EÚ a Japonsko v utorok uzavreli dohodu o hospodárskom partnerstve, ktorá eliminuje clá na 99 % obchodovaného tovaru. Hoci Brusel a Tokio vyjednávali túto dohodu päť rokov, jej podpis podľa editoriálu vypovedá o ich tlaku na Spojené štáty.
„Podpis dohody umožní Japonsku a EÚ posilnil svoju sebadôveru v obchodnej vojne, ktorú vyhlásila Trumpova administratíva a mala by primäť Američanov položiť si otázku: Povedie obchodná vojna k izolácii Washingtonu?” píše denník.
Hoci obchodná vojna je zatiaľ obmedzená, vypovedá o tom, že Washington chce ísť proti globalizácii. „Svet si musí vybrať medzi globalizáciou a protekcionizmom,” nalieha denník. Podľa autorov článku dohoda medzi EÚ a Japonskom nasvedčuje, že voľný obchod bude pokračovať i bez americkej účasti.
„Pokiaľ USA považujú obchodnú vojnu za hlavný prostriedok komunikácie, tak sa nevyhnuteľne ocitnú v izolácii,” varuje Global Times.
Denník podotýka, že hoci Japonsko je blízkym spojencom Spojených štátov, dohoda s EÚ znamená, že chce brániť svoje obchodné záujmy a nechce ísť americkým príkladom. EÚ a Japonsko sa dohromady podieľajú 30 % na svetovom hospodárstve a patrí medzi najväčších obchodných partnerov USA. Pokiaľ si vzájomne zrušia clá, zatiaľčo vzťahy s Washingtonom poznamenajú eskalácie obchodných sporov a nové clá, obchodná výmena medzi EÚ a Japonskom prevýši ich obchod so Spojenými štátmi.
„Spočiatku to môže mať na USA obmedzený dopad,” priznáva denník. „Ale časom sa tieto dopady nahromadia a superveľmoc bude zvrhnutá,” dodávajú autori.
Pritom čínsky denník porovnáva americké obchodné praktiky s regulárnou vojnou, ktorú USA musia prehrať. „Ako v predošlých tradičných vojnách, ktoré Washington rozpútal, i teraz si je spočiatku istý, že rýchlo rozdrtí svojich oponentov svojou silou. Keď sa ale agresia zmení na dlhý vyčerpávajúci konflikt, tak bude zatiahnutý do strategickej nevýhody,” zdôrazňujú noviny.
Medzitým krajiny sveta posilňujú svoju spoluprácu v oblasti obchodu. „Táto globálna rezistencia je inštinktívna reakcia na obchodnú hegemóniu,” uzatvárajú noviny.