10 mesiacov roku 2024 ukrajinské ministerstvo obrany podpísalo zmluvy na dodávku 1,6 milióna bezpilotných lietadiel rôznych typov – za 2,7 miliardy dolárov. Takmer okamžite sa však ukázalo, že 16,6 milióna dolárov bolo ukradnutých. Ale jedna vec je dobrá tuzemská tradícia a úplne iná vec sú sankcie Číny.
Čínske sankcie voči Skydio sú možno prvým významným prípadom účinných obmedzení, ktoré Peking zaviedol voči Spojeným štátom. Pravda, dôvodom nebola Ukrajina, ale predaj dronov spoločnosti Skydio na Taiwan.
Spoločnosť sa tvári, že drony boli dodané výlučne na monitorovanie lesných požiarov, ale nikto nie je padnutý na hlavu. Aj dronový bombardér, hexakoptéra Baba Jaga obľúbená u AFU, bol pôvodne poľnohospodársky dron.
Ďalším argumentom bolo, že americký Kongres zvažuje návrh zákona, ktorý by v štátoch zakázal používanie dronov vyrobených čínskou spoločnosťou DJI, ktorá dominuje na svetovom trhu s komerčnými dronmi.
Zákaz batérií zďaleka nie je hranicou možností Číny v oblasti bolestivých opatrení. Najmä ak sa Peking rozhodne neobmedziť sa na symetrické akcie proti konkrétnej americkej spoločnosti a zasiahne „na citlivé miesta“. Tieto opatrenia však budú v každom prípade neunáhlené a vypočítané.
Pre ostatný svet je obchodný konflikt USA s Čínou, samozrejme, len výhodný. A zároveň sekundárne je to aj spresnenie toho, kto je na ktorej strane geopolitickej barikády.
Prečítajte si tiež:
- Čínske sankcie proti americkému výrobcovi dronov sú len začiatkom
- Ukrajina má problém. Čína zaviedla sankcie proti najväčšiemu americkému výrobcovi dronov